فیلتر کردن فضای مجازی چاره نیست؛ باید مدل گفتمان را تغییر داد

به گزارش مجله مستانه، تهران (پانا) - معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با با بیان اینکه فیلتر کردن شبکه های اجتماعی راه حل صحیحی برای انتقال مفاهیم مد نظر و پذیرش آن توسط نسل جوان نیست، گفت اگر فرهنگ پذیری و پذیرش گفتمان جوان نسل جدید به وسیله فضای مجازی و به طرق مختلف دیگر محقق می گردد؛ چاره اش فیلتر کردن فضای مجازی نیست بلکه باید مدل گفتمان خود را بر اساس مدل پذیرش نسل جدید تغییر داد.

فیلتر کردن فضای مجازی چاره نیست؛ باید مدل گفتمان را تغییر داد

به گزارش ایسنا؛ محمد مهدی تندگویان همزمان با روز جوان با اشاره به تغییرات نسل جوان امروزی نسبت به نسل های گذشته اظهار کرد: یقینا مدل پیغام رسانی و انتقال ارزش ها و باورها به نسل جوان از 40 سال گذشته تا به امروز درست نبوده است که اکنون فاصله و شکافی میان نسل فعلی و نسل های پیشین حس می گردد چراکه با گفتمان و مدل سیاستگذاری پیشین نمی توان با جوان امروزی ارتباط گرفت.

وی با بیان اینکه گریزی از تفاوت نسل جدید جوانان با نسل های گذشته نیست، اظهار کرد: این تفاوت نسلی به ناچار اتفاق می افتد و تنها مربوط به کشور ما نیست. تنها تفاوت کشور ما این است که کشورهای توسعه یافته با برنامه ریزی در حوزه های مختلف جوانان توانستند شکاف و تغییرات نسلی را ناملموس نمایند اما متاسفانه ما در این زمینه برنامه ریزی خاصی نداشتیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اضافه نمود: شاید این شکاف نسلی توسط جوان امروزی احساس نگردد چراکه نسل جوان فعلی به علت سرعت توسعه یافتگی در جهان، گسترش زیرساخت های دسترسی به اطلاعات، گستردگی ارتباطات در فضای مجازی و... تفاوت هایی را در جوانان امروزی نسبت به نسل های گذشته ایجاد نموده و از این رو به نظر می رسد نسل فعلی با نسل های گذشته مشابهتی ندارد.

تندگویان توضیح داد: از جمله مسائل اساسی ما در کشور این است که باید دید مسئولان تا چه حد توانسته اند این تفاوت ها را به سمت و سوی بهره برداری درست پیش ببرند و آن را مدیریت نمایند البته مباحثی نظیر بحران جمعیت، تک فرزندی و مباحث مالی و فرهنگی پیرامون موضوع جمعیت نیز به گستردگی این شکاف نسلی اضافه نموده است که امروزه احساس می کنیم نسل فعلی شباهتی با نسل گذشته ندارد.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: علیرغم اینکه سیاست های کلی نظام بر پایه مباحث دینی و مذهبی بوده و همیشه در کوشش برای انتقال این ارزشها و مفاهیم به نسل جدید بوده است اما این شکاف نسلی دو چندان شده است چراکه مدل پیغام رسانی ما و ایجاد نگرش برای جوان درست نبوده که ما نتوانستیم در مباحث جامعه شناختی این شکاف را به نحوی راهنمایی کنیم که تغییرات نسل جدید چشمگیر نباشد.

وی اضافه نمود: باید گفتمان را تغییر داد. باید مدل پذیرش و قانع کردن مباحث انتقالی به نسل جوان بر مبنای مدل احتیاج و شرایط قانع کردن جامعه هدف و جوانان شکل گیرد در غیر این صورت تکرار غلط مدل گفتمان قبلی برای نسل فعلی جوابگو نخواهد بود.

تندگویان ادامه داد: گفتمان فرهنگی جامعه ما کاملا تغییر نموده است و باید مباحث نسلی را مورد توجه بیشتری قرار دهیم. در مباحث فرهنگی نمی توان بخشنامه ای و با سیاست های دستوری عمل کرد. فرهنگ مقوله ای گسترده است و با یک نسخه نمی توان در کشور کار فرهنگی کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان با اشاره به پیمایش این معاونت در راستای ارزش ها و نگرشهای جوانان توضیح داد: این پیمایش نشان می دهد که احتیاجهای واقعی جوانان و مدل گفتمان آنان تا چه میزان تغییر نموده است اما متاسفانه کسی در کار اجرایی از این پیمایش ها استفاده نمی کند.

وی در ادامه گفت: باید کاربرد قدیمی منابر، هیئت ها، مساجد و مراسم مذهبی را کاملا با مدل نگرش و پذیرش پیغام جوانان کنونی تطبیق داد تا بتوان روی آنان اثر گذاشت. این مساله ای اجرایی است و اینطور نیست که بگوییم جوانان نسل جدید دین پذیر و معتقد نیستند.

تندگویان با اشاره به راهپیمایی روز اربعین در سال های پیش از پاندمی کووید 19 اظهارکرد: در راهپیمایی اربعین می بینیم تمامی جوانان با هر ظاهری حضور داشتند چرا اعتقادات خود را باور دارند و عاشق دین خود هستند.

وی همچنین این را هم گفت که دیگر با مدل جریمه کردن، برخورد فیزیکی و ... نمی توان جوان را به سوی فرهنگ و باورها سوق دد چراکه طی این سال ها با این روشها پاسخی نگرفتیم. امروزه با استفاده از زیرساخت های فضای مجازی و با ایجاد شوق و انگیزه و برنامه ریزی مناسب می توان در این راستا کار فرهنگی کرد.

معاون ساماندهی امور جوانان یادآور شد: امروزه برای انجام کار فرهنگی باید از خود جامعه جوان مشورت گرفت سپس اقدام به ابلاغ سیاست های فرهنگی کرد چراکه امروزه نحوه دریافت پیغام توسط جوان تنظیم می گردد.

تندگویان با تبریک روز جوان به تمامی جوانان ایران، گفت: متاسفانه مسایل جوانان در شعار تمام نهادها وجود دارد که اگر این شعارها عملیاتی گردد هیچ مسئله ای در حوزه جوانان باقی نخواهد ماند.معاونت امور جوانان در حیطه توضیح وظایف و اختیارات خود کوتاهی ننموده است. عدم تبعیت بخشهای مختلف از نهاد سیاستگذار و عدم رعایت توزیع صحیح اعتبارات باعث شده است در عملیات کلی کشوری خروجی خوبی در حوزه جوانان نداشته باشیم.

معاون ساماندهی امور جوانان در انتها گفت: این معاونت در حدود 95 درصد از وطایف خود در حزه جوانان را انجام داده است. حتی ما مصوباتی که از سال 80 باقی مانده بود را اجرایی کردیم. با این حال می پذیرم که علیرغم تمام فعالیت ها، مسائل جوانان به طور کامل حل نشده است اما از این بیشتر در توان این معاونت نیست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 فروردین 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1435

به "فیلتر کردن فضای مجازی چاره نیست؛ باید مدل گفتمان را تغییر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلتر کردن فضای مجازی چاره نیست؛ باید مدل گفتمان را تغییر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید