پیشروی های برق آسای نیروهای یمنی در جبهه مارب

به گزارش مجله مستانه، خبرنگاران - گروه بین الملل: عربستان سعودی از ششم فروردین 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز و حمایت همه جانبه آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

پیشروی های برق آسای نیروهای یمنی در جبهه مارب

درگیری در مارب از چندی پیش همزمان با تسلط نیروهای ارتش یمن و کمیته های مردمی وابسته به انصارالله بر پایگاه نظامی ائتلاف سعودی کوفل در منطقه صرواح در مارب شروع شد. این پیشروی های ارتش یمن در استان مارب در حالی ادامه دارد که گروه تروریستی داعش اخیراً با انتشار بیانیه ای گفت که در جنگ مارب در کنار ائتلاف متجاوز سعودی قرار گرفته است.

در روزهای گذشته شماری از سرکرده های ارشد نظامی ائتلاف از جمله سرتیپ ناصر سعید البرحتی فرمانده تیپ 26، سرهنگ عبد الوافی، هانی زبروق معاون عملیات تیپ سوم به همراه دهها تن دیگر در کمین های دقیق و حملات یگان موشکی ارتش و انصارالله یمن به هلاکت رسیدند و خسارت های سنگینی به تجهیزات نظامی سعودی ها (پایگاه نظامی المیل) وارد آمد.

تا به امروز ده ها کیلومتر مربع از اشغال عناصر ائتلاف سعودی و گروهک های تروریستی داعش و القاعده خارج شده است. رزمندگان عملیات در محور جنوب شرقی بخش صرواح را از سمت جنوب شرق کوه کوفل و شرق کوه اطهف انجام دادند و مناطق حصن مطول و اراک و کوه های حمار و الادیرم را پاکسازی کردند.

نیروهای یمنی از این محور هم حدود 15 کیلومتر با مارب فاصله دارند و برای رسیدن به شهر باید مناطق الجفینه، المنین، البلق الاوسط و … را به کنترل دربیاورند؛ در حال حاضر درگیری ها در حومه جنوب غرب شهر مارب در مناطق اطراف کوه الادیرم میان طرفین ادامه دارد. از سوی دیگر، اگر پیشروی ها از این محور به سمت شرق ادامه یابد نیروهای یمنی از جنوب سد مارب عبور خواهند کرد و به جاده بسیار مهم مارب - سه راه حریب می رسد و ارتباط عناصر ائتلاف را در این راستا قطع و فشار را بر آنان در جنوب شهر مارب بیشتر می کنند؛ فاصله فعلی رزمندگان با این جاده حدود 9 کیلومتر است.

لحظه به لحظه فاصله نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن با مرکز استان مارب نزدیک و نزدیکتر می شود. طی 48 ساعت گذشته نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن از محورهای مختلف پیشروی کرده و به وسط سلسله جبال البلق الاوسط و کرانه های جنوبی و جنوب شرقی دریاچه سد مارب رسیده اند و به موازات آن به پیشروی در سلسله جبال البلق القبلی و سمت غربی سد هم ادامه داده اند.

بمباران سنگین جنگنده های سعودی هم تا به امروز نتوانسته است که خللی در پیشروی نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن ایجاد کند. نیروهای عبد ربه منصور هادی در جبهه الکساره مواضع زیادی را از دست داده اند و نبرد به وادی نخلا واقع در نزدیکی دروازه غربی مارب رسیده است.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن با تسلط بر حمه الذئاب دامنه عملیات خود را به دش الحقن و الدشوش منتقل کرده اند. این نیروها بر مناطق راهبردی در غرب شهر مارب مسلط شده اند.

باوجود اینکه نیروهای عبد ربه منصور هادی از استان های جنوبی طی روزهای گذشته، حمایت قوی دریافت کرده اند، اما نتوانسته اند کاری از پیش ببرند و هنوز ارتش و کمیته های مردمی یمن ابتکار عمل را در دست دارد.

طی ساعات گذشته حمله برق آسایی علیه نیروهای وابسته به آل سعود در جبهه های مراد درگرفته است و نیروهای انصارالله بر مراکز نظامی مهمی مسلط شده اند و در حال پیشروی در این جبهه ها هستند. در کرانه سد مارب نیز بخش اعظم آن در کنترل نیروهای انصارالله است و بخش اندکی واقع در دریچه سد در کنترل نیروهای وابسته به ریاض است.

سرلشکر یحیی الرزامی نیروهای محور همدان را فرماندهی می کند و این نیروهای بسیار کارآزموده وابسته به وزارت دفاع صنعا هستند. پس از آنکه رسانه های وابسته به ائتلاف خبر کشته شدن الرزامی را منتشر کرده بودند وی در اظهارنظری به الراستاه از خطوط مقدم جنگ، بر عزم صنعا برای آزادسازی کامل استان مارب تاکید کرد.

این در حالی است که نیروهای وابسته به عبد ربه منصور هادی برای کاستن از فشار بر جبهه مارب بر تحرکات خود در مناطق تحت کنترل خود در استان تعز افزوده اند و درگیری های شدیدی میان نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن با آنها درگرفته است.

چرا تسلط بر مارب مهم است؟

در 5 سال گذشته استان مارب از اصلی ترین پایگاه ائتلاف غربی - عبری - عربی در مرکز یمن بوده و رژیم سعودی برای تثبیت مواضع در این استان سرمایه گذاری زیادی انجام داده و نیروهای تحت فرمان (دولت مستعفی و فراری منصور هادی) را به انواع تجهیزات مدرن نظامی مجهز کرده است.

مارب برای رژیم سعودی اهمیت راهبردی و فراوانی دارد و تمام توان و امکاناتش را در سال های گذشته در این استان به میدان آورد چرا که رؤیای اشغال شهر صنعاء را در سر می پروراند و به خوبی می دانست برای رسیدن به پایتخت باید مواضع را در این استان تقویت و تحکیم کند.

نیروهای ائتلاف سعودی تا اوایل زمستان سال 98 ابتکار عمل را در استان مارب در دست داشتند اما با شروع عملیات رزمندگان یمنی تحولات میدانی تغییر کرد و بخش های وسیعی از این استان از اشغال خارج شد و همه امیدهای ریاض بر باد رفت.

استان مارب که قلب یمن خوانده می شود از محور غربی حدود 170 کیلومتر با شهر صنعاء فاصله دارد و دروازه شرقی پایتخت محسوب می شود و شمال و جنوب یمن را به یکدیگر متصل می کند و سرشار از منابع گازی و نفتی است و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.

این درحالی است که ریاض دست به تقلای گسترده دیپلماسی به منظور توقف عملیات ارتش و کمیته های مردمی یمن در مارب زده است و این در حالی بود که تا سال گذشته آن را خط قرمز خود می دانست.

ریاض برای توقف حملات نیروهای یمنی دست به هر کاری زده است که تا به امروز شکست خورده است. حتی اهرم وجود دهها اردوگاه آوارگان در اطراف مارب هم با رویکرد مناسبت صنعا، راه به جایی نخواهد برد.

آزادسازی مارب ضربه دوجانبه؛ یکی، به دولت مستعفی و فراری منصور هادی است که دیگر تسلطی بر مناطق یمن نخواهد داشت و ضربه دیگری به سعودی است که آخرین مراکز تحت اشغالش در یمن را از دست خواهد داد.

سرسپردگان دولت هادی به ریاض درباره تبعات سقوط کامل استان مارب هشدار داده اند و از آن به مثابه خط اول دفاع از شهرهای جیزان و شروره عربستان نام برده اند که سقوط آن به منزله توسعه کنترل انصارالله یمن بر کل مرزهای مشترک با عربستان و افتادن استان نفت خیز در کنترل صنعا دانسته اند و اینکه توان نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن را دوچندان خواهد کرد. برخی از مزدوران وابسته به عبد ربه منصور هادی حتی از سقوط مارب به عنوان مقدمه سقوط ریاض نام برده اند.

شرایط توانایی نظامی ارتش و کمیته های مردمی نیز در زمینه های دفاعی و هجومی و در همه بخش های هوایی، زمینی و دریایی در بهترین حالت قرار گرفته است و توانسته اند توازن قوا را در میدان نبرد به سود خود تغییر دهند.

این نیروها در مقابل تجاوزی ظالمانه و جدیدترین سلاح های غربی ها و با وجود محاصره همه جانبه ایستاده اند زیرا به حقانیت خود و راه خود ایمان دارند.

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی با روحیه عالی درحال پیشروی هستند و پیروزی هایی که در آخرین روزهای ششمین سال جنگ شاهد آن هستیم بهترین دلیل در این باره است.

بسیاری از تروریست ها از استان های ابین، حضرموت و شبوه برای جلوگیری از سقوط مأرب به این شهر منتقل شده اند ولی با روحیه عالی ارتش و کمیته های مردمی و ایستادگی و همکاری بزرگان، مشایخ و ساکنان آزاده مأرب، این شهر به زودی آزاد می شود. همه مناطق اطراف شهر مأرب پاکسازی و همه خطوط تدارکاتی تروریست ها از طرف مرزهای عربستان قطع شده است.

شهر مأرب در مرکز و چهار راه ارتباطی استان های شرقی به غربی و شاقتصادی به جنوبی قرار گرفته است و از نظر اقتصادی، موقعیت جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی دارای اهمیت ویژه ای است. آزادسازی مأرب، آزادسازی یک شهر نیست بلکه گامی برای پاکسازی سراسر خاک یمن است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1391

به "پیشروی های برق آسای نیروهای یمنی در جبهه مارب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی های برق آسای نیروهای یمنی در جبهه مارب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید