مارهای 13متری در گذشته بر روی زمین می خزیدند!، عکس

به گزارش مجله مستانه، نام این حیوان Titanoboa cerrejonensis است؛ این جانور 56 تا 66 میلیون سال پیش بر روی زمین می زیسته است و از جمله شکارچیان غول پیکر جنگل های گرمسیری بوده است.

مارهای 13متری در گذشته بر روی زمین می خزیدند!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در شمال کلمبیا در منطقه ای به نام سرخون، یکی از فراوان ترین ذخایر فسیلی جهان در داخل یک معدن، استخوان های این مار دیدنی آشکار شد. محققان دو مهره دار حفظ شده را با گونه های مارهای امروزی مقایسه کردند و میزان تقریبی آن را تعیین کردند.

این مار بزرگ الجثه که تصور می شد حدود 12.8 تا 14.3 متر (42-47 فوت) طول داشته باشد و وزن آن بیش از یک تن باشد، در منطقه ای از جنگل های انبوه و باتلاقی زندگی می کرد و احتمالاً همه حیوانات دیگر را در آن زمان به وحشت انداخته بود.

کارلوس جارامیلو، دیرینه شناس در موسسه تحقیقات گرمسیری اسمیتسونیان، به مجله اسمیتسونیان گفت:سرخون بهترین و احتمالاً تنها پنجره روی یک اکوسیستم استوایی کامل باستانی در هر نقطه از جهان است.

این فسیل ها نشان داد که این مار غول پیکر عضوی از خانواده Boidae است. تیتانوبوا احتمالاً یک گونه غیر سمی است و چندان بی شباهت به بوآهای امروزی نبوده است. اما، به جای استفاده از بدن غول پیکر خود برای له کردن طعمه هایش تا حد مرگ یا کشتن آنها از طریق خفگی، می توانست یک شکارچی در کمین باشد و طعمه را با آرواره های بزرگ خود ببلعد.

این طعمه ها احتمالاً لاک پشت های غول پیکر یا گونه های کروکودیل مانند بوده اند، زیرا فسیل هایی از آنها نیز در معدن پیدا شده است.

تیتانوبوا بزرگترین مار است که تا به حال زندگی کرده است. با توجه به بزرگ بودن آن، محققان پیش بینی کرده اند که منطقه ها استوایی باید در دمای میانه حداقل 30-34 درجه سانتیگراد باشد تا متابولیسم این موجود غول پیکر را پشتیبانی کند.

منبع: iflscience

  • این شیردریایی غول پیکر کوسه شکار می کند!/ فیلم

  • جهانی گمشده از دل یک جنگل سردرآورد!/ عکس

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آبان 1402 بروزرسانی: 6 آبان 1402 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2174

به "مارهای 13متری در گذشته بر روی زمین می خزیدند!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارهای 13متری در گذشته بر روی زمین می خزیدند!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید