گردش اقتصادی 6 هزار میلیارد تومانی زباله در ایران ، صنعت پسماند توسعه می یابد

به گزارش مجله مستانه، حوزه پسماند و مدیریت فناوری در آن، با اقبال قابل توجه استارتاپ ها و شرکت های نوظهور فناور رو به رو شده است. با توجه به افزایش قیمت جهانی مواد خام، این حوزه از جمله بخش های رو به رونق و آینده دار عرصه فناوری ایران محسوب می گردد.

گردش اقتصادی 6 هزار میلیارد تومانی زباله در ایران ، صنعت پسماند توسعه می یابد

با تور مالزی سنگاپور تابستان 99 از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، براساس اعلام سازمان بهداشت دنیای سرانه فراوری زباله در دنیا، روزانه 300 گرم است، این عدد برای شهروندان ایران بیش از 710 گرم و برای ساکنین شهر تهران 790 گرم است که به معنی 2.5 برابر متوسط دنیای است.

همچنین در دنیا حدود 2 میلیارد تن زباله صنعتی و شهری فراوری می گردد که ارزش بازار آن از مرحله جمع آوری تا بازیافت، به 500 میلیارد دلار می رسد (روزنامه ایران)

70 درصد بازیافت

در حالی که طبق آمار رسمی، نزدیک به 75 درصد از زباله کشور، دفن می گردد، رقمی در حدود 70 درصد ازپسماند فراوری شده در بعضی کشور های توسعه یافته بازیافت می گردد، 15 درصد از فراوری ناخالص داخلی بعضی از این کشور ها از این طریق به دست می آید.

قیمت هر تن زباله

براساس آمار، روزانه بیش از 50 هزار تن و سالانه بیش از 21 میلیون تن زباله، در ایران فراوری می گردد بعضی برآورد های غیر رسمی و تایید نشده، ارزش تقریبی هر تن زباله را رقمی در حدود 400 هزار تن برآورد می نماید.

گردش مالی زباله در تهران نزدیک به 60 میلیارد تومان و گردش مالی این صنعت در کشور نیز بیش از 6 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که با ظرفیت های بالای این صنعت فاصله قابل توجه ای دارد.

خرید غذای دور ریختنی

صنعت پسماند در دنیا، با آهنگی نسبتاً سریع، هر روز از یک فناوری جدید رونمایی می نماید. نشریه.recycling-magazine.com در گزارشی، به توسعه پلتفرم های اشاره می نماید که به افراد امکان می دهد تا غذای عرضه شده در رستوران ها را که در خاتمه روز کاری، دور انداخته می گردد را خریداری نمایند. این برنامه در حال حاضر در هشت کشور اروپایی فعال است و میخواهد بیشتر گسترش یابد.

گردش مالی دو تریلیون دلاری

دیوید راچلسون از فعالان این عرصه در نوشتاری در rubiconglobal.com، می گوید: انجمن بین المللی زباله های جامد (ISWA) کارزاری دنیای را برای جمع آوری زباله از محیط های دریایی شروع نموده است به نوشته ای وی: تکمیل فرایند فراوری پسماند در آمریکا با همکاری بانک گلدمن ساکس و ولز فارگو به ایجاد چرخه ای مالی به ارزش 2 تریلیون دلار منتهی خواهد شد

صنعت پسماند در ایران

رشد دنیای قیمت مواد خام و بازیافتی و افزایش نرخ فلزات، توجیه مالی این صنعت در کشور را به شکل محسوسی افزایش داده است. استارتاپ های فعال در این صنعت رو به افزایش هستند و از بسته های حمایتی ویژه تدارک دیده شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار می شوند.

تراکم قوانین

اقلام حجیم اسقاطی، پسماند های پزشکی، پسماند های کشاورزی و ضایعات الکترونیک از جمله حوزه های هستند که فعالان فناور در ایران بر روی آن ها متمرکز شده اند.

در کشور قوانین مختلفی در حوزه پسماند تصویب شده است و به نظر نمی رسد در این زمینه کمبودی وجود داشته باشد. قانون مدیریت پسماندها، آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند ها، سند ملی محیط زیست و برنامه ششم توسعه از جمله اسناد بالادستی در این حوزه محسوب می شوند.

نهاد های حاکمیتی مرتبط با پسماند

سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان صداوسیما، وزارت کشور، وزارت نفت، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله نهاد های حاکمیتی مرتبط با این حوزه محسوب می شوند.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تسهیل راستا استارتاپ های تاسیس شده در این حوزه و حمایت از شرکت های تحت پوشش، وظیفه هماهنگی بین بخشی را عهده دار شده است.

کوشش برای تجمیع کوشش های پراکنده موجود، بخش دیگری از برنامه ای حمایتی این معاونت در حوزه پسماند و فناوری را شامل می گردد.

فناوری های نوظهور

شرکت های فناور ایرانی در حال توسعه فناوری های جدید در این عرصه هستند. رباتیک و پسماند، سنسورها، کمپوست هوازی، اینترنت آشیا و هضم بی هوازی از جمله حوزه های است که می تواند در بردارنده فرصت های جدید در عرصه پسماند در کشور باشد.

پاداش در قبال پسماند

پلتفرم های در کشور طراحی شده است که در قبال دریافت پسماند دارای ارزش، برای شهروندان تخفیف های در خدمات شهری و پاداش های کوچک در نظر می گیرد.

کارشناسان می گویند: این عرصه هنوز در شروع راه است و پتانسیل بالای برای اشتغال زایی بیشتر و توسعه دارد.

فروش زباله سوز های کوچک و به صرفه به بعضی مراکز مانند مراکز درمانی و استخراج فلزات کمیاب از زباله های الکترونیکی از جمله دیگر عرصه های رو به پیشرفت در کشور محسوب می گردد.

بازیافت ضایعات خرما و پسته

همچنین چند شرکت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح های خود را در زمینه بازیافت ضایعات خرما و پسته به مرحله تجاری سازی رسانده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 581

به "گردش اقتصادی 6 هزار میلیارد تومانی زباله در ایران ، صنعت پسماند توسعه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردش اقتصادی 6 هزار میلیارد تومانی زباله در ایران ، صنعت پسماند توسعه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید