اعلام انجام 80 درصد بازسازی ارگ قدیم بم

به گزارش مجله مستانه، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، انجام 80 درصد بازسازی ارگ قدیم بم اجرا شده است.

اعلام انجام 80 درصد بازسازی ارگ قدیم بم

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

قضیه چیست؟

محسن قاسمی پیرامون انجام 80 درصد بازسازی ارگ قدیم بم گفت: مجموعه تاریخی ارگ قدیم پس از گذشت 6 ماه از زلزله بم با هدف حفاظت از آثار باستانی و منظر فرهنگی آن مورخ 17 تیرماه 1383 در مساحتی بالغ بر 23 هزار هکتار از اراضی شهرستان بم و محوطه اطراف آن در فهرست میراث دنیای به ثبت رسیده است.

وی بیان نمود: یکی از دلایل کند بودن بازسازی و بازساری ارگ بم فاصله موجود بخش اداری و کارشناسی ما با کارگاه خشتی داخل ارگ بود که بدین منظور بخش کارشناسی و پژوهشی را در محل خانه سیستانی مستقر کردیم.

بیشتر بخوانیدارگ بم کرمان | عظیم ترین بنای خشتی یکپارچه دنیا

قاسمی ضمن اشاره به پروژه های مهم و در دست اقدام گفت: در بخش پروژه های بازسازیی6 پروژه عظیم در دستورکار این پایگاه نهاده شد و بخش وسیعی از اهداف و خواسته هایمان رقم خورد که بازسازی عمارت دروازه دوم، خانه میراکبر، بازسازی و بازسازی برج کلاه فرنگی، بازسازی فاز دوم خانه سیستانی، آغاز بازسازی یخدان ارگ قدیم و احداث کارگاه های حفاظت ادواری از جمله این پروژه ها هستند.

سرپرست پایگاه دنیای ارگ قدیم بم ضمن اشاره به ساماندهی پیاده روهای اطراف ارگ قدیم عنوان داشت: از مهمترین کارهای ما انعقاد تفاهم نامه با شهرداری در جهت ساماندهی پیاده روهای اطراف ارگ بوده که در فاز اول این انجام شده و ظرف چند روز آینده فاز دوم این پروژه بطول 350 متر در ضلع جنوبی ارگ قدیم آغاز خواهد شد.

تجهیز ارگ قدیم به دوربین های حفاظتی و پایش تصویری

قاسمی گفت: مهمترین کار انجام شده طراحی و راه اندازی دوربین های حفاظت الکترونیکی و پایش تصویری ارگ بوده که با اجرا و نصب این دوربین ها توانستیم امنیت بیشتری را در داخل و خارج ارگ بم برای گردشگران تأمین نماییم.

وی درخصوص راه اندازی موزه تاریخی اضافه نمود: از آنجا که ساختمان فعلی پایگاه متعلق به شهرداری بم است بدین منظور جهت اجرای این طرح و تهیه ساختمان موزه، تفاهم نامه ای با شهرداری و شورای شهر بم امضا شده و بزودی اولین موزه باستان شناسی و تاریخ بم در جنوب شرق کشور به صورت مشارکتی در شهرستان بم راه اندازی خواهد شد.

سرپرست پایگاه دنیای ارگ قدیم بم درخصوص انتقال پایگاه دنیای به داخل ارگ قدیم شرح داد: هدف ما ارتباط کارشناسان بصورت مستقیم با کارگاه های بازسازی، باستان شناسی و پژوهشکده داخل ارگ بوده و همچنین تسریع در فرایند ایجاد موزه بم است تا بتوانیم با تاسیس موزه آثار کشف شده از بم عظیم را برای عموم به نمایش بگذاریم.

مسائل حقوق کارگان ارگ قدیم بم

قاسمی ضمن اشاره به مسائل کارگران ارگ قدیم توضیح داد: مجموعه دنیای ارگ بم نزدیک به 120 پرسنل فعال دارد که 60 نفر از آنها استاد کار و کارگر ساختمانی هستند و متاسفانه مجموعه میراث دنیای بم به عنوان عظیمترین مجموعه در کشور، همواره در بخش پرداخت حقوق پرسنل ارگ با تاخیر چند ماهه روبرو بوده است.

وی ادامه داد: امروزه با پیگیری های انجام شده، حقوق پرسنل پایگاه تا انتها دی امسال تامین و در حساب استان واقع شده است و همچنین سند حقوق شهریور جهت پرداخت آماده است.

قاسمی خاطر نشان شد: سالهای زیادی شورای راهبردی تشکیل نشده بود که خوشبختانه اولین جلسه رسمی این شورا در تیرماه امسال با حضور اعضای شورای راهبردی ارگ بم برگزار گردید و همچنین سال گذشته به پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی به هیات دولت مقرر گشت 21 مجموعه تاریخی به صورت هیات امنایی مدیریت شوند که براساس آن پایگاه دنیای بم جز این مجموعه ها نهاده شد. بنابراین این پایگاه زیر نظر وزیر و به صورت مستقیم با دبیرخانه تهران ارتباط خواهد داشت.

قیصریه زرتشتیان، کارخانه حناسایی و کلاه فرنگی ارگ

سرپرست پایگاه پژوهشی میراث دنیای بم و منظر فرهنگی ضمن اشاره به بازسازی قیصریه، کارخانه حناسایی و خانه عامری گفت: این موارد از آثار شاخص ما هستند و کارخانه حناسایی حدود 80 درصد بازسازی شده و به وسیله ماده 27 درحال واگذاری به بخش خصوصی است و متقاضیان زیادی برای آن درخواست داده اند که به محض انعقاد قرارداد و نهایی شدن، طرح احیای حناسایی به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وی توضیح داد: بخش عظیمی از بازارهای تاریخی و مجموعه قیصریه، مالکیت خصوصی دارد و 75 درصد تملک شخصی و پیمانکار گرفته شده و بخشهایی نیز بازسازی شده است.

قاسمی با اشاره به نحوه بازسازی کلاه فرنگی گفت: درخصوص کلاه فرنگی اسناد، مدارک و تصاویر زیادی وجود دارد که قبل زلزله را به نمایش گذاشته، اما در حال حاضر چون حصار جلوی کلاه فرهنگی ریخته و بازسازی نشده همزمان برج و پایه کلاه فرنگی دیده می شود و زمانی حصار بازسازی شود شکل اولیه قبل از زلزله دیده خواهد شد.

سرپرست پایگاه پژوهشی میراث دنیای بم و منظر فرهنگی درخصوص طرح گردشگری باغهای پیرامون ارگ قدیم تاکید نمود: این باغها در سالهای آینده مجموعه عظیم گردشگری را می تواند شامل شود و با یاری کارشناسان پایگاه و هدایت اساتید معماری دانشگاه آزاد اسلامی این طرح آماده و فرایند اخذ مجوز بزودی انجام می شود و شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی باشیم.

قاسمی گفت: یکی از مهمترین اتفاقات اخیر شیوع ویروس کرونا بود که از اسفند ماه گردشگری سراسر کشور را تعطیل کرد و به تبع آن مجموعه تاریخی ارگ بم نیز تعطیل شد و در این مدت جاذبه های شهرستان بم را به وسیله سایتها و فضای مجازی معرفی نموده ایم و اکنون که گردشگری تعطیل است، نباید از قافله معرفی جاذبه های گردشگری عقب بمانیم.

سرپرست پایگاه پژوهشی میراث دنیای بم و منظر فرهنگی اضافه نمود: در ایام شیوع کرونا مسابقه نقاشی برای بچه ها 5 تا 13 سال با همکاری شورای شهر، بنیاد مطالعات امامی و پایگاه میراث دنیای بعنوان بانی برگزار گردید.

منبع: همگردی
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1079

به "اعلام انجام 80 درصد بازسازی ارگ قدیم بم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام انجام 80 درصد بازسازی ارگ قدیم بم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید