پارک موتور و ماشین در یک پارکینگ و قوانین مربوط به آن

به گزارش مجله مستانه، مجتمع های مسکونی دارای قوانین و مقررات مختص به خود هستند و افرادی که در آنجا زندگی می نمایند ضروری است تا به این قوانین پایبند باشند زیرا رعایت قوانین و مقررات باعث می شود تا زندگی آرام و مسالمت آمیزی در کنار سایر همسایگان داشته باشند . یکی از بخش هایی که همواره باعث بروز اختلاف در بین همسایگان می شود قسمت پارکینگ ساختمان است . بعضی از افراد از پارکینگ ساختمان استفاده غیر مجاز می نمایند که باعث بروز اختلاف با سایر همسایگان می شود . اطلاع نداشتن از بعضی موارد قانونی باعث می شود تا بین افراد مشاجره ایجاد شود . بعضی از افراد به طور همزمان هم ماشین و هم موتور خود را در پارکینگ پارک می نمایند که باعث بروز اختلاف با سایر همسایگان می شود . ساکنین یک مجتمع مسکونی اگر بتوانند درک درستی از قوانین داشته باشند بسیاری از این مسائل به راحتی حل میشود . در این مقاله سعی می کنین به قوانین موجود در خصوص پارکینگ بپردازیم و بدانیم آیا پارک موتور و ماشین در یک پارکینگ منع قانونی دارد یا خیر ؟

پارک موتور و ماشین در یک پارکینگ و قوانین مربوط به آن

آیا پارک همزمان ماشین و موتور در پارکینگ مجاز می باشد ؟

یکی از مواردی که باعث اختلاف بین همسایگان می گردد این است که بعضی از افراد بطور همزمان هم ماشین و هم موتور خود را در پارکینگ پارک می نمایند . اگر افراد نسبت به قوانین پارکینگ آگاه باشند چنین استفاده های غیر مجازی رخ نخواهد داد و باعث جلوگیری از مشاجره بین همسایگان خواهد شد . قوانین موجود در مورد پارکینگ ، این بخش را به دو دسته پارکینگ اختصاصی و مشاع تقسیم بندی می نماید . کسانی که از این قانون آگاه باشند به راحتی می توانند مسائل بین خود را حل نمایند .

انواع پارکینگ و قوانین آنها

از لحاظ قانونی و عرف جامعه ، پارکینگ ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند . و هریک از آنها دارای قوانین مختص به خود هستند و ضروری است تا افراد نسبت به هریک قوانین مربوط به آنها را مراعات نمایند . پارکینگ ها به دو بخش اختصاصی و مشاع تقسیم بندی می شوند که در ادامه به هریک از آنها خواهیم پرداخت .

پارکینگ اختصاصی چه قوانینی دارد ؟

پارکینگ اختصاصی بخشی از ملک شخصی صاحب خانه می باشد و محدوده آن به طور معین در سند خانه و یا در اجاره نامه قید شده است . در مورد پارکینگ اختصاصی می توان گفت که صاحب ملک در مورد پارکینگ با شخص دیگری شریک نیست و همسایه دیگری نمی تواند از این بخش استفاده کند . صاحب ملک می تواند خودرو ، موتورسیکلت و دوچرخه خود را در این بخش قرار دهد .

پارکینگ مشاع چه قوانینی دارد ؟

پارکینگ های مشاع پارکینگ هایی هستند که در سند مالکیت هیچ کدام از ساکنین قید نشده باشد . پیچیدگی ها و مسائل مدیریتی پارکینگ های مشاع نسبت به پارکینگ های اختصاصی بیشتر است . پارکینگ های مشاع به پارکینگ هایی گفته می گردد که بین واحد های یک آپارتمان مشترک هستند و می توانند به صورت توافقی استفاده نمایند . معمولاً استفاده از پارکینگ های مشاع به صورت توافقی بوده از قبل به مستأجر یا خریدار منزل گفته می گردد که آیا حق استفاده از پارکینگ را دارد یا خیر .

آیا در پارکینگ یک شخص ، همسایه دیگری می تواند خودرو یا موتور خود را پارک کند ؟

اگر یکی از همسایگان بخواهد از پارکینگ همسایه دیگری استفاده کند باید مستقیماً با این همسایه صحبت کند و رضایت وی را جلب کند . در صورتی که مالک پارکینگ خودرو نداشته باشد و پارکینگ وی بلا استفاده مانده باشد می تواند پارکینگ خود را به یکی از همسایگان خود که در مجتمع ساکن هست اجاره دهد یا آن را بفروشد . مالک نو می تواند وسایل نقلیه خود مثل خودرو و موتور را در پارکینگ ، پارک کند . لازم به تذکر است که مالکین اجازه این را ندارند که پارکینگ های اختصاصی خود را به افراد خارج از مجتمع اجاره دهند یا آن را بفروشند . البته در مورد اجاره پارکینگ اختصاصی می توان گفت که مالک بعد از اینکه با سایر همسایگان به توافق رسید می تواند پارکینگ خود را به شخص دیگری خارج از ساختمان به مدت محدودی اجاره دهد .

منبع: هومتیک
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1986

به "پارک موتور و ماشین در یک پارکینگ و قوانین مربوط به آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "پارک موتور و ماشین در یک پارکینگ و قوانین مربوط به آن" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک موتور و ماشین در یک پارکینگ و قوانین مربوط به آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید