فیفا جلوی تاریخ سازی تیم ملی در جام جهانی را می گیرد؟

به گزارش مجله مستانه، برنامه ریزی فیفا برای حضور تیم ها در جام جهانی 2022 قطر می تواند تبدیل به معضل بزرگی برای تیم ملی ایران شود.

فیفا جلوی تاریخ سازی تیم ملی در جام جهانی را می گیرد؟

به گزارش خبرنگاران، در صورتی که شاگردان دراگان اسکوچیچ راهی جام جهانی شوند، با توجه به برنامه ریزی فیفا برای بازیکنان در تیم های ملی و آماده سازی برای این مسابقات، تیم ملی کاملا متضرر خواهد شد. این موضوع با توجه به پررنگ تر شدن لژیونرها در فوتبال ایران و افزایش سهم این بازیکنان در تیم ملی، بیشتر از گذشته با مسائلی همراه خواهد شد.

جام جهانی 2022 قطر برخلاف زمان سنتی این مسابقات در ادوار گذشته، به جای اواخر بهار و اوایل تابستان در اواسط پاییز برگزار می شود. این تصمیم بعد از آن گرفته شد که کشورهای عضو فیفا به برگزاری مسابقات جام جهانی در گرمای قطر در تابستان اعتراض کردند و در نهایت فیفا هم پاییز را برای برگزاری یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی جهان برگزید تا گردشگران بسیاری بتوانند از این مسابقات دیدن کنند و بازیکنان مسئله ای برای تمرین و برگزاری مسابقه نداشته باشند (هرچند ورزشگاه های ساخته شده در قطر مجهز به تجهیزات خنک کننده است و گرمای هوا در هیچ فصلی احساس نمی شود).

با این حال این تصمیم فیفا تقویم مسابقات باشگاهی را در اقصی نقاط جهان تحت تاثیر خود قرار می دهد. در واقع اگر در گذشته بازی ها در مدت زمان تعطیلی مسابقات و حد فاصل میان دو فصل برگزار می شد، در مورد قطر اینطور نیست و مسابقات در کشورهای اروپایی، آسیایی و هر کشوری که طبق فرمت تابستان تا بهار برگزار می شود، باید در میانه های فصل متوقف شود.

این موضوع به این معنی است که تیم های ملی مانند گذشته مدت زمان زیادی برای برگزاری تمرینات آماده سازی و هماهنگی خود نخواهند داشت. طبق ادعای نشریه اکیپ چاپ فرانسه، آماده سازی بازیکنان برای جام جهانی 2022 قطر فقط در یک هفته برگزار می شود و باشگاه ها 14 نوامبر 2022 (23 آبان 1401) بازیکنان خود را در اختیار تیم های ملی حاضر در جام جهانی قرار می دهند و بعد از یک هفته، سوت شروع مسابقات جام جهانی از تاریخ 21 نوامبر 2022 (30 آبان 1401) در دوحه قطر نواخته خواهد شد.

این موضوع مطمئنا مسائل زیادی را برای تیم های ملی ایجاد خواهد کرد و احتمالا روی کیفیت بازی ها تاثیر می گذارد و نمی توان در شروع مسابقات از سوی تیم های کمتر شناخته شده و نه چندان قدرتمند جام جهانی عملکرد قابل قبولی را مشاهده کرد.

تیم ملی ایران با توجه به سبک و سیاق آماده سازی تیم ملی در ادوار گذشته، از این موضوع متضرر خواهد شد. تیم ملی در گذشته مانند جام جهانی 2018 روسیه اردوی بلندمدتی را با حضور بازیکنان داخلی و لژیونر برگزار کرد و علاوه بر برگزاری دیدارهای محبت آمیز و اردوهای مختلف به خصوص اردوی یک هفته ای در روسیه، توانست به بیشترین هماهنگی و آمادگی دست یابد اما در این دوره خبری از این قبیل برنامه ها نیست.

در واقع با توجه به حضور حدود 19 لژیونر در اردوی اخیر تیم ملی و افزایش روز افزون این قبیل بازیکنان، چه بسا اسکوچیچ در هنگام حضور در جام جهانی، فقط یک هفته برای آماده سازی تیمش فرصت داشته باشد که برای حضور در چنین مسابقات سطح بالایی زمان کافی نخواهد بود. کما اینکه در بازی های گذشته تیم ملی هم، ناهماهنگی ناشی از حضور کوتاه لژیونر ها در تیم ملی بارها توی ذوق هواداران و کارشناسان زده است!

با این اوضاع و احوال باید دید تیم ملی بعد از کسب مجوز حضور در قطر، می تواند با وجود فرصت کوتاه برای آماده سازی و ایجاد هماهنگی لازم در مسابقاتی که آذر 1401 برگزار می شود، برای نخستین بار از گروهش در جام جهانی صعود کند و اتفاقی تاریخی را رقم بزند؟

در حال حاضر تیم ملی ایران در میانه های راستا انتخابی جام جهانی واقع شده است اما با توجه به عملکرد خوبش از حیث نتیجه گیری، شانس بالایی برای کسب سهمیه این مسابقات ظرف ماه های آینده دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1400 بروزرسانی: 12 آذر 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1755

به "فیفا جلوی تاریخ سازی تیم ملی در جام جهانی را می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیفا جلوی تاریخ سازی تیم ملی در جام جهانی را می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید