شکایت وکلای حقوق بشر از فرمان اجرایی ترامپ

به گزارش مجله مستانه، گروهی از وکلای حقوق بشر علیه فرمان اجرایی ترامپ با هدف تحریم های اقتصادی علیه کارمندان دادگاه جنایی بین المللی شکایت تنظیم کرده و آن را نقض قانون اساسی ایالات متحده دانستند.

شکایت وکلای حقوق بشر از فرمان اجرایی ترامپ

این شکایت در دادگاه منطقه ای نیویورک و از سوی گروهی از وکلای حقوق بشری ابتکار عمل عدالت جامعه باز علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، مایک پامپئو، وزیر خارجه و هفت تن دیگر از مقام های دولت واشنگتن تنظیم شده است.

این وکلا در دادخواست خود گفته اند که این فرمان اجرایی نقض کننده حقوق قانون اساسی از جمله آزادی بیان است و از اقدامات دادگاه جنایی بین المللی در حمایت از عدالت بین المللی جلوگیری به عمل می آورد.

جیمز گلدستون، مدیر این گروه وکلا در بیانیه ای گفت: با انتشار این فرمان اجرایی، دولت ترامپ به حمایت دیرپای واشنگتن از عدالت بین المللی خیانت کرده، متحدانش را مایوس و قانون اساسی آمریکا را نقض کرده است. ما برای پایان دادن به این تهاجم بی پروا علیه یک نهاد قضایی و قربانیانی که مورد حمایت آن هستند، وارد عمل شده ایم.

ترامپ علیه کارمندان این دادگاه و هرکسی که برای آن کار می کند 12 ژوئن سال جاری میلادی ممنوعیت سفر و تحریم اقتصادی وضع کرد و علت آن را دست داشتن این دادگاه در انجام تحقیقات درباره این مساله دانست که آیا نیروهای آمریکایی در افغانستان دست به جنایت جنگی زده اند یا خیر.

دوم سپتامبر، پامپئو فاتو بنسودا، دادستان این دادگاه را در فهرست تحریم ها قرار داد. هدف اصلی این فرمان بنسودا بود که در مارس سال جاری میلادی تاییدیه ای را برای تحقیق درباره جنایات ارتکابی احتاقتصادی از سوی نیروهای آمریکایی در افغانستان در بازه زمانی 2003 تا 2014 دریافت کرد.

این دادگاه اعلام کرده که این اقدامات حمله به دادگاه، سیستم عدالت کیفری بین الملل و اجرای قانون به صورت کلی است.

اتحادیه اروپا و گروه های حقوق بشری این تحریم های آمریکا را برای تلاش ها در راستای تضمین عدالت بین المللی در مواجهه با جنایات جنگی مضر دانستند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1112

به "شکایت وکلای حقوق بشر از فرمان اجرایی ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت وکلای حقوق بشر از فرمان اجرایی ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید