خانه تکانی کرونایی در گوگل پلی و اپ استور

به گزارش مجله مستانه، علاوه بر احتمال انتشار اخبار جعلی به وسیله اپلیکیشن هایی با توسعه دهنده هایی نامشخص، بعضی محققان معتقدند گاه نیز این اپلیکیشن های پرطرفدار کرونا، عملاً بدافزار هستند و می توانند با سرقت اطلاعات شخصی و... به کاربران آسیب برسانند.

خانه تکانی کرونایی در گوگل پلی و اپ استور

جهت دریافت خدمات اجرای گاردن روف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

میترا جلیلی| با شیوع گسترده کرونا و تأکید بر لزوم کاهش تردد در بیشتر کشور های دنیا، میزان استفاده از اپلیکیشن های خرید و... در اپ استور و گوگل پلی افزایش چشمگیری داشته و در این میان اپ هایی با موضوع کرونا، از محبوبیت بالایی برخوردار شده است. اما با توجه به احتمال انتشار اخبار جعلی و ارائه اطلاعات نادرست در این اپلیکیشن ها سختگیری های اپل و گوگل افزایش یافته و عملاً بسیاری از این اپ ها از گردونه خارج شدند.

حذف اپ های غیررسمی

علاوه بر شبکه های اجتماعی پرطرفدار دنیا از جمله یوتیوب، توئیتر، فیس بوک و... که همگی به جدال با اخبار جعلی پرداخته و کوشش دارند تا از انتشار اطلاعات گمراه نماینده توسط پلتفرم هایشان جلوگیری نمایند، دو کمپانی بزرگ فناوری دنیا هم به این جرگه پیوسته اند.

اپل و گوگل در تازه ترین اقدام خود دست به کار شده اند تا اپلیکیشن هایی با موضوع کرونا که از سازمان های مربوطه تأییدیه های لازم ندارند را از فروشگاه های اپ خود حذف نمایند. اپل و گوگل اعلام نموده اند با انتشار اطلاعات نادرست درباره نحوه درمان بیماری کرونا، مواد ضدعفونی نماینده، آمار و ارقام مربوط به کشور های درگیر و همچنین رژیم های غذایی برای مقابله با این ویروس مقابله می نمایند. در این راستا همه اپلیکیشن های فعال در این زمینه باید از سازمان دنیای بهداشت یا دیگر سازمان های بهداشت و سلامت رسمی یا دولت ها تأییدیه داشته باشند.

در غیر این صورت از اپ استور و همچنین گوگل پلی حذف می شوند حتی اگر ظاهراً اطلاعات درستی را در اختیار مردم قرار بدهند و هواداران زیادی هم داشته باشند. این دو کمپانی معتقدند که باید دقیق ترین اطلاعات در اختیار مردم قرار بگیرد به همین دلیل هم این تصمیم را گرفته اند.

توسعه دهندگان اپ نیز با تأیید این موضوع عنوان نموده اند که با دریافت پیامی از این کمپانی ها دریافتند که محصول آن ها جایی در فروشگاه های اپ استور و گوگل پلی ندارد و اگر بر حضورشان تأکید دارند باید از سازمان های رسمی و دولتی مجوز دریافت نمایند.

انگشت اتهام به سوی گوگل و اپل

با اینکه بسیاری انگشت اتهام را به سوی اپل نشانه رفتند و این کمپانی را به سانسور اخبار مربوط به کرونا متهم کردند، اما باید گفت: چنین موضوع هایی پیش از شیوع کرونا نیز مورد توجه فعالان صنعت فناوری بوده است.

به عنوان مثال در برنامه ها و خط مشی اپل آمده است اپلیکیشن هایی که سرویس هایی با قوانین خاص ارائه می دهند و به عنوان مثال در حوزه بانکداری و سرویس های اقتصادی، سلامت و سفر های هوایی فعال هستند یا اینکه به اطلاعات حساس کاربران احتیاج دارند باید توسط یک شخصیت حقوقی به ثبت برسد و نه یک توسعه دهنده شخصی.

با نگاهی به اپ استور می بینیم که لیستی از اپ های رسمی سازمان های کنترل و پیشگیری از بیماری های عفونی و سازمان های هلال احمر دیده می گردد و کاربران می توانند بیشترین اطلاعات را از این اپ های رسمی دریافت نمایند.

گوگل نیز علاوه بر حذف اپ های غیررسمی مرتبط با کرونا، تمام جست و جو ها درباره این ویروس را در گوگل پلی مسدود نموده است. در حال حاضر درصورتی که کاربران واژه ویروس کرونا یا COVID-19 را در گوگل پلی جست و جو نمایند، نتیجه صفر است و این عبارت برای آن ها نمایش داده می گردد: متأسفانه نتیجه ای برای جست و جوی شما پیدا نشد.

گوگل نیز هدف انتقاداتی گسترده نهاده شد چراکه بعضی معتقدند هرکدام از اپ ها می توانند به عده ای از مردم یاری نمایند تا از نحوه شیوع ویروس و روش های محافظت خود مطلع شوند به همین دلیل هم حذف اپ ها از گوگل پلی عملاً سانسور محسوب می گردد.

سخنگوی این کمپانی مطرح فناوری در پاسخ، ضمن رد این موضوع عنوان نموده است عبارت ویروس کرونا هرگز از موتور جست و جوی گوگل حذف نشده است و از سوی دیگر با وجود حذف این اپلیکیشن ها هنوزهم تعداد زیادی اپ تأیید شده در گوگل پلی وجود دارد که می تواند به افزایش اطلاعات مردم از این ویروس یاری کند.

علاوه بر احتمال انتشار اخبار جعلی به وسیله اپلیکیشن هایی با توسعه دهنده هایی نامشخص، بعضی محققان معتقدند گاه نیز این اپلیکیشن های پرطرفدار کرونا، عملاً بدافزار هستند و می توانند با سرقت اطلاعات شخصی و... به کاربران آسیب برسانند.

صدرنشینی دانلود اپ ها با موضوع کرونا/ با توجه به نگرانی گسترده مردم دنیا از شیوع بیماری کرونا، درحال حاضر اپلیکیشن های مورد قبول گوگل و اپل درباره کروناویروس در صدر دانلود های گوگل پلی و اپ استور نهاده شده اند. یکی از این اپلیکیشن ها virus tracker است که توسط کمپانی دولتی Healthlynked طراحی شده و بسیار مورد استقبال نهاده شده است.

این اپ پرطرفدار به زبان پرتغالی و ازسوی دولت برزیل طراحی شده و اطلاعات علمی و کاملاً صحیح درباره کروناویروس، چرخه بیماری و... را در اختیار کاربران قرار می دهد. یکی دیگر از این اپلیکیشن ها

HealthLynked COVID-19 Tracker است که به زبان انگلیسی و توسط توسعه دهنده های امریکایی طراحی شده و البته از آنجا که مورد قبول اپل واقع شده است درحال حاضر در اپ استور ارائه می گردد.

اپ های محبوب کرونایی در کره جنوبی/ محبوبیت اپلیکیشن های مربوط به کروناویروس در بعضی کشور ها بیشتر از سایر نقاط دنیاست و کره جنوبی یکی از این کشور ها محسوب می گردد. وقتی کروناویروس به کره جنوبی رسید توسعه دهندگان اپ می دانستند چگونه به این موضوع واکنش نشان دهند و آغاز به کدگذاری کردند.

از میان اپ های مختلف این کشور که در اپ استور و گوگل پلی ارائه شده، تنها تعدادی که مورد تأیید این کمپانی ها بودند باقی ماندند و حالا در میان 15 اپلیکیشن پردانلود در گوگل پلی و نیز اپ استور می توان نام 6 اپ طراحی شده توسط کره جنوبی را دید.

توسعه دهندگان این اپلیکیشن ها که دیتا و اطلاعات مورد احتیاج خود برای طراحی اپ ها را از اطلاعات دولت به دست آورده اند به سی ان ان گفتند از زمان رونمایی از محصولات خود در اوایل ماه جاری تا به امروز شاهد رشد فوق العاده در میزان دانلود آن بوده اند.

یکی از این اپ ها Corona 100m است و اگر در 100متری شما یک فرد مبتلا به این ویروس وجود داشته باشد با ارسال یک هشدار، شما را از حرکت در این جهت بازمی دارد.

این اپ همچنین شفاف سازی نموده و به مردم اجازه می دهد روزی که بیماری فرد کرونایی تأیید شده و همچنین جنس، سن و ملیت وی را بدانند و دریابند که وی بتازگی به کدام منطقه سفر داشته است. یکی از توسعه دهندگان Corona 100m درباره میزان استقبال از این اپ گفت: نصب این اپلیکیشن به 20هزار عدد در هر ساعت افزایش یافته و از روز ارائه آن یعنی 11فوریه تا به امروز بیش از یک میلیون بار از گوگل پلی دانلود شده است.

وی اضافه نمود: با افزایش تعداد بیماران کرونا در کره جنوبی، میزان دانلود ها نیز شدت گرفت تا جایی که حتی سرور ما دچار مشکل شد. یکی دیگر از این اپلیکیشن ها Corona Map است که دومین اپ پردانلود در کره جنوبی محسوب می گردد.

توسعه دهنده این اپ نیز گفت: از آنجا که گاه اطلاعات علمی و دولتی برای مردم چندان قابل فهم نیست تصمیم گرفتم با یاری این اپ عملاً محل قرار دریافت افراد بیمار یا مشکوک را روی نقشه به مردم نشان دهم.

چین نیز از کشور هایی است که از اپلیکیشن هایی با موضوع کرونا استقبال زیادی داشته است. به همین دلیل مشابه این اپ ها در چین نیز ارائه شد، ولی بسیار مورد انتقاد نهاده شد. با اینکه بعضی آن را برای عدم تردد مردم در نقاط آلوده شهر بسیار مناسب می دانستند، ولی بعضی نیز آن را به دلیل نظارت شدید چین بر مردم، یک نمونه شاخص از فعالیت تکنولوژی بدون توجه کافی به نگرانی های مردم و احتمال نقض حریم خصوصی آن ها می دانند.

نیم نگاه

با اینکه گوگل ادعا دارد اپلیکیشن های رسمی و دولتی را از فروشگاه خود حذف ننموده، اما اپلیکیشن ایرانی مربوط به کرونا با نام AC19 که توسط دولت ایران طراحی شده است را از گوگل پلی حذف کرد. این اپ به کاربران یاری می نماید تا به جای مراجعه به بیمارستان، تنها با پاسخ به چند سؤال ساده دریابند که بیمار هستند یا خیر.

گوگل این موضوع را ادعایی گمراه نماینده خوانده و عنوان نموده است که یک اپ نمی تواند کووید-19 را شناسایی کند. از سوی دیگر این اپ را بدافزاری برای جاسوسی از کاربران دانسته است. این درحالی است که لوکاس استفانکو پژوهشگر حوزه بدافزار پس از آنالیز این اپ، با رد این ادعا گفت: هیچ نشانه ای دال بر سوء استفاده از اطلاعات کاربران وجود ندارد و اپ برای نصب شدن همان دسترسی های معمول را می خواهد.

گوگل هم در پاسخ گفته این اپ توسط گروه Smart Land Strategy طراحی شده که تا به امروز متهم به ساخت چندین اپلیکیشن جاسوسی بوده اند.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 684

به "خانه تکانی کرونایی در گوگل پلی و اپ استور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تکانی کرونایی در گوگل پلی و اپ استور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید