ویروس کرونا چه آسیب هایی به مغز می زند؟

به گزارش مجله مستانه، اکنون می دانیم ویروس جدید کرونا می تواند به اندام های دیگر بدن به جز ریه ها از جمله مغز هم آسیب برساند.

ویروس کرونا چه آسیب هایی به مغز می زند؟

به گزارش مجله مستانه نتایج آنالیز اخیری که نتایج آن در ژورنال پزشکی Brain منتشر شده است، نشان می دهد که بیماری کووید-19 می تواند باعث التهاب مغز گردد، حملات روان آشفتگی یا هذیان گویی (اختلال حافظه و روانپریشی) ایجاد کند، با ایجاد لخته خونی سکته مغزی را باعث گردد و با آسیب زدن به رشته های عصبی باعث ایجاد درد، بیحسی و فلج گردد.

یک یافته مهم دیگر این پژوهش این است که بروز عوارض مغزی و عصبی محدود به بیمارانی دچار بیماری شدید کرونا نمی گردد و حتی در موارد خفیف تر بیماری هم ممکن است رخ دهد.

همچنین عارضه سکته مغزی به دنبال عفونت با ویروس کرونا فقط در افراد سالمند بروز نمی کند و ممکن است افراد جوانتر هم دچار آن شوند.

بالاخره اینکه آسیب های مغزی ناشی از کووید-19 ممکن است خودشان را مدت ها پس از مرخص شدن بیمار از بیمارستان نشان دهند.

علت این آسیب های مغزی و عصبی ممکن است ناشی از عفونت مستقیم با ویروس کرونا، پاسخ التهابی شدید و نابجای دستگاه ایمنی به عفونت با ویروس و بسته شدن رگ های خون رسان به مغز به علت لخته های خونی ناشی از التهاب پوشش درونی رگ های بوسیله ویروس یا افت اکسیژن شدید خون در بیماران باشد.

اخیرا پژوهشگران آلمانی در آنالیز 11 بیمار کووید-19 اتوآنتی بادی هایی (پادتن هایی که دستگاه ایمنی بر ضد بافت های خود بدن ساخته ش است) را در مایعی که در اطراف مغز و نخاع در گردش است، یافته اند. به نظر می رسد که ویروس کرونا از این طریق باعث حمله دستگاه ایمنی به مغز می گردد.

نگرانی دانشمندان این است که همه گیری جهانی ویروس جدید کرونا باعث گردد با موجی از عوارض مغزی و نقصان های توانایی شناختی در میان بیماران بهبودیافته دنبال گردد.

پاندمی قبلی آنفلوانزای اسپانیایی در سال 1918 نیز در سال های بعد باعث شیوع عارضه ای مغزی در سال های بعدازآن شد که انسفالیت لتارژیک نامیده شد و با خواب آلودگی شدید و زوال مغزی شدید همراه بود، به طوری که بعضی از بیماران را ناتوان می کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 990

به "ویروس کرونا چه آسیب هایی به مغز می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا چه آسیب هایی به مغز می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید