معرفی جاذبه های طبیعی کرمانشاه

به گزارش مجله مستانه، جاذبه های طبیعی کرمانشاه در مقایسه با دیگر استان های کشور یک سر و گردن بالاتر می باشد؛ بطوریکه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب کرده است.

معرفی جاذبه های طبیعی کرمانشاه

بیش از نیمی از وسعت استان کرمانشاه را کوه های مرتفع پوشانده است. رشته کوه زاگرس، به صورت مجموعه ای از رشته های موازی، با دشت های مرتفع کوهستانی در بین آنها، پوشش گیاهی متنوعی به وجود آورده است. در این مطلب نگاهی به مهم ترین جاذبه های طبیعی کرمانشاه انداخته ایم.

موقعیت جغرافیایی استان کرمانشاه بر روی نقشه

1. منطقه شکار ممنوع زله زرد

منطقه زله زرد با 39 هزار هکتار وسعت یکی از مناطق مهم زیستگاهی گونه های نادر گیاهی وجانوری درسطح استان و کشور بشمار می رود. این منطقه به مدت 5 سال تحت حفاظت سازمان حفاظت از محیط زیست قرار گرفته است. از جانوران موجود در این منطقه میتوان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمچه اشاره کرد. همچنین از پرندگان کبک، تیهو، سار و فاخته در این زیستگاه زندگی میکنند. پوشش گیاهی منطقه شامل بلوط، پلک، تنگرس، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی است.

طبیعت زیبای منطقه شکار ممنوع زله زرد

2. غار قوری قلعه

غار قوری قلعه در 25 کیلومتری شهر روانسر استان کرمانشاه، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر - پاوه و در همسایگی روستایی به همین نام جای گرفته است. کرمانشاه به علت بافت طبیعی و سنگی خاصی که دارد، از معدود استانهای کشور است که بسیاری از غارها را در دل کوههایش همانند غار رطیلا، غار شکارچی، غار دو اشک و دهها غار دیگر... را جای داده است. غاری قوری قلعه طولانی ترین غار آبی ایران و هفتمین اثرطبیعی ملی ایران، یکی از همین چشم اندازهای طبیعی و بکر در دل طبیعت استان کرمانشاه است که هر ساله بسیاری از علاقمندان را به سمت خود می کشاند.

غار قوری قلعه یکی از جاذبه های طبیعی کرمانشاه

3. درخت رحمت

درخت رحمت در استان کرمانشاه واقع شده است. این اثر ارزشمند با ارتفاع 37.7 متر و با قطر 8.46 متر در ورودی مجموعه تاریخی طاق بستان، خودنمایی می کند. این درخت علاوه بر ارزش ژنتیکی، ارزش فرهنگی و تاریخی هم دارد، به طوری که در فرهنگ عامه به درخت رحمت شهرت دارد. درختان چنار در کشور ما از اهمیت و سابقه تاریخی بالایی برخوردارند و درخت کهنسال طاق بستان پس از سرو 4 هزار ساله ابرقو دومین درخت کهنسال کشور است.

در ادبیات عامه این درخت را به دوران ساسانی و افسانه شیرین و فرهاد نسبت می دهند. در ادبیات فولکلور در خصوص این درخت آمده که این درخت را شیرین در زمان شکسته شدن پای اسب خسرو پرویز و دیدار او با فرهاد در طاق بستان به عنوان یادگاری می کارد. این درخت در طول تاریخ به نام های مختلفی هم چون دارپهلوان، درخت رحمت و درخت کهنسال طاق بستان نامگذاری شده است. این درخت در گذشته آسیب هایی دیده بود اما با حفاظت هایی که در سالهای اخیر از آن به عمل آمد در سال 1388 به عنوان یکی از آثار طبیعی استان به ثبت ملی رسید.

درخت رحمت یکی از جاذبه های طبیعی کرمانشاه

4. سراب نیلوفر

این سراب در چهارده کیلومتری شمال غربی شهر کرمانشاه، در ابتدای منطقه سنجابی و در دامنه کوه کماجار قرار گرفته است که پر از گل های نیلوفر است؛ به علاوه یک پارک ساحلی خیلی زیبا هم در این منطقه قرار گرفته است. در ضمنً سرآب نیلوفر پنجاه و پنجمین اثر طبیعی ملی است که سازمان میراث فرهنگی، 27 اسفند 1387 آن را در فهرست میراث طبیعی ایران قرار داد.سرآب نیلوفر (معمولا به غلط سراب نیلوفر نوشته می شود) دریاچه کوچکی در حدود 20 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه است که مملو از گل های نیلوفر آبی است که در فصول گرم سال غنچه ها و برگ های آن سر از آب برآورده و قسمت زیادی از آن را می پوشاند. اطراف این سرآب تأسیسات رفاهی گردشگری و پارکی احداث شده است.

سراب نیلوفر

5. کوههای بیستون و پرآو

کوه های بیستون و پراو با وسعتی حدود 1020 کیلومترمربع در شمال و شرق شهر کرمانشاه قرار گرفته اند و پس از طاق بستان به سوی کردستان امتداد می یابند. این ارتفاعات سنگی و غیرمشجر بوده و دارای معابر محدود است که امتداد آن ها تا رود سیمره ادامه دارد. این رشته ارتفاعات از کوه های متعددی تشکیل یافته و بلندترین قله آن کوه شیخ علی خان به ارتفاع 3357 متر است. ژرف ترین غار خاورمیانه به عمق 572 متر به نام غار بیستون یا پراو، در دامنه جنوبی قله قته چرمی واقع شده است.

بهترین راستا صعود به قله کوه شیخ علی خان، از تنگ کنشت به روستای مانگ هلات و از آنجا ابتدا به سوی شرق و سپس به سوی جنوب تا قله، طی می شود. کتیبه ای از زمان هخامنشیان در کوهپایه بیستون و حجاری های داخل آن از زمان ساسانیان در طاق بستان باقی مانده است.

کوههای بیستون و پرآو در کرمانشاه

6. غار جوجار

غار جوجار در فلات شمالی پراو در قسمت شمال غرب قله شاآودالان قرار گرفته است. در پیرامون این غار محوطه زیبا و چشمه سارهای گوارا و دایمی وجود دارد که محل تفریح کوهنوردان این استان است. در گذشته دهانه غار جوجار به صورت هولناکی با قطر زیاد رو به آسمان قرار گرفته و با شیب نسبتاً تندی از سوی شرق به پایین کشیده شده و از جهت های دیگر با سوراخ ها و حفره های عمود به دهانه اصلی غار ختم شده بود. اکنون دهانه غار با شیب ملایم و پلکانی با سنگ های صاف و صیقلی و رسوباتی که از شستن خاک بیرون به درون غار ایجاد شده تا حدود 50 متر قابل دسترسی برای عموم می باشد.

غارنوردان در غار جوجار

پیشنهاد خبرنگاران

بهترین زمان برای دیدن جاذبه های طبیعی کرمانشاه فصل بهار است که می توانید طبیعت فوق العاده زیبای این استان را مشاهده کنید. البته استان کرمانشاه در فصول دیگر نیز دیدنی است.

منابع: همگردی، ویکی پدیا و سیری در ایران

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1263

به "معرفی جاذبه های طبیعی کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جاذبه های طبیعی کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید