ائتلاف سائرون اقدام الکاظمی را غیرقانونی خواند

به گزارش مجله مستانه، فارس نوشت: یکی از نمایندگان ائتلاف سائرون درباره موضع این ائتلاف درباره اعلام موعد انتخابات زودهنگام از سوی نخست وزیر گفت که این امر در حوزه اختیارات نخست وزیر نبوده و او مرتکب اقدامی غیرقانونی شده است.

ائتلاف سائرون اقدام الکاظمی را غیرقانونی خواند

ریاض المسعودی نماینده ائتلاف سائرون در مجلس عراق تاکید نمود که این ائتلاف با هر زمانی برای برگزاری انتخابات زودهنگام که پس از توافق فراکسیون های سیاسی اعلام و مشخص گردد، موافق است.

وی اضافه کرد که برای ائتلاف سائرون زمان برگزاری این انتخابات به اندازه ای که توافق بر سر شکل حوزه های انتخاباتی و اصلاح قانون دادگاه فدرال مهم است، اهمیتی ندارد.

این نماینده عراقی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه گفت: قانون اساسی به قوه مجریه اجازه نمی دهد که زمان ثابت و مشخصی برای برگزاری انتخابات مجلسی مشخص کند و اقدام مصطفی الکاظمی نخست وزیر در مشخص این زمان غیرقانونی است.

المسعودی توضیح داد: برای ائتلاف سائرون زمان برگزاری این انتخابات اهمیت ندارد و با هر زمانی در طول یک سال آینده که مورد توافق فراکسیون های سیاسی باشد موافق است. آنچه که برای ما هم است توافق فراکسیون های سیاسی بر سر حوزه های انتخاباتی و عدم مخالفت با آنچه ما به آن را داده ایم است. زیرا آن در پاسخ به مطالبات توده مردم بوده و آن این است که بر اساس قانون باید حوزه های انتخاباتی متعدد باشد و راه یافتگان به مجلس باید بیشترین آراء را کسب نمایند.

مصطفی الکاظمی آدینه گذشته بعد از گذشت دو ماه از انتخابش به عنوان نخست وزیر عراق گفت که انتخابات مجلسی زودهنگام کمتر از یک سال دیگر برگزار خواهد شد. او 6 ژوئن سال 2021 (16 خرداد 1400) را به عنوان زمان برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام نمود. در پی اعلام این زمان برای انتخابات اغلب نمایندگان مجلسی از اصل اقدام در راستای پیشبرد فرایند برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال کردند اما درباره زمان مشخص شده اما و اگرهایی مطرح کردند.

بعضی نمایندگان خواهان برگزاری انتخابات در زمانی زودتر از ماه ژوئیه به دلیل دمای بالای هوا و مسائل مربوط به آن شدند و بعضی دیگر با اعلام این امر که امکان برگزاری انتخابات شفاف در این زمان میسر نیست خواهان به تاخیر افتاده آن شدند. ضمن اینکه بعضی مانند مختار الموسوی نماینده مجلس عراق از ائتلاف الفتح معتقدند تا زمانی که شرایط مناسب فراهم نشده است، سخن گفتن از انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام تنها سخنانی رسانه ای و تبلیغاتی است.

وی معتقد است که دعوت الکاظمی به برگزاری انتخابات زودهنگام تلاشی از جانب او برای استفاده از شیوه های فریبکارانه رسانه ای جهت سرگرم کردن افکار عمومی به موضوع انتخابات و منحرف کردن آن ها از توجه به شکست های دولت در ارائه خدمات است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1023

به "ائتلاف سائرون اقدام الکاظمی را غیرقانونی خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ائتلاف سائرون اقدام الکاظمی را غیرقانونی خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید