تجارت خیابانی گران ترین گل جهان!

به گزارش مجله مستانه، آگاهی نداشتن کشاورزان از ساز و کار های تعریف شده برای خرید و فروش زعفران موجب شده تا کسب و کار دلالان رونق گیرد و تجارت خیابانی زعفران برجسته تر از خرید حمایتی در خراسان جنوبی باشد.

تجارت خیابانی گران ترین گل جهان!

به گزارش ایسنا، گلی است که در جهان شهرت فراوانی دارد، اما اینجا در خراسان جنوبی به عنوان یکی از مراکز اصلی تولید آن قدرش را آن چنان که باید نمی دانند.

فصل برداشتش فرارسیده، اما به جای اینکه در مراکز اصلی خرید و فروش مبادله شود، در کنار خیابان و سر گذر تجارت می شود، تجارتی که می توان نام آن را تجارت خیابانی گذاشت. کشاورز، شب و روز تلاش می کند، زعفران را با اصول تایید شده بکارد و اکنون در سرمای پاییز برداشت می کند، اما گاهی حتی پول کارگرش هم حاصل نمی شود.

کشاورز نیز به دلیل عدم آگاهی از ساز و کار های خرید حمایتی، فروش به واسطه ها را به عنوان راحت ترین راه انتخاب می کند و نمی داند با این کار چقدر از ارزش محصولش کاسته می شود.

گوشه خیابان روی یک پارچه گل های زیبای بنفش رنگ زعفران را پهن کرده و بلند جار می زند: گل زعفران؛ بیا ببر؛ از مزرعه تا خانه.

این فروشنده دست فروش زعفران می گوید: از کشاورزان قاینی این تعداد زعفران را خریده و سپس در بیرجند به علت اینکه فروش بیشتری دارد می فروشم. گل زعفران را از کشاورز را سر زمین کیلویی 75 هزار تومان می خرم و در خیابان کیلویی 80 هزار تومان می فروشم.

یکی دیگر از این افراد که زعفران سرایان را به خیابان برای فروش آورده، می گوید: از کشاورز 72 هزار تومان می خرم و در مرکز استان به قیمت 80 هزار تومان می فروشم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا به امروز ماموران جلوی کارت را نگرفته اند، گفت: چندین سال است که این کار را انجام داده و سود خوبی کسب می کنم و کسی جلوی من را نگرفته است.

سود سرشار زعفران مثل همیشه به جیب دلالان می رود

پسربچه ای آن طرف تر در میان این دلالان نشسته بود و داد می زد زعفران اصل قاین را از من بخرید؛ او گفت: تولیدکننده زعفران نیستم و چون شنیده بودم این کار سود زیادی دارد زعفران را از قاینی ها خریده و به بیرجند آمده ام تا بفروشم.

این دلالان زعفران را به قیمت 45 هزار تومان از کشاورزان خریده و سپس به مردم به قیمت 80 هزار تومان می فروشند. عدم آگاهی کشاورزان روستایی از ساز و کار های خرید حمایتی، عدم تبلیغات گسترده برای معرفی این طرح و شاید پولی که سر زمین حاضر و آماده از دلالان می گیرند، علت ایجاد شدن این معضل است.

علاوه بر فروش غیر منطقی این محصول باارزش، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از گل هایی که روی زمین ریخته تا دلالانی که حتی ماسک بر صورت نداشتند و مردمی که دورشان جمع شده بودند، معضل این روز های شهر بیرجند در شرایط کرونایی است.

رئیس شورای ملی زعفران پیش از این گفته بود: باید جلوی فعالیت سوداگران و دلالان در عرصه اقتصادی گرفته شود تا فعال اقتصادی به راحتی بتواند صادرات کرده و ارز حاصل از آن را به چرخه اقتصاد کشور برگرداند، سیاست ها، روش ها و رویه های اقتصادی در کشور باید در راستای تحقق اهداف اقتصادی دولت و ایجاد انگیزه در بین فعالان اقتصادی سالم باشد، در حالی که متأسفانه در شرایط فعلی اینگونه نیست.

شروع خرید حمایتی از زعفران

وحید ضیائیان احمدی، مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به برداشت زعفران تولیدی کشاورزان خراسان جنوبی و شروع فصل برداشت زعفران، خرید حمایتی از کشاورزان شروع شده است؛ سه مرکز تعاون روستایی در شهر های قاین، بیرجند، فردوس و سرایان فعال بوده و کشاورزان می توانند به آن مراجعه کنند.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی بیان نمود: قیمت خرید هر کیلوگرم زعفران نگین 13 میلیون تومان و زعفران پوشال مرغوب 11 میلیون تومان اعلام شده است. این قیمت به نسبت قیمت بازار بیشتر بوده و 20 تا 25 درصد از قیمت بازار بالاتر است.

وی با بیان اینکه پیش بینی ما این است که 3 تن زعفران را امسال خریداری کنیم، افزود: سال گذشته میزان خرید حمایتی 2520 کیلوگرم بود و امسال تنها محصول امسال را خریداری کرده و قادر به خرید محصول سال گذشته نیستیم.

طرحی برای خرید از کشاورز واقعی

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه جهت آگاهی بخشی کشاورزان، قبل از شروع برداشت، خرید حمایتی اعلام شد، اظهار کرد: گاهی یک سری از افراد و سودجویان، زعفران را از کشاورزان خرید می کنند و به ما می فروشند.

ضیائیان احمدی افزود: برای اینکه این اتفاق نیفتد، برای فروش محصول امسال، کشاورزان باید با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان، معرفی نامه ای مبنی بر تاییدیه سطح زیر کشت گرفته و سپس با این معرفی نامه به مراکز خرید حمایتی مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه داشتن این معرفی نامه به این علت است تا خرید از کشاورز واقعی صورت گیرد، شرح داد: دستورالعمل ابلاغی مشخص است و از کشاورزان تقاضا داریم به آن توجه کنند.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با بیان اینکه ما در حاشیه بازار فعالیت می کنیم و هدف ما تاثیر در بازار است تا قیمت خرید بالا رود، ادامه داد: قیمت ها نسبت به شروع طرح بالاتر رفته است. هدف این طرح، استفاده بهینه کشاورزان از مزایای آن است که در نتیجه افزایش قیمت خوبی نسبت به سال گذشته داشتیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته تعدادی از کشاورزان از این طرح استفاده نکردند، شرح داد: کشاورزان توجه کنند زمانی که این طرح تمام شود، به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.

مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه کشاورزان تا پایان آذرماه فرصت دارند، اظهار کرد: امکان برگشت دادن زعفران به کشاورزان نیز فراهم شده و کشاورزان نباید نگران باشند.

مشخص دو روش برای خرید زعفران خراسان جنوبی

غلامرضا قوسی، رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه 16 هزار و 807 هکتار سطح از مزارع استان خراسان جنوبی زیر کشت زعفران است، اظهار کرد: با پیگیری های متعدد امسال نیز با هدف حمایت از کشاورزان و جلوگیری از افت قیمت، خرید حمایتی این محصول ارزشمند توسط دولت انجام می شود.

وی با بیان اینکه بیشترین سطح زیرکشت زعفران در خراسان جنوبی به شهرستان قاین با پنج هزار و 79 هکتار اختصاص دارد، شرح داد: خرید حمایتی زعفران تا 30 آذرماه ادامه دارد و پیشنهاد شده مهلت خرید زعفران تا 30 دی ماه جاری نیز تمدید شود.

وی از مشخص چهار مرکز برای خرید حمایتی زعفران خراسان جنوبی خبر داد و شرح داد: مراکز خرید زعفران در شهرستان های بیرجند، قاین و سرایان، فردوس محصول استراتژیک زعفران امسال را از زعفران کاران استان خریداری می کنند.

قوسی با تأکید بر اینکه خرید حمایتی زعفران به دو روش بورس کالا و فیزیکی انجام می شود، اظهار کرد: در روش بورس کالا زعفران با معرفی مدیریت های جهاد کشاورزی تحویل انبار های بورس قرار می گیرد و از طریق نماد های بورسی زعفران قابل عرضه است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: در روش خرید فیزیکی کشاورزان با مراجعه به مراکز خرید تعاون روستایی با معرفی جهاد کشاورزی زعفران را در اختیار مراکز خرید قرار می دهند و کارشناسان از لحاظ ظاهری زعفران را بررسی و 30 درصد قیمت زعفران به صورت وجه نقد و مابقی پس از اعلام نتایج آزمایشگاهی طی مدت سه ماه قابل پرداخت است.

قوسی، قیمت خرید هر کیلوگرم زعفران نگین را 13 میلیون تومان و زعفران پوشال مرغوب را 11 میلیون تومان اعلام و بیان نمود: اولویت خرید حمایتی زعفران با کشاورزان زعفران کار استان است و سقف خرید زعفران از هر کشاورز 10 کیلوگرم مشخص شده است.

وی گفت: پیش بینی می شود امسال 70 تن زعفران از اراضی زیر کشت این محصول در استان برداشت شود که برآورد می شود تولید زعفران نسبت به سال گذشته 3.5 درصد افزایش یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1219

به "تجارت خیابانی گران ترین گل جهان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجارت خیابانی گران ترین گل جهان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید