یادگار دولوی قاجار؛ اینجا مرتفع ترین ریه تنفسی مرکز است

به گزارش مجله مستانه، خیلی وقت است که بوستان جمشیدیه، با نسیم بهشتی و سرسبزی و زیبایی چشمنوازش، به تفرجگاه دلنشین تهرانی ها بدل شده است. یکی از زیباترین بوستان های تهران، پارک سنگی جمشیدیه، با آبشار مصنوعی، حوض زیبا و اِلمان های هنری توانسته است تجسمی از تلفیق هنر و طبیعت خلق کند.

یادگار دولوی قاجار؛ اینجا مرتفع ترین ریه تنفسی مرکز است

به گزارش همشهری آنلاین، وارد فضای بوستان جمشیدیه که بشوید هوای خنک و تمیز حس خوب سبک شدن در نخستن قدم ها را برایتان زنده می کند. اطراف تان پر است از انواع گل ها و درختان، صدای آب و آواز پرندگان.

طایقه دولو؛ متمول و متنفذ

همسایگی کوه، رودخانه، آبشار و جنگل فضایی را به وجود آورده که موجب شده کوهنوردان بسیاری از این مسیر برای صعود به کلکچال استفاده کنند. پله ها و عبور از کفپوش های ناهموار سنگی تداعی کننده جاده های جنگلی است. بوستان سنگی جمشیدیه را مرتفع ترین پارک تهران می دانند. محلی با مختصات کوهستانی، درخت های کهنسال فراوان و مسیر های سنگفرش شده؛ یادگار جمشید دولوی قاجار که اکنون به بوستان عمومی تبدیل شده است. طایقه دولو مشهور بوده اند و متمول و متنفذ. پس طبیعی است که ملک و املاک فراوانی متعلق به این طایفه بوده باشد. در شناسنامه تاریخی پارک جمشیدیه هم نام جمشید دولوی قاجار به عنوان مالک زمین این بوستان ثبت شده است، مالکی که ملک 69 هزارمترمربعی خود را بخشید.

طراحی اصلی؛ کامران طباطبایی دیبا

در ابتدا قرار بود که بنایی برای سرای سالمندان در این زمین طرح ریزی شود، اما این تصمیم هرگز به اجرا در نیامد و به سود ساختن پارک عمومی و استفاده همگانی از صحنه کنار رفت. سال 1356 این منطقه شمایل یک پارک عمومی را پیدا کرد و به یکی از جاذبه های گردشگری مهم مرکز تبدیل شد. پارک سنگی جمشیده را دو بار بازسازی کرده اند. یک بار هم 16 هکتار به وسعت آن افزوده شد. این قسمت اضافه شده که به بوستان سنگی فردوسی مشهور است دارای جذابیت ها و البته ابتکاراتی در ساخت آن است تا بتواند برای جذب گردشگر با پارک اصلی رقابت کند.

این بوستان مثل ریه ای سبز عمل می کند

پارک جمشیدیه چهار ورودی دارد و به سبب نزدیکی به کوه های شمال تهران، همیشه یکی از نخستین نقاط مرکز به شمار می رود که بارش برف و باران در آنجا آغاز می شود. با بالا رفتن از پله های پشت آبشار به طبقات بالایی پارک می رسید و از آنجا نمایی زیبا از شهر تهران را خواهید دید. به دلیل موقعیت مکانی و وجود پله های متعدد در کل پارک جمشیدیه تهران زمین بازی در آن وجود ندارد و انجام ورزش هایی مانند والیبال و فوتبال در آن امکان پذیر نیست، اما می توان لحظات خوشی را با قدم زدن و پیاده روی در گذرگاه های زیبای بوستان و رفتن به ارتفاعات پارک و تماشای چشم انداز ها شهر تهران تجربه کرد.

اگر از هر چهار ورودی بوستان جمشیدیه وارد آن شوید، می توانید از طراحی سنگی زیبای آن لذت ببرید. یکی از دیدنی ترین نقاط بوستان جمشیدیه تهران دریاچه، آبشار و آبنما های آن است. نیمکت هایی در مقابل این دریاچه تعبیه شده اند که امکان تماشای آبنما ها و پرندگانی را که در آن چرخ می زنند برای شما فراهم می آورند.

اگرچه دیوار کوهستانی شمالی ترین نقطه مرکز، مثل سدی در برابر خروج آلودگی هوا از این شهر قد علم کرده و آسمان آن نقطه را به تیرگی کشانده، در مقابل پارک جمشیدیه در خطی مجاور و موازی با همان کوهستان، مثل ریه ای سبز عمل می کند؛ صد ها درخت در این پارک از خانواده نارون، چنار، تبریزی و... اکسیژن سازی را در شمال شهر به عهده دارند.

منطقه زیبای کوهنوردی کلکچال در شمال بوستان جمشیدیه واقع شده است. سمت جنوب این بوستان به باغ های دولو منتهی می شود و نزدیک ترین اقامتگاه ها به پارک جمشیدیه تهران هم هتل های جاده ابریشم، دیاموند، مدیا و هتل آپارتمان های جم و گلشهر هستند که با فاصله حدودی 6 کیلومتری از پارک قرار دارند. بله، این است داستان اکسیژن ساز شمال شهر ما!

منبع: فرارو
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2130

به "یادگار دولوی قاجار؛ اینجا مرتفع ترین ریه تنفسی مرکز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادگار دولوی قاجار؛ اینجا مرتفع ترین ریه تنفسی مرکز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید