افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته ، چهارشنبه سوری در خانه بمانید

به گزارش مجله مستانه، رئیس بیمارستان سوانح سوختگی مطهری با اشاره به افزایش احتمال ابتلا به کرونا میان افراد دچار سوختگی، درباره درمان این بیماران گفت: تجهیزات اولیه در دسترس است اما تجهیزات مدرنی که در جهان استفاده می گردد را نداریم زیرا به دلیل تحریم ها بسیاری از وسایل و دستگاه ها را نمی توانیم تهیه کنیم.

افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته ، چهارشنبه سوری در خانه بمانید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی ده مرده ای گفت: تا روز گذشته (یکشنبه 24 اسفند) 12 مورد مراجعه بر اثر سوانح چهارشنبه سوری به بیمارستان ما مراجعه کردند که 8 نفر به شکل سرپایی درمان شده و 4 نفر بستری و در حال دریافت خدمات هستند، حال عمومی این 4 نفر بد نیست اما، دچار صدمات شدیدی شده اند. بیشتر این 12 نفر هنگام ساخت مواد محترقه همچون ترقه دچار سانحه شده اند. در میان این افراد دو نفر مشکوک به کرونا هستند که در بخشی جدا ایزوله شده اند.

وی اضافه نمود: معمولا مجروحان سوختگی در تهران به بیمارستان ما مراجعه می نمایند مگر اینکه طی حادثه تنها چشم یا دست فرد آسیب دیده باشد که در آن صورت مجروح را به بیمارستان فارابی یا حضرت فاطمه (س) انتقال می دهند.

ده مرده ای ادامه داد: سال گذشته 84 نفر طی حوادث چهارشنبه سوری دچار حادثه شده و به بیمارستان ما مراجعه کردند که از این تعداد 22 نفر بستری و 62 نفر به شکل سرپایی درمان شدند.

وی درباره احتمال ابتلا به کرونا در میان افرادی که دچار سوختگی می شوند، اظهار کرد: مطالعه خاصی در این مورد صورت نگرفته است اما هر بیماری که سیستم ایمنی فرد را تحت تاثیر قرار دهد احتمال ابتلا به کرونا را هم افزایش می دهد، سوختگی هم به همین شکل است. بنابراین احتمال ابتلا به کرونا در افراد دچار سوختگی هم افزایش می یابد.

وی درباره هزینه های درمان سوختگی، گفت: در حال حاضر بیشتر هزینه توسط دولت پرداخت می گردد و شش درصد توسط بیمار پرداخت می گردد که چون بضاعت اقتصادی بیشتر بیماران ما پایین است، ما درمان آنها را رایگان انجام می دهیم. متاسفانه بسیاری از خدمات مربوط به سوختگی تحت پوشش بیمه نیست.

در بیمارستان های دولتی هر یک درصد سوختگی حدود 4 میلیون تومان هزینه دارد. در حال حاضر که با افزایش قیمت بیشتر وسایل مورد احتیاج درمان سوختگی روبرو هستیم واقعا درمان بیماران دچار سوختگی کار سختی است و این در حالی است که تعرفه ها به این نسبت افزایش نیافته و بیمارستان های دولتی روز به روز بدهکارتر می شوند و اگر یاری های وزارت بهداشت نباشد ما همگی ورشکست می شویم.

وی با اشاره به آمار 250 تا 300 هزار سوختگی در سال، اظهار کرد: از تعداد یاد شده حدودا 3000 نفر نیز جان خود را از دست می دهند. معمولا دست ها و صورت بیشترین آسیب را حین کار با مواد محترقه در چهارشنبه سوری می بینند.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی مطهری درباره تامین تجهیزات مورد احتیاج درمان بیماران سوخته، توضیح داد: تجهیزات اولیه در دسترس ما است، اما تجهیزات مدرنی که در جهان استفاده می گردد را نداریم. به دلیل تحریم ها بسیاری از وسایل و دستگاه ها را نمی توانیم تهیه کنیم زیرا یا قیمت آنها بسیار بالا است و یا تحت هیچ شرایطی به ما نمی فروشند.

وی اضافه نمود: از مردم خواهش می کنیم سال جاری چهارشنبه سوری سعی نمایند از منزل خارج نشوند زیرا احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهند و از طرفی گاهی بدون اینکه خودشان بخواهند مورد آسیب مواد محترقه و منفجره از سوی دیگران قرار می گیرند. خانواده ها باید مراقب فرزندانشان باشند که مخفیانه اقدام به تهیه وسایل خطرناک ننمایند.

وی در انتها اضافه نمود: در حال حاضر با مشکل کمبود تخت روبرو نیستیم، اما اگر به یکباره بیمارستان شلوغ گردد و مثلا 100 بیمار باهم مراجعه نمایند، دچار مشکل می شویم. ما از ابتدای اسفندماه در حالت آماده باش به سر می بریم، برای روز سه شنبه آمادگی کامل داریم تا در صورت مجروح شدن افراد به درمان سریع آنها مشغول شویم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1433

به "افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته ، چهارشنبه سوری در خانه بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش احتمال ابتلا به کرونا در بیماران سوخته ، چهارشنبه سوری در خانه بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید