ساخت لنز تماسی با حسگر زیستی

به گزارش مجله مستانه، دکتر علی خادم حسینی محقق ایرانی موسسه تراساکی به همراه دیگر محققان با استفاده از هیدروژل نرم پیروز به ساخت نمونه اولیه یک لنز تماسی شده است که قادر به شناسایی حسگرهای زیستی است.

ساخت لنز تماسی با حسگر زیستی

در حالی که قبلاً هم در مورد لنزهای تماسی که بر شرایط سلامتی کاربر نظارت می کنند، شنیده ایم، این لنزها اغلب از مواد غیرسنتی ساخته می شوند. اکنون محققان از هیدروژل نرم در ساخت این لنزها استفاده کرده اند که آنها را به طور بالقوه کاربر پسندتر می کند.

لنزهای تماسی تشخیصی با تجزیه و تحلیل مایع چشمی و اشک فرد و اندازه گیری سطح مولکول های نشانگر زیستی مرتبط با شرایطی مانند دیابت کار می کنند. این لنزهای آزمایشی معمولاً از پلیمرهای شفاف ساخته می شوند که به اندازه هیدروژل، نرم و راحت و ارزان نیست.

با توجه به این نکته، یک تیم بین المللی از محققان شروع به کار کردند تا فرمول هیدروژل موجود را اصلاح کنند و باعث انعطاف پذیری بیشتر آن شوند. انجام این کار باعث شد که در هنگام قالب گیری، در حالی که بافت سطحی صاف خود را حفظ می کند، بهتر شکل خود را نگه دارد.

دانشمندان سپس این هیدروژل را در یک قالب چاپ سه بعدی شده با برجستگی های ظریف و ریز روی سطح آن ریختند. این برجستگی ها میکرو کانال هایی را در سطح لنز ایجاد کردند که به عنوان پایه لنز عمل می کند. سپس لایه دیگری از هیدروژل به آن طرف پایه متصل شد که این کانال ها را محصور می کند و آنها را بیشتر شبیه به تونل ها در لنز می کند.

در محصول نهایی، هر میکروکانال به یک چاه کوچک حاوی یک ماده شیمیایی معرف تبدیل می شود. بسته به اینکه چه مقدار از نشانگر زیستی مشخص در مایع چشم وجود دارد که به آن چاه راه پیدا می کند، واکنش دهنده به صورت عینی مانند تغییر رنگ واکنش نشان می دهد.

دکتر علی خادم حسینی مدیرعامل موسسه تراساکی مستقر در لس آنجلس که یکی از شرکای این پروژه است، می گوید: تولید نمونه اولیه موفقی که در اینجا شرح داده شده و تلاش های مستمر برای به حداکثر رساندن توانایی های آن، پیشرفت قابل توجهی در لنزهای تماسی حسگر زیستی است.

این مطالعه در مجله Lab on a Chip منتشر شده است.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1213

به "ساخت لنز تماسی با حسگر زیستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت لنز تماسی با حسگر زیستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید