دومین گروه از دانشجویان ایرانی از ایتالیا به کشور بازگشتند

به گزارش مجله مستانه، دومین گروه از دانشجویان ایرانی در ایتالیا شامل بیش از 180 نفر صبح امروز (یکشنبه) به کشور بازگشتند.

دومین گروه از دانشجویان ایرانی از ایتالیا به کشور بازگشتند

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

به گزارش گروه سیاست خارجی مجله مستانه، دومین گروه از دانشجویان ایرانی در ایتالیا که قرار بود روز آدینه 29 فروردین ماه به تهران بازگردند، ولی به خاطر لغو پرواز روز آدینه در پی رفتار بعضی از مسافران پرواز قبلی پیروز به بازگشت به کشور نشده بودند، صبح امروز (یکشنبه) به تهران بازگشتند.

در همین خصوص نیز معصومه اصغرزاده مدیرکل روابط عمومی ایران ایر شب گذشته به فارس گفته بود که با صدور مجوز از سوی وزارت بهداشت، پرواز تهران - رم - تهران انجام و این پرواز در ساعت 19، بدون مسافر، فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) را به مقصد شهر رم ترک کرد و در ساعت 23 به وقت محلی فرودگاه رم را به مقصد تهران ترک و در ساعت 6:25 دقیقه بامداد یکشنبه در فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) به زمین خواهد نشست.

بر همین اساس، نیز خبرگزاری صدا و سیما از رم گزارش داد که بیش از 180 دانشجوی ایرانی در فرودگاه لئوناردو داوینچی رم، پیش از تحویل بار خود به باجه پذیرش، برگه های اظهارنامه بهداشتی ویژه کرونا را تحت نظارت حسین جهنده کنسول ایران در رم و جعفر صفری مسئول امور دانشجویی و کارشناس کنسولی سفارت ایران در ایتالیا که در فرودگاه حضور داشتند، پر کردند.

در این پرواز، یک تیم پزشکی اعزامی وزارت بهداشت ایران نیز حضور داشت که مسئول غربالگری و نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی مسافران بود.

مسافران این هواپیما پس از بازگشت قرنطینه شده و در صورتی که تست آنها منفی باشد می توانند به جمع خانواده خود بازگردند.

سفارت ایران در رم نیز در اطلاعیه ای از همکاری مسافران پرواز مزبور برای همکاری و رعایت پروتکل های بهداشتی قدردانی نموده است.

شبکه خبر نیز در همین خصوص گفت که هفته آینده 2 پرواز فوق العاده به میلان برای بازگرداندن دانشجویان ایرانی مقیم شمال ایتالیا انجام خواهد شد.

نخستین پرواز فوق العاده ایران ایر به رم روز چهارشنبه 27 فروردین ماه نزدیک به 120 دانشجوی ایرانی از ایتالیا را به کشور بازگرداند. البته در پی رفتار بعضی از مسافران پرواز چهارشنبه و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و مقررات قرنطینه، لغو پرواز روز آدینه را به همراه داشت.

سید عباس موسوی (+) سخنگوی وزارت خارجه روز شنبه 30 فروردین ماه در این باره گفت: با توجه به شرایطی که پیش آمد ابتدا این اقدام انجام و پروتکل ها نیز به آنها ابلاغ شد و یک پرواز نیز برقرار شد، ولی متاسفانه در فرایند این کار اخلالی به وجود آمد و متاسفانه بعضی از عزیزان این پروتکل ها را از مبدا و یا پس از ورود به کشور رعایت نکردند و به همین خاطر وزارت بهداشت به عنوان مرکز اصلی فرماندهی این کار که مسئول جان و سلامت 84 میلیون ایرانی است، گفت که اگر این پروتکل ها رعایت نگردد، ادامه این فرایند کمی سخت خواهد بود.

به گزارش فارس، سفارت ایران در رم پنجشنبه شب 28 فروردین ماه در اطلاعیه ای گفت که پرواز روز آدینه (29 فروردین) ایران ایر برای بازگردندان دانشجویان ایرانی به دلیل رفتارهای نامناسب عده ای از مسافران بازگشتی با پرواز قبلی و عدم تمکین به پروتکل های بهداشتی و مقررات قرنطینه، لغو شده است.(اینجا بخوانید)

پس از اعلام لغو پرواز، موسوی سخنگوی وزارت خارجه گفت که رایزنی ها با وزارت بهداشت و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای برقراری یک پرواز از رم و 2 پرواز از میلان به تهران در جریان است.(جزییات بیشتر)

سخنگوی وزارت خارجه ایران (+) همچنین در اظهارنظر دیگری گفت که این وزارتخانه هیچ دخالتی در پروتکل های بهداشتی ندارد و اضافه کرد: تمامی اتباع کشور در هر شرایطی باید مقررات و پروتکل های بهداشتی وزارت بهداشت را رعایت نمایند.

بالاخره، سفارتخانه ایران در رم عصر آدینه در اطلاعیه ای دیگر گفت که پرواز مزبور آدینه شب ساعت 9 به وقت محلی انجام می گردد، ولی چند ساعت بعد از لغو پرواز اطلاع داد و در اطلاعیه ای بیان کرد: ضمن عرض پوزش از مسافران محترم پرواز امروز آدینه 29 فروردین 1399، به اطلاع می رساند به دلیل مسائل پیش آمده پرواز روز جاری هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به تعویق افتاده است.موضوع از سوی این سفارت در دست پیگیری قرار داشته و امید می رود به زودی با برطرف مشکل پرواز انجام گردد. با هماهنگی انجام پذیرفته، شرکت ایران ایر مسافران محترمی را که امکانات اقامتی ندارند در هتل اسکان خواهد داد.

در این اطلاعیه قبلی سفارت آمده بود که کلیه مسافران باید برگه های اظهارنامه بهداشتی را که قبلا طی اطلاعیه های قبلی در کانال تلگرامی سفارت قرار داده شده است تکمیل و امضا نموده و در مبادی خروجی تحویل دهند و از سوار شدن افرادی که فرم های مورد نظر را تکمیل و امضا ننموده اند، جلوگیری به عمل خواهد آمد.

البته در همین خصوص نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز شنبه در گفتگویی تاکید نمود که ایرانیان خارج از کشور اعم از دانشجویان و اتباع ایرانی، برای ورود به ایران باید پروتکل های اعلام شده توسط وزارت بهداشت را بپذیرند و آن را اجرا نمایند.(بیشتر بخوانید)

به گزارش فارس، علاوه بر ایتالیا، اتباع و دانشجویان ایرانی در بعضی کشورهای دیگر از اسپانیا و اوکراین نیز خواهان بازگشت به کشور هستند که در همین خصوص سفارت ایران در مادرید اخیرا در اطلاعیه ای گفت که این موضوع در ستاد ملی مبارزه با کرونا در حال تصمیم گیری است و از سوی دیگر نیز دولت اوکراین (+) هنوز مجوز لازم برای بازگشت اتباع ایرانی را صادر ننموده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 873

به "دومین گروه از دانشجویان ایرانی از ایتالیا به کشور بازگشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین گروه از دانشجویان ایرانی از ایتالیا به کشور بازگشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید