ورزش زوربینگ نیوزیلند

به گزارش مجله مستانه، در این مقاله از معرفی ورزش های معروف و جاذبه های کشور نیوزیلند قصد داریم شما را با ورزش محبوب زوربینگ آشنا کنیم. با خبرنگاران همراه باشید…

ورزش زوربینگ نیوزیلند

زوربینگ (Zorbing) یکی از بازی های مفرح است که در آن افراد به دورن یک کره شفاف از جنس PVC به نام زورب(Zorb) می فرایند و از ارتفاع های بلند به سوی پایین می غلتند. زوربینگ اصولاً بر روی یک شیب ملایم صورت می گیرد اما دیده شده که برای کنترل بیشتر سواران زروب آن را بر روی یک سطح صاف نیز انجام دهند.

برای انجام این بازی اگر تپه ای نباشد رمپ هایی را ساخته اند که بازی را آنجا انجام دهند زوربینگ به طور کلی بر روی یک شیب ملایم اجرا خواهد شد، اما بعلاوه می تواند روی یک سطح سطح انجام گردد، که امکان کنترل بیشتر سواران را فراهم می نماید.

مقالات بیشتر بخوانید:

  • سفر به نیوزیلند ، سرزمین افسانه ای هابیت ها
  • روش گرفتن کار و مهاجرت در نیوزیلند
  • برترین شهر جهان برای زندگی کردن !

زوربینگ Zorbing در اصل شکل متفاوتی از تجربه ای ماجراجویانه و هیجان انگیز در ورزش است و هواداران خاص خودش را دارد. شما در زوربینگ توپ های بسیار بزرگی را می بینید که در دشت یا میان آب بدون کنترل و هدایتگر در حال حرکت اند و ورزشکار درون آن واقع شده است و همراه با توپ غلت می خورد و به این طرف و آن طرف سرخوشانه پرت می شوند.

زوربینگ انواع گوناگونی دارد که مهم ترین شکل آن به لحاظ مکان اجرای آن، در دریا (آب) و در دشت ها و سطوح صاف و شیبدار (خشکی) می باشند. وسیله اصلی و در اصل تنها ابزار این سرگرمی و ورزش مهیج فقط یک توپ مخصوص بزرگ است. که در ظرفیت های یک نفره و چند نفره ساخته شده اند. جنس و ظاهر این توپ ها پلاستیکی و شفاف است به گونه ای که داخل توپ و ورزشکار درون آن را به راحتی خواهید دید. این توپ ها عموما چند لایه بوده که لایه درونی آنها با داشتن مقداری آب نقش ضربه گیر را داشته و بعلاوه مشکل گرمای درون توپ را برای فرد یا افرادی که داخل آن قرار دارند تا حدی حل می نماید.

به طور کلی اجزای تشکیل دهنده توپ های ورزش زوربینگ ابتدا توپ هایی کوچک با لایه های محافظ و لایه های هوا می باشند که درون توپ بزرگ تری قرار می گیرند و روی زمین غلت می خورند.

امروزه با توسعه و اضافه کرده شدن علاقه مندان این سرگرمی مهیج مسابقاتی نیز برای این علاثه مندان در نظر گرفته شده است.

قوانین بازی

افراد برای نحوه انجام این ورزش یا سرگرمی ابتدا می توانند انتخاب نمایند تک نفره آن را انجام دهند یا چند نفره و سپس بنا به میل شان توپی با ظرفیت مناسب انتخاب نمایند. در حین آن افراد دو حالت را نیز می توانند انتحاب نمایند. اینکه درون توپ به طور معلق و آزاد قرار گیرند، و یا به طور بسته و بدون حرکت. معمولا زوربینگ در خشکی در مناطقی صورت می گیرد که دارای تپه ها و پستی بلندی های صاف و یک دست هستند. و زوربینگ های آبی نیز در دریا ها یا استخر های بزرگ صورت می گیرد.

روزبینگ هم دسته بندی بزرگسال دارد و هم با اختصاص دادن و ایجاد شرایطی امکان استفاده بچه ها را نیز فراهم کرده است.

تاریخچه زوربینگ

ورزش زوربینگ Zorbing نخستین بار از طریق دو نفر به نام های دیوید آکرز و آندرو آکرز و در نیوزلند اختراع شد و سپس آوازه آن رفته رفته به سایر نقاط جهان هم رسید. و امروزه در ایران هم هوادارانش را پیدا کرده است. و در صدد احداث مکان هایی برای اختصاص دادن به آن هستند.

منبع: تاپ تراول
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2011

به "ورزش زوربینگ نیوزیلند" امتیاز دهید

1 کاربر به "ورزش زوربینگ نیوزیلند" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش زوربینگ نیوزیلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید