زمزمه حضور پررنگ فروشگاه های خارجی در ایران؛ ورود خارجی ها به عرضه فروشگاهی با شعار سال منافات دارد!

به گزارش مجله مستانه، خبرنگاران- رشد قارچ گونه فروشگاه های زنجیره ای موجب اختلال درروند خرده فروشی و کاهش سهم اصناف از بازار شده است از طرفی جذابیت و طراحی به روز این فروشگاه ها در کنار لذت خرید کلی، راحت، و یک جا خریداران را چنان غرق لذت و آرامش می کند که دیگر توجهی به تخفیفات غیرواقعی و تمایلی به مقایسه قیمت ها ندارند.

زمزمه حضور پررنگ فروشگاه های خارجی در ایران؛ ورود خارجی ها به عرضه فروشگاهی با شعار سال منافات دارد!

بازگشایی فروشگاه های زنجیره ای پدیده ای است که در چند سال اخیر تحولی قابل توجه در رویه خرید مردم کشور ایجاد کرده است که با توجه به رشد فناوری و الزام به گذشت از عرضه و توزیع کالا به صورت سنتی وجود این فروشگاه ها را می توان نقطه عطفی در سوق کسب وکارها به سمت فروش مدرن و به روز دانست. اما عواقب و مسائل احتمالی رشد قارچ گونه این فروشگاه ها شاید به دلیل راحتی و جذابیت های که برای خریداران ایجاد کرده مورد توجه قرار نگرفنه است ضمناًً باید توجه کرد که افزایش بی رویه این نوع فروشگاه ها به خصوص در شهرستان های کوچک موجب اختلال درروند خرده فروشی و کاهش سهم اصناف از بازار شده است. اما با توجه به ضرورت حمایت از تولید که صنوف نیز بخشی از ان هستند، باید به کسانی که خرده فروش هستند نیز توجه شود.

گشایش هر فروشگاه زنجیره ای ممکن است کار ده ها صنف کوچک را به تعطیلی بکشاند و درنتیجه صدها فرصت شغلی از دست برود هرچند ایجاد اشتعال از طریق فروشگاه های زنجیره ای غیرقابل اغماض است، اما به زعم کارشناسان حوزه کسب وکار نکته مهم این امر در کاهش جامعه صنفی و افزایش جامعه کارگری و به همان نسبت تنزل دهک های میانه به دهک های پایین و افزایش احتمالی شکاف طبقاتی در جامعه است که مسلماً تبعات خوبی نخواهد داشت. به رغم وجود ظرفیت ایجاد فروشگاه های بزرگ در کشور اما زمزمه حضور خارجی ها در صنعت فروشگاهی ایران به گوش می رسد تا جایی مسئولان وزارت صمت را نیز در سال تولید ، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها به واکنش واداشته است.

صنعت فروشگاهی در برزخ گذار از سنت به صنعت

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه اقتصاد سرآمد، علی حسین پور کارشناس بازار در اینباره گفت: سهم اندک فروشگاه های زنجیره ای نشان می دهد این مراکز فروش آنچنان که باید نهادینه نشده اند که دلیل این امر عدم اطلاع رسانی کافی و همچنین براورده نشدن همه انتظارات مردم از فروشگاه های زنجیره ای است.

فروشگاه های زنجیره ای نمی توانند روی بازار و افزایش خرید مردم تاثیرگذار باشند

وی با بیان این مهم که حمایت از تولید داخل در سالی که بنا به گفته رهبرانقلاب به این نام مزین شده و شاید فروشگاه های زنجیره ای در بخشی از آن سهیم هستند، اضافه کرد: با توجه به تبلیغاتی که انجام می شود مردم انتظار تخفیف واقعی از فروشگاه های زنجیره ای دارند اما متاسفانه برخی از این واحدها کماکان نقش خرده فروشی دارند و سود فروش آن تقریبا همانند خرده فروشان است.به همین دلیل این فروشگاه ها نمی توانند آنطور که باید بر روی بازار و افزایش خرید مردم از این مراکز تاثیرگذار باشند.

این کارشناس بازار با اشاره به احتمال کشورهای خارجی دربخش صنعت فروشگاهی کشورمان نیزیادآور شد: تاسیس فروشگاه های زنجیره ای خارجی در بازار ایران، بدون اعمال ضوابط قانونی از سوی دولت مبنی بر عدم حمایت از کالای تولید داخل، می تواند به راحتی بازار کشور را در اختیار برندهای خارجی قرار دهد. ضعف حمایت های قانونی از تولیدکنندگان داخلی از طریق دولت و عدم اعمال قوانین مبتنی بر حمایت از تولیدات داخلی در فروشگاه های زنجیره ای منجر به تغییر ذائقه مصرفی مردم به مصرف کالا های تولید خارج شده است.

پس از مسکن اینبار نوبت به ورود خارجی ها به صنعت فروشگاه رسید

او می گوید: به طورکلی در این زمینه می توان گفت که تاسیس فروشگاه های زنجیره ای خارجی در بازار ایران، بدون اعمال ضوابط قانونی از سوی دولت مبنی بر عدم حمایت از کالای تولید داخل، می تواند به راحتی بازار کشور را در اختیار برندهای خارجی قرار دهد که این امر گذشته از عواقب سوء بر اقتصاد کشور، تبعات سیاسی را نیز در پی خواهد داشت.

طبق برآورد آماری، حدود 9 میلیون نفر شاغل در حوزه اصناف وجود دارد که با احتساب جمعیت خانوادگی آنان می توان گفت 21 میلیون نفر از جمعیت کشور وابسته به شرایط شغلی اصناف هستند و با توجه به اثرگذاری این حجم از جمعیت کل کشور در سیاست و اقتصاد تغییر شرایط آنان نگران کننده است و به نظر می رسد که فروشگاه های زنجیره ای با توان مالی بالا در حال بلعیدن اصناف خرد به دلیل عدم توان رقابت هستند. چه رسد به اینکه قرار بر حضور بیشتر خارجی ها در بخش صنعت فروشگاهی ایران باشد.

نخستین فروشگاه زنجیره ای با سرمایه مستقیم خارجی از سال 2009 با افتتاح نخستین شعبه در غرب تهران آغاز به کار کرد. از آن به بعد صنعت فروشگاهی کشور وارد فاز نو فعالیت های خود شد. حضور برند خارجی تاثیر بسزایی در بالا بردن سطح استاندارد های فروشگاهی در ایران داشت و باعث شد کم کم سلیقه مردم از خرید سنتی به سمت خرید از فروشگاه های زنجیره ای تغییر کند. تغییر سلیقه مردم از خرید سنتی به سمت خرید از فروشگاه های زنجیره ای، تغییر ذائقه آنان به خرید هدفمند بر پایه توان مالی در کمترین زمان و داشتن حق انتخاب برای مشتری، افزایش تنوع کالاها با ایجاد حس نیاز بین مشتریان، ایجاد فضای رقابتی بین تامین کنندگان، حذف واسطه ها و کاهش قیمت فروش و ایجاد شغل پایدار به صورت گسترده با توسعه فروشگاه ها از جمله مهمترین تاثیرات ورود آنان به کشور بوده است.

اصولا امکان حضور برندها و توسعه در سایر کشورها نتیجه کسب تجربه و ایجاد پایه های مالی قوی و حمایت های دولتی است که به انحاء مختلف صورت می گیرد تا امکان کسب موفقیت در بازارهای بین المللی با وجود رقبای قدرتمند فراهم شود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1913

به "زمزمه حضور پررنگ فروشگاه های خارجی در ایران؛ ورود خارجی ها به عرضه فروشگاهی با شعار سال منافات دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمزمه حضور پررنگ فروشگاه های خارجی در ایران؛ ورود خارجی ها به عرضه فروشگاهی با شعار سال منافات دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید