نامه افشاگرانه 100 نماینده درباره اقدام عجیب و بی سابقه مجلس

به گزارش مجله مستانه، ماجرای تغییر در ارقام و جداول لایحه بودجه با نظر رییس مجلس و رییس کمیسیون تلفیق وارد فاز تازه ای شده است و تعدادی از نمایندگان با امضای نامه ای این موضوع را تائید کردند و به رییس مجلس درباره ایجاد یک رانت عظیم هشدار دادند.

نامه افشاگرانه 100 نماینده درباره اقدام عجیب و بی سابقه مجلس

بیش از 100 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به محمد باقر قالیباف، خواهان پاسخگویی او درباره تغییر در تنظیم جداول بودجه 1400 شدند.

در این نامه آمده است: یکی از شعارهای مجلس یازدهم شفافیت بوده است و فقدان شفافیت می تواند خواستگاه بی عدالتی و حتی در سطوحی بالاتر موجبات فساد را فراهم می سازد.

در این نامه که به امضای بیش از 100 نماینده مجلس رسیده، آمده است: انتظار می رفت که این شفافیت در تصویب بودجه و بخصوص تهیه و تصویب جداول و ردیف ها که اصلی ترین بخش بودجه است، در عالی ترین سطح مورد اهتمام هیات رئیسه محترم کمیسیون تلفیق و نیز ریاست محترم مجلس قرار گیرد. اما آنچه رخ داد نه تنها این انتظار را محقق نکرد بلکه نمره ای به مراتب کمتر از سال های قبل در شفافیت و قانونمداری کسب نمود.

در این نامه تاکید شده که نمایندگان از کم و کیف جداول لایحه بی خبر بوده اند هرچند بعضی نمایندگان مجلس در جلسه مورخ 26 اسفندماه 1399 و در هنگام رای به اصلاحات نهایی ماده واحده، نسبت به عدم ارائه جداول از سوی کمیسیون تلفیق تذکر دادند. اما این امر مورد توجه ریاست وقت جلسه قرار نگرفت و باعث شد تا لایحه بودجه بدون اطلاع نمایندگان از کم و کیف جداول و مبلغ ردیف ها بخصوص در بخش هزینه و مصارف، رای گیری شود.

در ادامه این نامه آمده است: آنالیز جداول بودجه حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد نسبت به جدول ارائه شده از سوی دولت است که در صحبت با اعضای کمیسیون تلفیق تعیین شد که جداول فقط توسط یک یا چند نفر و در نهایت با تایید رییس کمیسیون تلفیق و چند روز پس از رای گیری لایحه در صحن مجلس در تاریخ 29 اسفندماه 1399 نهایی شده است.

در این نامه با اشاره به اینکه جداول تا حدود یک ماه بعد یعنی تا تاریخ 21 فروردین ماه 1400 به کرات تغییر نموده است، تصریح شد: در کمال تعجب جداول 25 روز پس از تصویب بودجه در صحن ابلاغ شده است و متاسفانه بر اساس اخبار مستند، این تغییرات محدود به ارقام جداول نشده بلکه حتی تغییرات کلی در تبصره ها و جداول داخل آنها و تصحیح بندها بر اساس اشکالات شورای نگهبان را نیز شامل شده است.

این نمایندگان خطاب به قالیباف اعلام کردند جنابعالی مستحضرید که بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، همه ردیف ها و جداول و پیوست ها و نیز تغییرات مدنظر شورای محترم نگهبان بایستی به تصویب صحن مجلس برسد و در این خصوص حق نماینده قابل واگذاری به غیر نیست.

در این نامه از رعایت نشدن شان مجلس ابراز تاسف شده است.

در این نامه بیش از 100 نماینده مجلس خطاب به قالیباف گفتند: آنچه ضمناً تصویب بودجه 1400 در مجلس رخ داد به شهادت نمایندگان محترم ادوار در نوع خود بی نظیر بود و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه بود.

نمایندگان هشدار دادند چنانچه در برابر اصلاح رویه غلط مجالس قبلی در بسط ید رییس و کمیسیون تلفیق بودجه در تغییر و تصویب جداول و ردیف ها و یا اضافه نمودن ردیف های جدید و ابلاغ آنها، خارج از چارچوب آیین نامه داخلی و بدون رای و تصویب 290 نماینده، از سوی ریاست محترم مجلس سکوت شود، مطمئن باشید طی سه سال آینده کسب کرسی در کمیسیون تلفیق بودجه و بدست آوردن ریاست آن به یک رانت عظیم تبدیل شده، رقابت های شدیدی را برای تصاحب آن بدنبال خواهد داشت. در این میان آنچه ذبح خواهد شد قانون گرایی، شفافیت، شایسته سالاری و مصالح عالیه جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

چند روز پیش برای اولین با علی خضریان نماینده تهران و سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس این ماجرا را افشا کرد. او در در توئیتی مدعی یک تخلف عظیم در جابجایی ارقام قانون بودجه با هماهنگی رییس مجلس و الیاس نادران رییس کمیسیون تلفیق مجلس شد.

خضریان خطاب به قالیباف و نادران نوشت: متاسفانه آنالیز جداول بودجه 1400 حاکی از تغییرات گسترده ارقام و اعداد پس از رای گیری لایحه بودجه در صحن مجلس با اطلاع و تایید جنابتان می باشد. تا آنجا که در کمال تعجب جداول 25روز پس از تصویب بودجه ابلاغ شده که در نوع خود بی نظیر است.

او در توئیت دیگری اضافه نمود: با هماهنگی رئیس مجلس جابه جایی های گسترده ای در ارقام بودجه پس از تصویب در صحن علنی اجرا شده و رانت عظیمی به گروه های خاص اعطا شده استاین موضوع را به جد پیگیری خواهم کرد.

این ادعای خضریان از سوی مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی تکذیب شد اما با نامه اخیر ماجرا ابعاد جدی تری پیدا نموده است.

باید دید واکنش رییس مجلس و کمیسیون تلفیق چه خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1485

به "نامه افشاگرانه 100 نماینده درباره اقدام عجیب و بی سابقه مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه افشاگرانه 100 نماینده درباره اقدام عجیب و بی سابقه مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید