تور ارزان قطر: خالق ایرانی نماد جام جهانی 2022 قطرکیست؟

به گزارش مجله مستانه، نماد جام جهانی 2022 رونمایی شد و طراح آن ایرانی است به نام سیدحسین اجاقی که چند روز اخیر در رسانه ها بر سر زبان ها افتاده است .

تور ارزان قطر: خالق ایرانی نماد جام جهانی 2022 قطرکیست؟

همراه ما باشید و با تور ارزان قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

خبرنگاران :

روزنامه خراسان نوشت : نمادی که خیلی زود سر از شبکه های اجتماعی درآورد و حتی شایعاتی هم درباره ماهیت آن منتشر شد؛ بعضی آن را شبیه به یک روح و عده ای دیگر آن را سفره ماهی در خلیج فارس دانستند اما هیچ یک از این تفسیرها درباره لعیب درست نبود. لعیب در زبان عربی به معنای یک بازیکن فوق ماهر است که همه هواداران فوتبال را به تماشای تکنیک های خودش خیره و البته دعوت می نماید. نکته مهم درباره این طرح این است که یک گرافیست ایرانی، طراح آن بوده؛ سیدحسین اجاقی کسی است که نامش چند روز اخیر در رسانه ها منتشر شده و به عنوان طراح نماد جام دنیای معرفی می گردد. یک دستاورد ویژه برای او که از سال ها پیش کاراکتر دیزاینر بود اما حالا برای اولین جام دنیای در غرب آسیا توانسته به موفقیتی ویژه و بزرگ برسد.

او در گفت وگو با ما از آغاز ماجرای این طراحی، تماس امیر قطر با او، چالش های طراحی این نماد و … می گوید.

از بچگی، عاشق نقاشی بودم

این گرافیست و تصویرساز جوان و بااستعداد در اولین سوال درباره این که از چه زمانی وارد حرفه طراحی شده، می گوید: من از بچگی، عاشق نقاشی کشیدن بودم و سال 84 یک دوره تخصصی طراحی را در بندرعباس گذراندم. از سال 90، به صورت حرفه ای وارد حوزه طراحی شخصیت و نقاشی دیجیتال برای انیمیشن و بازی های رایانه ای شدم. در خور ذکر است او در چندین پروژه انیمیشن سریالی و سینمایی در زمینه طراحی کاراکتر و فضا همکاری داشته است. بعلاوه طراحی و اجرای دو جلد کتاب مصور(کمیک استریپ) و طراحی مجموعه های استیکر برای چند برنامه پیغام رسان فارسی از دیگر فعالیت های اوست.

فیفا یک سال ونیم پیش برایم یک ایمیل فرستاد

از او درباره این که ماجرای طراحی نماد جام دنیای قطر از چه زمانی آغاز شد، می پرسم که می گوید: روال طراحی نمادهای جام دنیای در دوره های قبلی مانند برزیل یا روسیه که اطلاعات دقیق تری درباره شان دارم، این طور بود که فیفا بین طراحانی که خودشان انتخاب می کردند، یک رقابتی برگزار می کرد و از بین آن طرح های پیشنهادی، سه مورد را که مورد تایید همه کارشناسانشان قرار می گرفت، انتخاب می کرد. سپس فیفا، آن سه طرح را در معرض ارزیابی عمومی قرار می داد و هرکدام که رای بیشتری می آورد، به نماد آن دوره تبدیل می شد که محصولات جام دنیای هم بر اساس همان نماد، فراوری می شدند.

در همین زمینه، تقریبا یک سال و نیم پیش بود که من یک ایمیل از سمت کمیته عالی برگزاری جام دنیای دریافت کردم. این سازمان، کمیته ای مشترک شامل فیفا و مسئولان کشور میزبان جام دنیای یعنی قطر است. در این ایمیل اشاره شده بود که ما نمونه کارهای شما را دیدیم، مورد تایید و پسند ما نهاده شده، بنابراین اگر علاقه مند هستید، طرح پیشنهادی خودتان را به عنوان نماد جام دنیای بکشید و برای ما ارسال کنید.

طرح اولیه من، جزء 3 طرح برتر فیفا شد

این گرافیست درباره طرح اولیه ای که برای نماد جام دنیای قطر آماده نموده، می گوید: من بعد از دریافت ایمیل کمیته برگزاری جام دنیای، برای همکاری اعلام آمادگی کردم و سپس آن ها یک پی دی اف هم فرستادند شامل این که طرح باید چه ویژگی هایی داشته باشد، چه ملاک هایی برای شان مهم است و تمایل دارند روی آن ها کار گردد و یک سری استانداردها و … من همان موقع، طرح پیشنهادی خودم را آغاز کردم و در نهایت یک نمادی را به آن ها ارائه دادم. آن نماد یک شاهین بود که به عنوان پرنده ملی کشور قطر شناخته می گردد و روی آن در چندین مرحله خیلی کار کردم، اصطلاحا چکش کاری کردم تا به جمع بندی نهایی رسید و قرار شد به عنوان یکی از سه طرح نهایی و برتر، در رای گیری عمومی که به وسیله فیفا در شبکه های اجتماعی خودش برگزار می کرد، شرکت داده گردد. گفته بودند که بر اساس این کاراکترها، انیمیشن هایی ساخته خواهد شد و مخاطبان با تماشا انیمیشن به این نمادها، رای خواهند داد. این ماجرا یک سال پیش رخ داد و قرار شد که نتیجه کار را به من اطلاع بدهند اما دو ماه از آن ماجرا گذشت و هیچ خبری نشد. من برای همان کمیته، ایمیلی ارسال کردم که گفتند کشور میزبان جام دنیای با رای گیری عمومی مخالفت نموده و ظاهرا خودشان یک طرحی دارند و می خواهند روی آن به عنوان نماد جام دنیای کار نمایند.

امیر قطر خواسته بود که این نماد حتما به وسیله من طراحی گردد

اجاقی ایمیلی را از فیفا دریافت می نماید مبنی بر این که کشور قطر هیچ کدام از سه طرح را نپذیرفت و میخواهد نماد جام دنیای را خودش طراحی کند و این پروژه همین جا متوقف می گردد. او که احتمالا بعد از این ماجراها از انتخاب طرحش به عنوان نماد جام دنیای قطر ناامید شده، ادامه می دهد: تقریبا یک ماه از دریافت پاسخ ایمیلم هم گذشت تا این که مجدد ایمیلی از سمت سرپرست بخش برندینگ کمیته عالی برگزاری جام دنیای به دستم رسید. در آن جا اشاره شده بود که ما خودمان ایده ای داریم و می خواهیم که شما روی آن کار کنید و طرح آن را به انتها برسانید. در ادامه من متوجه شدم که شخص امیر قطر، یک ایده پیشنهادی دارد که تقریبا همین لعیبی بود که الان ساخته شده و شما آن را در چند روز اخیر، بارها در رسانه ها دیدید. به من گفتند که امیر قطر طرح های من و بقیه طراح ها را دیده و خواسته که این ایده حتما به دست من اجرایی و نهایی گردد چون طرح شاهین من، بیشتر از بقیه برایش مجذوب کننده بوده است.

این نماد برای معرفی پوشش محلی قطری هاست

این طراح شخصیت درباره ماهیت این نماد می گوید: من به طور مستقیم با کمیته برگزاری مسابقات جام دنیای برای طراحی ایده امیر قطر قرارداد بستم و از 6 ماه پیش، کارم را دوباره آغاز کردم. ایده آن ها این بود که چفیه و حلقه مشکی که مردان قطری روی سرشان می گذارند و لباس محلی مردم این کشور است، نماد رسمی جام دنیای قطر گردد. می خواستند از این فرصت جام دنیای نهایت استفاده را ببرند و این پوشش را به عنوان سمبل فرهنگی و پوششی که برای شان اهمیت دارد و باید در دنیا شناخته گردد، معرفی نمایند. می خواستند از لحاظ بصری، این نماد آن قدر دیده گردد که همه مردم دنیا بدانند که قطری ها چطور لباس می پوشند و ظاهرا این مسئله در فرهنگ مردم این کشور، اهمیت بسیار زیادی دارد.

طراحی کاراکتر جام دنیای فوتبال بدون دست وپا سخت بود

اجاقی درباره چالش های طراحی نماد جام دنیای 2022 قطر هم می گوید: من در شرایطی که گفتم، طراحی این نماد را آغاز کردم و برای من که طراح کاراکتر هستم و تجربه 15 ساله و زیادی در این حوزه داشتم، این کاراکتر خیلی پرچالش بود. زمانی که می خواهیم یک شخصیت طراحی کنیم، یک سری اهداف از ساخته شدن آن داریم که باید در طراحی مورد توجه قرار بگیرد. در این باره، کاراکتر ما باید یک فوتبالیست می بود و این رشته ورزشی هم سراسر تحرک است و به حالت هایی احتیاج دارد که داشتن دست و پا برای بازی با توپ در آن اهمیت زیادی دارد اما وقتی در اتودهای اولیه برای این طرح، دست و پا می گذاشتم، راضی نماینده نبود. بازخوردهایی هم که از سمت امیر قطر درباره این اتودها دریافت کردم، دقیقا همین طور بود و به من گفت که این کاراکتر و شخصیت، دست و پا نداشته باشد و باید با همین چفیه آن هدف محقق گردد، حالا شما یک کاریش بکنید! اتودهای زیاد، چکش کاری های چندین و چندباره، ارتباط گرفتن با تیم انیماتورهای فیفا که چطور برای این شخصیت، حرکت طراحی کنیم تا بتواند نمایش فوتبالی ارائه دهد، انتها به طرحی رسید که مطلوب همه ما بود. آن را آن قدر ادامه دادیم و برای بهتر شدنش کوشش کردیم تا این که به نتیجه نهایی رسید که در مراسم قرعه کشی جام دنیای از آن رونمایی شد و الان شما می بینید.

نقش اسلیمی روی نماد، طرح حناهای زنان قطری است

این تصویرساز درباره نقوش روی این نماد هم توضیحات جالبی دارد و می گوید: بعد از نهایی شدن طرح اولیه، من تزیینات، نقوش و … زیادی برای آن طراحی کردم و آپشن های زیادی در نظر گرفتم و برای این کمیته فرستادم تا دست شان برای انتخاب نهایی باز باشد. یک سری از آن ها خیلی شلوغ بودند و ترجیح مان این بود که آن قدر شلوغ نگردد که تنش تصویری ایجاد کند چون ممکن بود حس خوبی در مخاطب ایجاد نکند. تا این که به این نتیجه رسیدیم که دو توپ روی دست های این شخصیت قرار دهیم که این توپ ها را هم از لوگوی اصلی جام دنیای که چند سال پیش منتشر شده، گرفتیم، برای این که قرار بود این شخصیت از همان لوگو تبدیل به این نماد گردد. نقش اسلیمی هم که در پایین این شخصیت دیده می گردد، از نقش حناهایی الهام گرفته شده که زنان قطری به عنوان تزیین و آرایش استفاده می نمایند. می خواستیم روی این شخصیت، هم نمادی از جامعه مردان و هم جامعه زنان قطر به عنوان کشور میزبان جام دنیای وجود داشته باشد.

فوتبالی بودن و دقت امیر قطر برایم جالب بود

اجاقی که برای طراحی ایده امیر قطر به وسیله دفترش، مدام با او در ارتباط بوده و نظراتش را دریافت می نموده، می گوید: نکته جالب در مکاتبات، دقت و وسواس بالای او بود. بعلاوه این که به شدت هوادار فوتبال است و کوشش می نماید تا در این زمینه نقش آفرینی کند هم اهمیت دارد. به طور مثال در قسمت پایین طرح من از هنرهای زنان قطری با حنا استفاده کردم و فیفا تاکید داشت که طرح باید شلوغ تر باشد. در نهایت امیر قطر گفت که شلوغی پایین طرح باعث می گردد تا توجه از خود روسری سفید رنگ برداشته گردد. من هم این را به فیفا گفته بودم اما قبول نکردند و در نهایت وقتی امیر قطر این را گفت، مورد قبول نهاده شد. برایم جالب بود که تا این حد دقت دارد.

خوش بینم که از گروهمان صعود می کنیم

اجاقی در پاسخ به این سوال متفاوت که آیا خودش هم اهل تماشای فوتبال هست یا نه، می گوید: من خیلی فوتبال بین هستم اما فوتبال بازی نمی کنم و علاقه خودم برای ورزش، بیشتر شناست. درباره گروه تیم ملی در جام دنیای قطر هم من از بچگی در بین تیم های ملی، بازی های تیم ملی آلمان و انگلیس را خیلی دوست داشتم. از آن جایی که خاطره خوبی از بازی با آمریکا هم در گذشته داریم، خوش بین هستم که اتفاقات خوبی در این دوره برای تیم ملی کشورمان بیفتد. انگلیس الان هم انگلیس قدرتمند گذشته در مستطیل سبز نیست و به نظرم از آرژانتین خیلی راحت تر است. در مجموع، خیلی خوش بینم که صعود خواهیم کرد.

کارم هنوز تمام نشده و استیکرهای مجذوب کنندهش مانده است

اگرچه طراحی لعیب به عنوان نماد جام دنیای 2022 به انتها رسیده اما کار این گرافیست ایرانی همچنان ادامه دارد. خودش در این باره می گوید: کارم هنوز تمام نشده است. هنوز داریم روی استیکرهای این نماد کار می کنیم و به مواردی که تعدادی از آن ها رونمایی شده، در چند روز آینده موارد مجذوب کننده دیگری هم اضافه خواهد شد. فقط پکیج اولیه آن در مراسم قرعه کشی رونمایی شده است. در روزهای آینده استیکرهای لعیب برای شبکه های اجتماعی را در اختیار فیفا و کمیته برگزاری جام دنیای قطر قرار خواهم داد که خودشان منتشر خواهند کرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1401 بروزرسانی: 5 خرداد 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1923

به "تور ارزان قطر: خالق ایرانی نماد جام جهانی 2022 قطرکیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان قطر: خالق ایرانی نماد جام جهانی 2022 قطرکیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید