سنجش فشار خون بیماران با اکسیمتر

ایسنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا در یک طرح آزمایشی موفق شدند سنجش فشار خون بیماران را با استفاده از اکسیمتر انجام دهند.

سنجش فشار خون بیماران با اکسیمتر

شاید آنالیز سریع و ساده فشار خون به زودی ممکن گردد. پژوهش جدیدی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا(UBC) انجام شده، نشان می دهد که می توان سطح فشار خون را با یک اکسیمتر (oximeter) ارزیابی کرد. اکسیمتر، ابزاری است که با قرار دریافت روی انگشت، می تواند ضربان قلب و میزان اکسیژن خون را اندازه گیری کند.

محمد القندی(Mohamed Elgendi)، استاد مهندسی برق و رایانه دانشگاه بریتیش کلمبیا و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما دریافتیم که اکسیمتر می تواند فشار خون معمولی یا بالا را با دقت 95 درصد تشخیص دهد.

وی اضافه نمود: با اینکه استفاده از فشارسنج، ساده است اما دقت تشخیص، به محل قرار دریافت آن روی بازو و مهارت کاربر بستگی دارد. روش دیگر یعنی اندازه گیری فشار خون داخل شریان، دقت بالایی دارد اما حتما باید یک پزشک آن را انجام دهد.

این گروه پژوهشی برای آزمایش خود، 121 بیمار را در بیمارستانی در بوستون و 219 بیمار را در یکی از بیمارستان های چین، با اکسیمتر مورد آنالیز قرار دادند. آنها اطلاعات اکسیمتر را با استفاده از یک برنامه منحصربه فرد آنالیز کردند و 9 نشانه یا الگوی الکتریکی یافتند که ارتباط مشخصی با فشار خون بالا داشتند.

القندی ادامه داد: حضور دائمی این الگوها در داده های جمع آوری شده از این دو کشور ثابت می نماید که اکسیمتر، ابزار قابل اعتمادی برای ارزیابی فشار خون است. ما با اضافه نمودن داده های نوار قلب به داده های پیشین، موفق شدیم تشخیص فشار خون را ارتقا دهیم.

این گروه پژوهشی قصد دارند در ماه های آینده، گروه های دیگری از بیماران را مورد آنالیز قرار دهند. آنها الگوریتم مورد استفاده خود را نیز اصلاح خواهند کرد تا این آنالیز ها را در مقیاس بالاتر انجام دهند.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 23 فروردین 1398 شناسه مطلب: 14

به "سنجش فشار خون بیماران با اکسیمتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنجش فشار خون بیماران با اکسیمتر"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید