برطرف جرم و پلاک دندان ها با راه حل های خانگی

به گزارش مجله مستانه، همه ما روی دندان های خود پلاک داریم، چون باکتری ها در دهان ما مدام در حال رشد هستند، اما این پلاک ها لزوما دیده نمی شوند. پلاک در امتداد خط لثه ایجاد شده و اگر پاک نگردد می تواند به ماده ای سخت تر به نام تارتار یا همان جرم تبدیل گردد که به مینای دندان و زیر خط لثه می چسبد.

برطرف جرم و پلاک دندان ها با راه حل های خانگی

تارتار بر خلاف پلاک، دیده می گردد و به صورت باقی مانده های زرد یا قهوه ای رنگ بین دندان های جلوی پایین یا در امتداد خط لثه به چشم می خورد. تنها راه برطرف کردن تارتار مراجعه به دندانپزشک برای تمیز کردن حرفه ای است.

یکی از بهترین کار هایی که می توانید بکنید این است که از تشکیل پلاک جلوگیری کنید. اگر می خواهید دندان های تان سالم و تمیز بمانند باید آن ها را به خوبی تمیز کنید، زیاد قند و شکر مصرف نکنید و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

چگونه پلاک را از تارتار تشخیص دهیم؟

خیلی وقت ها به اشتباه از عبارت های پلاک و تارتار به جای هم استفاده می گردد. هر چند این دو عارضه بسیار شبیه هم هستند، اما با هم فرق دارند. پلاک، در واقع باکتری هایی هستند که سبب پوسیدگی و حفره در دندان می شوند. اما تارتار نتیجه تجمع لکه ها، بزاق، غذا و آلودگی هاست.

چرا جرم دندان باید پاکسازی گردد؟

پلاک و تارتار هر دو سبب پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان می شوند. تارتار دارای حفره های ریزی است که پلاک می تواند در آن ها تجمع کند. زدودن تارتار یا جرم دندان بسیار مهم است، زیرا احتمال پوسیدگی دندان و بیماری لثه را بسیار افزایش می دهد. اگر تارتار روی دندان باقی بماند ممکن است به از دست رفتن دندان منجر گردد. امروزه دانشمندان می دانند که ضعف در بهداشت دهان و دندان می تواند سبب بروز مشکلاتی مانند دیابت و بیماری عروق کرونری گردد.

رها شدن از پلاک و جرم دندان در خانه

هر چند راه حل های خانگی هرگز نباید جایگزین درمان های پزشکی شوند، اما روش هایی وجود دارد که ثابت شده موثرند.

مسواک زدن درست و منظم

تعجبی ندارد که مسواک زدن، اولین اقدام برای پیشگیری از تشکیل پلاک است. اگر بعد از صرف هر وعده غذایی درست مسواک بزنید (نیم ساعت بعد از خوردن) می توانید به میزان قابل توجهی از احتمال تشکیل جرم و پلاک کم کنید. مسواک زدن شما باید سه دقیقه طول بکشد و فشار کافی و به اندازه به دندان وارد شده و تمام سطوح دندان مسواک بخورد.

استفاده از خمیر دندان فلوراید دار

اینکه خمیردندان های خوب و معتبر حاوی فلوراید هستند دلیل خوبی دارد. فلوراید، مینای دندان را تقویت نموده و احتمال پوسیدگی دندان در اثر غذا های اسیدی را کاهش می دهد. در واقع فلوراید به دندان در حال پوسیدگی نیز یاری می نماید تا ترمیم شده و بازسازی گردد. البته فقط این کافی نیست و شما باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از خوردن اسنک ها و نوشیدنی های شیرین نیز اجتناب کنید.

استفاده از خمیردندان های ضد جرم و پلاک

اگر فکر می کنید دندان های تان در معرض پلاک و تارتار هستند می توانید از خمیردندان ضد جرم بهره ببرید. این خمیردندان ها حاوی ترکیبات و عناصری هستند که برای مبارزه با تجمع پلاک در دهان طراحی شده اند. برخی از خمیردندان های ضد جرم و پلاک حاوی تریکلوزان نیز هستند. تریکلوزان ماده ای آنتی بیوتیکی است که می تواند دسته ای از باکتری ها را نابود کند.

برطرف پلاک دندان با جوش شیرین

از زمان های قدیم رایج بوده که مردُم از جوش شیرین برای تمیز کردن دندان های خود استفاده می کردند. جوش شیرین خاصیت سایشی دارد بنابراین می تواند آلودگی ها را از سطح مینای دندان پاک کند. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با کمی نمک مخلوط نموده و مسواک نمدارتان را به این ترکیب آغشته کنید و با آن دندان های تان را مسواک بزنید و سپس دهان را کاملا آب بکشید.

برطرف پلاک دندان با ترکیب آلوئه ورا و گلیسرین

فواید ژل آلوئه ورا دهه هاست که شناخته شده، اما آیا می دانستید که ژل آلوئه ورا می تواند پلاک دندان ها را نیز پاک کند؟ یک فنجان آب بردارید، نصف فنجان جوش شیرین و یک قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا در آن مخلوط نموده و سپس چهار قاشق چایخوری گلیسرین گیاهی به آن اضافه کنید. حالا قبل از خواب دندان ها را با این ترکیب بسابید و بخوابید. صبح با دندان هایی درخشان از خواب بیدار خواهید شد.

برطرف پلاک دندان با پوست پرتقال

اگر دوست ندارید دندان های تان را با گلیسرین بسابید می توانید روش ساده تری را انتخاب کنید. پوست پرتقال را مستقیما به دندان های تان بزنید تا از تجمع پلاک جلوگیری کنید. همچنین می توانید پوست پرتقال را پودری شکل و خمیری نموده و آن را روی قسمت های لکه دار دندان های تان بگذارید تا چند دقیقه بماند و سپس آب بکشید. متوجه خواهید شد که دندان های تان چقدر سفید و درخشان شده اند.

برطرف پلاک دندان با مصرف فراوان میوه و سبزی

شما چه اهل خوردن میوه و سبزی باشید و چه نه، آن ها برای سلامت تمام بدن تان بسیار مفیدند از جمله برای دندان ها. سیب گاز بزنید، ساقه کرفس بجوید، هویج بجوید و دندان های تان را قوی و تمیز کنید.

برطرف پلاک دندان با جویدن دانه های کنجد

دانه های ریز و زیبای کنجد می توانند اسکرابی برای دندان های تان باشند و پلاک و جرم را از دندان ها پاک نمایند بدون اینکه به آن ها آسیبی بزنند. کافیست یک مشت دانه کنجد در دهان تان بریزید و آن ها را بجوید، اما قورت ندهید. یک مسواک بردارید و وقتی هنوز دانه های کنجد در دهان تان هستند دندان ها را مسواک بزنید. دانه های کنجد مانند لایه بردار عمل نموده و سطح دندان ها را تمیز می نمایند.

برطرف پلاک دندان با انجیر

آیا می دانستید که انجیر برای مبارزه با باکتری ها و سایر آلودگی های روی دندان مفید است؟ کافیست به طور مرتب دو تا سه عدد انجیر را بجوید و آن ها را به دندان ها و لثه های تان بزنید. در ضمن جویدن انجیر سبب ترشح بزاق دهان می گردد و بزاق نیز حاوی آنتی باکتریال طبیعی است که اصلا به نفع پلاک و جرم دندان های تان نمی باشد.

برطرف پلاک دندان با مسواک برقی

کارشناسان هنوز بر سر این مسئله که مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی بحث دارند، اما بیشتر آن ها سر این موضوع توافق دارند که این یک انتخاب شخصی است. مطالعات و تحقیقات نشان داده اند مسواک برقی در زدودن پلاک و جرم دندان، موثرتر عمل می نماید.

همواره از نخ دندان بهره ببرید

خیلی از افراد به مسواک زدن درست و منظم اهمیت می دهند، اما نخ دندان کشیدن را نادیده می گیرند. نخ دندان هم درست به اندازه مسواک برای سلامت دهان و دندان ضروری است. هر چند مسواک برای تمیز کردن مینای دندان عالی است، اما بسیاری از ذرات غذا و آلودگی ها در گوشه ها و بین دندان ها گرفتار می شوند که با مسواک نمی توانید به آن ها دسترسی داشته باشید و فقط نخ دندان می تواند آن ها را پاکسازی کند.

خمیر ویتامین C درست کنید

می توانید خمیری از میو ه های ویتامین C دار درست کنید، مثلا با پرتقال، گوجه فرنگی، توت فرنگی و هر چیز دیگری که در خانه دارید. همه را با هم خوب ترکیب نموده و خمیر سفتی تهیه نموده و آن را روی جرم های دندان های تان بزنید. اجازه دهید پنج دقیقه بماند و سپس کاملا بشویید. ویتامین C یاری می نماید تا باکتری ها پاکسازی شده و دهان تان تمیز گردد.

غذای تند بخورید

اگر هوادار غذا های تند هستید پس خوش شانسید. به گفته دانشمندان غذا های تند برای کاهش پلاک و جرم دندان عالی هستند، زیرا فراوری بزاق را افزایش می دهند و بزاق، ابزاری پنهان برای بهداشت محیط دهان است که دندان ها را تمیز می نماید.

غرغره با محلول سرکه

غرغره با محلول سرکه شاید شیوه خوشایندی نباشد، اما راهی طبیعی و موثر برای سفید کردن دندان هاست که آسیبی به آن ها نمی زند. دو قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری نمک و یک لیوان آب ترکیب نموده و با این محلول غرغره کنید. هر دو سه روز یک بار این کار را انجام دهید.

برطرف پلاک دندان با میخک

حتما شنیده اید که میخک برای دندان درد کاربرد دارد و از ادویه های رایج نیز هست، اما شاید نمی دانستید که پلاک دندان را نیز از بین می برد. پودر میخک را با کمی آب ترکیب کنید تا خمیر مانند گردد و سپس آن را مستقیما به قسمت های لک دار دندان های تان بزنید، چند دقیقه بماند و سپس آب بکشید.

بعد از غذا پنیر کهنه بخورید

خوردن پنیر کهنه فورا بعد از صرف غذا یک راه عالی برای خنثی کردن اسید هایی است که بعد از خوردن غذا سبب تشکیل پلاک روی دندان ها می شوند. دانشمندان می گویند در پنیر کهنه عاملی وجود دارد که مانند سدی در برابر پلاک دندان عمل می نماید. همین عامل را در بادام زمینی و دانه های کنجد نیز می توانید پیدا کنید.

برطرف پلاک دندان با روغن نارگیل

دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با هم در کاسه ای ترکیب نموده و چند قطره عصاره نعنا فلفلی به آن اضافه کنید. مسواکی را به این خمیر آغشته نموده و مانند معمول مسواکی بزنید. روغن نارگیل می تواند جلوی تشکیل جرم و پلاک دندان را بگیرد.

نکاتی برای پیشگیری از تشکیل جرم و پلاک دندان

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. با رعایت یک سری از نکات می توانید از تشکیل جرم دندان جلوگیری کنید تا بعدا مجبور نشوید هزینه سنگین اقدامات دندانپزشکی را پرداخت کنید.

سالی دو بار برای چکاپ به دندانپزشکی مراجعه کنید

این وظیفه دندانپزشک شما نیست که با شما تماس بگیرد و یادآوری کند که وقت مراجعه و چکاپ شدن است! هر چه این مسئله مهم را بیشتر نادیده بگیرید، احتمال اینکه دچار مشکلاتی در سلامت دهان و دندان تان شوید نیز بیشتر خواهد بود.

همواره از مسواک با برس نرم بهره ببرید

میزان زبری برس مسواک بسیار مهم است. شما نباید فشار زیاد به دندان های تان وارد کنید. مسواکی که برس زبر دارد، دندان های تان را بهتر و سریع تر تمیز نمی نماید، بلکه به مینای دندان و لثه ها آسیب می زند. این باور اشتباه بسیار متداول است که مسواک هر چه زبرتر باشد بهتر پلاک دندان را تمیز می نماید. در ضمن با حرکات عمودی دندان ها را مسواک بزنید.

سیگار را ترک کنید

سیگار روی تمام جنبه های سلامتی اثر می گذارد و دندان ها نیز جزو آن هستند. افراد سیگاری همواره در معرض بیماری های لثه و عفونت های دندان قرار دارند. در ضمن سیگار کشیدن باعث تسریع تجمع پلاک و جرم در خط لثه می گردد.

زیاد آب بنوشید

هیچ چیزی به اندازه آب خالص و طبیعی، سالم نیست. شما باید طی روز دست کم هشت لیوان آب بنوشید. نوشیدن آب باعث می گردد پلاک ها و آلودگی ها از دندان های تان پاک شده و مینای دندان تمیز بماند.

منبع: برترین ها
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 287

به "برطرف جرم و پلاک دندان ها با راه حل های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف جرم و پلاک دندان ها با راه حل های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید