تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند

به گزارش مجله مستانه، هیجان انگیز بودن این شاخه گردشگری مهم ترین ویژگی آن است، در این تفریح از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده می شود که توانایی راننده در کنترل و هدایت خودرو در مسیرهای صعب العبور حرف اول را می زند.

تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند

ویژگی برجسته آفرود رانندگی دسته جمعی با ماشین های خاص است که هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد که همین مساله چالش هایی را برای این تفریح لاکچری به وجود آورده است. یکی از مهمترین چالش های موجود که انتقادهای فراوانی را با خود به همراه دارد، آسیب زدن این فعالیت به محیط زیست است؛ با این وجود این مسابقات هنوز هم طرفدارانی دارد.

رانندگی با طعم هیجان

ویژگی اصلی منطقه ها جنگلی دربرداشتن بیشه زارها، آبشارها، گونه های نادر و کمیاب گیاهی و جانوری به عنوان یک ذخیره گاه است که اهمیت بسزایی دارد. این در حالیست که، امروزه آفرودبازان با فعالیت های خود آسیب هایی جدی به عرصه های جنگلی وارد کرده اند. به عنوان مثال در منطقه هیرکانی که به تازگی جهانی شده است، مسابقات آفرود گونه های نادر جانوری و گیاهی را به خطر انداخته، وخامت این موضوع تا آنجاست که منتقدان این مقوله معتقدند فعالیت های بی قاعده و بی ضابطه آفرودبازان، جنگل های هیرکانی را از لیست ثبت جهانی خارج خواهد کرد. فعالیت های تهدیدآمیز در یک منطقه بکر می تواند ضربات مهلکی به محیط زیست، موجودات و حیوانات آن وارد کند که همین امر موجب بروز نگرانی هایی در این زمینه شده است.

چراکه، بنابر نظر کارشناسان مربوطه هنگامی که ماشین یا جسم سنگینی وارد جنگل می شود باعث کوبیده شدن زمین شده و شرایط رشد گیاهان منطقه حتی علف ها و گیاهان خودرو را هم به خطر می اندازد. به همین دلایل است که فعالان محیط زیست آفرود را به عنوان یک ورزش یا حتی گردشگری و طبیعت گردی هیجان انگیز به رسمیت نمی شناسند.

علاوه بر همه اینها ورود ماشین های شاسی بلند با دو دیفرانسیل نه تنها به خاک منطقه و گونه های گیاهی و جانوری آن آسیب می زند، بلکه شب زنده داری، روشن کردن آتش و… که به واسطه حضور رانندگان این ماشین ها در منطقه اتفاق می افتد نیز سبب بروز مسائلی می شود. این حضور انسان ها دز طبیعت حتی نحوه و فرآیند جفت گیری حیوانات وحشی مانند یوز را هم به مخاطره انداخته و در بلندمدت باعث انقراض نسل آنها می شود.

با تاملی کوتاه می توان اینگونه نتیجه گرفت که مهمترین آفت برگزاری مسابقات آفرود در طبیعت ایران بی برنامگی و بی ضابطه بودن آن است که سبب ایجاد مسائل بسکمک برای طبیعت و حیات وحش شده است. بنابراین، اگر مکان خاصی برای آفرودسواری در نظر گرفته شود، با فرهنگ سازی و آموزش آفرودسواران آسیب های کمتری به محیط زیست وارد شده و خسارات به اندازه چشمگیری کاهش خواهد یافت.

بنابراین، اکنون که این فعالیت ها متوقف نمی شود، اگر نهاد و سازمانی متولی برگزاری این مسابقات شود، می تواند با برخورد قانونی، به اندازه چشمگیری شدت آسیب های آن را کاهش دهد.

البته در سال های گذشته پیشنهادهایی پیرامون این مقوله مطرح شده که یکی از آنها، پیشنهاد تشکیل کمیته ساماندهی آفرودسواران بود؛ البته تا کنون شاهد وقوع اتفاق مثبتی در این زمینه نبوده ایم.

چگونه تهدیدات مسابقات آفرود را کاهش دهیم؟

در کنار همه مطالب یاد شده رعایت نکاتی از سوی رانندگان این ماشین ها قطعا می تواند آسیب های وارد شده به محیط زیست و حتی آفرودبازان را کاهش دهد که در ادامه می آید:

 • آهسته برانید: با رانندگی ایمن هم از جان خود محافظت کنید و هم ضمن اینکه آسیب کمتری به خاک منطقه می زنید، از زیبایی طبیعت اطراف خود نیز لذت ببرید.
 • روی جاده تمرکز داشته باشید: دقت در رانندگی همیشه حرف اول را می زند که در این نوع رانندگی اهمیت آن دوچندان می شود، پس متوجه این موضوع باشید که بی احتیاطی شما ممکن است عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
 • وارد منطقه ها بکر یا حفاظت شده نشوید: جانوران جاده را به عنوان یک منطقه خطرناک می شناسند و از آن عبور نمی کنند. زمانی که خودرو خارج از جاده یا همان آفرود حرکت می کند، غافلگیر شدن حیوانات باعث می شود زیر چرخ این ماشین ها له شوند. زیرا حیوانات نمی دانند که قرار است ماشینی از این منطقه ها عبور کند.
 • به اصول و قواعد احترام بگذارید: اگر به این حوزه علاقه مند هستید باید متعهد باشید و به صورت هدفمند و قانونمند فقط در مکان هایی که برای طبیعت و حیات وحش آسیب جدی ایجاد نمی کند، فعالیت کنید.

چگونه لذت هیجان را تجربه کنیم؟

در کنار همه مطالبی که به آنها اشاره کردیم در اینجا لیستی از ورزش ها و تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند را برای شما آماده کرده ایم. اگر هیجان انگیز بودن ورزش یا تفریحی که به سراغ آن می روید برایتان اهمیت دارد، با انتخاب این موارد که البته هرکدام ضابطه و اصول خود را می طلبد، می توانید هم لذت هیجان را تجربه کنید و هم آسیب کمتری به طبیعت بزنید. البته باید توجه داشته باشید که امکان انجام برخی از آنها در ایران وجود ندارد و برای تجربه کردن آنها باید به آن سوی مرزهای کشور سفر کنید.

 • اسکی: اسکی یکی از ورزش های هیجان انگیزی است که به دلیل داشتن قوانین و ضابطه و وجود منطقه ها خاص انجام آن آسیب چندانی به محیط زیست نمی زند و به اندازه آفرود و حتی بیشتر از آن هیجان انگیز است.
 • بانجی جامپینگ: شاید از نظر بسکمک از افراد سقوط آزاد عقلانی نباشد. اما به جرات می توان گفت این یکی از مجذوب کننده ترین تفریحاتی است که می توانید در کل عمرتان تجربه اش کنید. مخصوصا که تجهیزات آن در ایران، تعبیه شده و می توانید به راحتی و با صرف هزینه ای معقول آن را امتحان کنید.
 • چادرزدن در منطقه ها خاص: اگر عاشق کمپ کردن و چادرزدن در طبیعت هستید، به شما توصیه می کنیم با در اختیار داشتن تجهیزات لازم و رعایت نکات ایمنی این بار چادرزدن بالای درخت و یا روی صخره را نیز امتحان کنید. با انجام چنین کاری قطعا خاطرات طبیعت گردیتان به یادمادنی خواهند شد.
 • کاستیرینگ یا ساحل نوردی: اگر عاشق هیجان هستید، به شما کاستیرینگ یا همان ساحل نوردی را توصیه می کنیم. بنابراین، در ابتدا لازم است برنامه سفر به یک شهر ساحلی را بچینید و در آنجا یک ساحل صخره ای مناسب پیدا کنید. چراکه، کاستیرینگ ترکیبی از تفریحاتی مثل شنا کردن، شیرجه زدن و صخره نوردی است که برای تجربه آن، نیاز به تجهیزات ایمنی کامل و قدرت بدنی بالا دارید.
 • کوهنوردی: بدون شک کوهنوردی مورد علاقه ماجراجویان است. برای هیجان انگیز کردن این ورزش یک راستا و یک کوهستان جالب را برای کوهنوردیتان انتخاب کنید. قطعا غافلگیر خواهید شد!
 • هنگ گلایدینگ: هنگ گلایدینگ نوعی چترسواری است که با کمک آن می توانید آزادانه در آسمان پرواز کرده و احساس پرنده بودن را با تمام وجود حس کنید.
 • پاراسیلینگ: پاراسیلینگ نام تفریحی است که در آن یک نفر با یک چتر به وسیله یک طناب به قایق موتوری وصل و با کمک آن به روی دریا کشیده می شود.
 • بالن سواری: شاید رمانتیک ترین و رویایی ترین تفریحی که در فکر هرکسی تداعی می شود، بالن سواری باشد. اگر شما از این دست هستید، بالن سواری می تواند برایتان مجذوب کننده باشد.
 • بیس جامپینگ: بیس جامپینگ یا پرش از ارتفاع بدون طناب، بسیار ترسناک است. اما اگر حاضرید بدون هیچ طنابی و فقط با کمک یک چتر نجات از لبه یک جای مرتفع بپرید می توانید تجربه اش کنید.
 • پل نوردی: توصیه ما به شما این است که این بار به شکل دیگری به پل های اطرافتان نگاه کرده و اگر به کسب تجربه های نو علاقه مند هستید، پل نوردی را امتحان کنید.
 • زیپ لاینینگ: زیپ لاینینگ تجربه پرواز بین درختان یک جنگل انبوه را برایتان فراهم می کند. پس اگر می خواهید مثل تارزان با سرعت بین درختان جا به جا شوید، ما به شما این ورزش را پیشنهاد می کنیم.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1989

به "تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفریحات هیجان انگیزی که می توانند جایگزین آفرود شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید