اعلام پیروز ترین استان در مقابله با کرونا

به گزارش مجله مستانه، کرونا همچنان در ایران جولان می دهد و اگرچه شرایط برخی استان ها بر اساس آمار رسمی از حالت قرمز خارج شده، اما در چندین استان احتمال آغاز پیک تازه پیش بینی شده است.

اعلام پیروز ترین استان در مقابله با کرونا

به گزارش شرق، کهگیلویه وبویراحمد که در هفته گذشته با تأخیر 13 روزه در اعلام نتایج آزمایش کرونای صد ها نفر به صدر اخبار رسید، حالا یکی از همین شش استانی است که ستاد کرونا درباره روز های بحرانی پیش روی آن هشدار داده است. اخبار کرونا در این استان به همین جا ختم نمی شود و سخنان دو روز پیش معاون وزیر بهداشت در یاسوج نیز با واکنش های فراوانی روبه رو شده است. ایرج حریرچی در این سفر عملکرد مسئولان استان کهگیلویه وبویراحمد را درخشان و حیرت انگیز دانست و بدون هیچ توضیحی، از ماجرای خبرساز هفته پیش، یعنی تأخیر عجیب در اعلام نتایج کرونا، گذر کرد.

توضیحات حریرچی در یاسوج

معاون وزیر بهداشت که خود درد و رنج مقابله با ویروس عالم گیر کرونا را تجربه کرده و دوران نقاهت را هم پشت سر گذاشته است، اواخر هفته پیش راهی یاسوج شد تا به آنالیز شرایط این استان در مقابله با این ویروس بپردازد. حریرچی در این سفر به نشست ستاد مقابله با کرونای استان کهگیلویه و بویراحمد هم رفت و در همین نشست گفت از عملکرد درخشان کهگیلویه و بویراحمد در مبارزه با کرونا شگفت زده شده است.

او در توضیح درخشان بودن این عملکرد گفت: دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در غربالگری با 98 و نیم درصد جمعیت اقدام کرده، در حالی که درصد کشوری تا 85 درصد است. پیش بینی می شد کهگیلویه و بویراحمد جزء استان هایی باشد که با توجه به روابط عدیده مردم و آب و هوا، شیوع درخور توجهی داشته باشد، اما عامل اصلی شرایط خوب کنونی استان اقداماتی است که سیستم مدیریتی و علوم پزشکی یاسوج انجام داده است.

بر اساس سخنان معاون وزیر بهداشت در این سفر استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های با شیوع کم است و نسبت به متوسط کشوری، تقریبا نصف موارد ابتلا را دارد: کمترین میزان ابتلا، بستری و مرگ و میر را این استان داشته و این افتخار بزرگی است که کمترین تعداد تلفات بر اثر کرونا را داشته اید.

مسئولان کهگیلویه و بویراحمد و دانشگاه علوم پزشکی با چنگ و دندان و امکانات محدود به این موفقیت رسیده اند؛ در حالی که یکی از استان های کشور با جمعیت چهار و نیم میلیون نفر، ظرفیت تست 200 نفر در روز را دارد و کهگیلویه و بویراحمد با 700 هزار نفر، 300 تا 350 تست روزانه داشته که درخشان است.

او در ادامه به تقدیر از عملکرد مسئولان این استان هم پرداخت و درباره دلیل این تقدیر گفت: تعداد کم فوتی ها و تعداد 18 بیمار بستری و اینکه در آی سی یو هیچ بیمار بستری ندارید، دستاورد بزرگی است و حتی اگر کمتر از این هم اقدام کرده بودید، باز به شما تبریک می گفتم. این سخنان معاون وزیر بهداشت البته با انتقاد هایی در استان و همچنین در شبکه های اجتماعی روبه رو شد؛ منتقدان می گویند منتظر استعفا یا برخورد با مدیران متخلف درباره تأخیر در اعلام نتایج آزمایش بودند که با چنین توضیحاتی از سوی معاون وزیر بهداشت روبه رو شدند.

آمار رسمی مبتلایان تا 28 فروردین

چند روزی هست که آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در استان های ایران اعلام نمی شود؛ اما در برخی استان ها مدیران استانی به بیان آماری می پردازند که البته امکان صحت سنجی این اطلاعات هم وجود ندارد. در استان کهگیلویه وبویراحمد آخرین آمار رسمی مربوط به 28 فروردین و از زبان رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است. در این روز پرویز یزدان پناه آمار این استان را به این صورت گفت: از 429 مورد جواب دریافتی از آزمایشگاه های تهران، شیراز و یاسوج، 12 مورد مثبت گزارش شده است. با احتساب آمار جدید، شمار مبتلایان به کرونای استان به 325 بیمار رسید.

درباره این آمار البته در سایت ها و رسانه های محلی حرف وحدیث های فراوانی مطرح می شود که امکان آنالیز صحت وسقم آن ها دست کم در شرایط کنونی وجود ندارد.

پیش بینی وزارت بهداشت از پیک تازه در 6 استان

ستایش معاون وزیر بهداشت از عملکرد ستاد مقابله با کرونای استان کهگیلویه وبویراحمد، درست همان روزی رخ داد که کمیته اپیدمیو لوژی وزارت بهداشت از احتمال شروع پیک تازه کرونا در این استان خبر داد. گزارش رسمی گروه اپیدمیو لوژی ستاد مقابله با کرونا در 27 فروردین که به آنالیز شرایط استان های مختلف ایران پرداخته بود، از احتمال شروع پیک تازه در شش استان کشور خبر داد.

در توضیح این آنالیز آمده است: برای ارزیابی فرایند گسترش بیماری کووید19 در استان های مختلف کشور از تحلیل فرایند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه فرایند تغییرات ابتلا و مرگ در پنج روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین دریافت از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل محاسبه شد. در نهایت، تغییر فرایند ابتلا و مرگ آخر با میانگین دریافت از اعداد به دست آمده برای روز های آخر محاسبه شد. برای تحلیل بهتر، شاخص های پنج روز آخر وارد آنالیز شد. برای تحلیل احتمالی شرایط منحنی اپیدمی مواردی مدنظر قرار گرفت.

بر اساس این توضیحات، در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر فرایند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالا فرایند افزایشی دارد. در مواردی هم که شاخص تغییر فرایند ابتلا نزولی، ولی شاخص تغییر فرایند مرگ صعودی بود، احتمالا اخیرا پیک اول اپیدمی رد شده است. همچنین در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در سه روز اخیر فرایند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالا فرایند نزولی دارد. از سوی دیگر در مواردی که تغییرات ناهمگن شاخص های فرایند ابتلا و مرگ و میر تغییرات بیش از حد انتظار هر کدام از داده های ابتلا و مرگ دیده شد، رفتار ناسازگار داده ها وجود دارد و تحلیل بهتر را در روز های بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد.

گروه اپیدمیو لوژی ستاد مقابله با کرونا در نتیجه گیری آورده است: در مورد شش استان تهران، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، گیلان و مازندران به نظر می رسد موج جدید اپیدمی شروع شده است. این احتمال پیک تازه کرونا در استان کهگیلویه وبویراحمد، ناشی از همان ماجرای پرحاشیه هفته پیش است؛ تأخیر 13 روزه در اعلام نتایج آزمایش کرونای صد ها نفر.

ماجرای تأخیر 13 روزه در اعلام نتایج تست کرونا چه بود؟

ماجرا از این قرار بود که ده ها نفر از ساکنان استان کهگیلویه وبویراحمد در روز های دهم تا دوازدهم فروردین امسال با علائم مشکوک به ویروس کرونا به مراکز درمانی مراجعه کردند که پس از انجام نمونه برداری، بیش از 13 روز منتظر نتیجه آزمایش خود ماندند تا اینکه بالاخره و پس از 13 روز، نتیجه آزمایش آن ها اعلام شد؛ نتایجی که از آزمایش مثبت دست کم 50 نفر آن هم با تأخیری 12، 13روزه حکایت داشت و این در حالی بود که این افراد و خانواده آن ها در روز های سپری شده در قرنطینه جدی نبودند.

درباره این تأخیر نیز تا به امروز دلایل مختلفی مطرح شده است که در بین آن ها دو دلیل به نظر جدی تر می آید؛ یکی بحث بدهی دانشگاه علوم پزشکی به آزمایشگاهی خصوصی در شیراز که نمونه های استان های هم جوار را دریافت می کرده است و مورد دیگر هم که به تازگی و از سوی برخی مسئولان استانی مطرح شده است، از قرمزشدن شرایط استان فارس و خودداری آزمایشگاه های این استان از آنالیز نمونه های دیگر استان ها حکایت دارد.

درباره این موضوع پیش از این پرویز یزدان پناه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفته بود: 192 میلیون تومان بدهی آزمایشگاه خصوصی شیراز را در زمان مقرر پرداخت کردیم و از قبل نیز 42 میلیون تومان به این آزمایشگاه پرداخت شده بود، اما متأسفانه باز هم در اعلام نتیجه تأخیر داشتند که 22 فروردین با ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز تماس گرفته و مجددا جویای نتایج شدیم. با پیگیری ها مقرر شد آزمایشگاه پارس، خارج از نوبت آزمایش های ما را آنالیز کند و خوشبختانه در تاریخ 23 فروردین جواب 200 نمونه را برای ما ارسال کرد.

به نظر می آید بین توضیحات تازه و ستایش معاون وزیر بهداشت از عملکرد ستاد کرونای استان کهگیلویه وبویراحمد و برآورد های رسمی از شرایط این استان، تفاوت مهمی جود دارد که گذر زمان ثابت خواهد کرد عملکرد مسئولان این استان درخشان بوده یا اینکه به دلیل تأخیری عجیب، پیک تازه ای از بیماری کووید 19 در این استان شکل خواهد گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 850

به "اعلام پیروز ترین استان در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام پیروز ترین استان در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید