خرید خانه در تهران بهتر است یا دبی؟

به گزارش مجله مستانه، به گزارش خبرنگاران، سرمایه گذاری در کشورهای خارجی همواره مورد توجه سرمایه گذاران ایرانی است. امارات هم یکی از کشورهایی است که بخشی از سرمایه ایرانیان را در بخش مسکن جذب می نماید. اما سرمایه گذاری ایرانیان در دبی برای خرید مسکن سودده است؟

خرید خانه در تهران بهتر است یا دبی؟

از سال 1384 تا 1399 یعنی طی 16 سال حدود 170 میلیارد و 617 میلیون دلار سرمایه از کشور خارج شد. رصدخانه مهاجرت در گزارشی با اشاره به سرمایه گذاری ایرانیان در کشورهای همسایه نوشت: اوج خروج سرمایه از سوی ایرانیان در چند سال اخیر در خرید و سرمایه گذاری مسکن در کشور های همسایه مثل ترکیه، گرجستان و امارات بود.

آمارهای تازه از قیمت مسکن در امارات نشان می دهد که قیمت املاک و مستغلات در شیخ نشین دبی طی ماه گذشته بیش از 18.8 درصد افزایش داشت. بر اساس گزارش ایسنا، طی ماه گذشته میلادی قیمت واحدهای مسکونی بیش از 8.4 درصد و قیمت ویلاهای مسکونی بیش از 34.1 درصد افزایش یافت. در پی افزایش تقاضا طی ماه گذشته میلادی قیمت املاک و مستغلات در شیخ نشین دبی بیش از 18.8 درصد افزایش یافت.

در همین حال شرکت های فعال در حوزه املاک دبی نیز تبلیغات گسترده ای برای جذب سرمایه خارجی دارند. تا جایی که پای بعضی از بازیگران ایرانی نیز به این تبلیغات برای جذب سرمایه ایرانیان باز شد. اما کارشناسان درباره سرمایه گذاری در امارات چه می گویند؟

در دبی سرمایه گذاری کنیم؟

مسعود دانشمند، کارشناس مالی در این مورد به خبرنگاران می گوید: بستگی به نیت سرمایه گذاری دارد. اگر سرمایه گذار بخواهد یک واحد خریداری کند به این امید که گران گردد و دوباره بفروشد، توصیه نمی گردد. زیرا که قوانین آنجا برای خودشان است. این قانون هم برای خارجیان می تواند تغییر کند، همانطور که ترکیه این کار را کرد.

اخیرا وزارت کشور ترکیه اظهار داشت شرط حداقل ارزش ملکی که برای اخذ شهروندی ترکیه خریداری می گردد از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش یافت.

دانشمند می گوید: دبی زمین زیادی دارد و می تواند برای بسیاری از ایرانیان ساخت وساز داشته باشد. اگر سرمایه گذار می خواهد به ازای خرید خانه اقامت بگیرد، باید گفت اقامت امارات چندان به کار نمی آید. فقط برای رفتن به امارات احتیاج به ویزا نیست، همین.

این کارشناس مالی ادامه می دهد: اما اگر هدف سرمایه گذار در امارات کار و فعالیت است، خانه نمی خرد بلکه سرمایه خود را به حوزه فراوری می برد. خرید مسکن برای کسانی است که نمی توانند با پول خود کاری انجام دهند.

او ادامه می دهد: سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در امارات باید با مشاوران حقوقی مشورت نمایند. معایب و مزایای آن را بدانند. مثلا وقتی شهروند امارات شوند چقدر باید مالیات دهند.

بعضی از خریداران ملک می گویند شرکت های فعال در حوزه مسکن در دبی، در بعضی از پروژه های خود از متریال خوب استفاده نمی نمایند.

خرید مسکن در تهران هم سودده است

مسعود دانشمند می گوید اگر هدف سرمایه گذاری است که در تهران هم خرید خانه سودده است. او می گوید تغییرات قیمت مسکن طی دو سال گذشته نیز گواه این موضوع است.

بر اساس داده های مرکز آمار ایران، میانه قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده با میانگین مساحت 258 مترمربع در تابستان 1400 در کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود 46 درصد افزایش داشت.

بعلاوه میانه قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی در همین بازه زمانی با میانگین مساحت 559 مترمربع و میانه عمر بنای 58 سال نسبت به فصل مشابه سال قبل حدود 58 درصد افزایش داشت.

اما بازار مسکن نسبت به دو سال گذشته چه تغییر کرد؟ بر اساس داده های مرکز آمار ایران، میانه قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی در بهار 1400 حدود 10 میلیون و 670 هزار تومان بود. در حالی که در بهار 98، حدود سه میلیون و 530 هزار تومان بود.

به عبارتی قیمت فروش یک مترمربع زیربنای مسکونی طی دو سال حدود سه برابر شده است. این در حالی است که سرمایه گذاری ایرانیان در ترکیه طی دو سال (97 تا99) سه میلیارد ضرر روی دستشان گذاشت. بر اساس گزارشی که آذرماه سال گذشته روزنامه خراسان نوشت، خریداران ایرانی ملک در ترکیه طی یک سال اخیر نسبت به فرصت مشابه سرمایه گذاری خرید ملک در کشورمان بیش از 60 درصد ضرر کردند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1946

به "خرید خانه در تهران بهتر است یا دبی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خرید خانه در تهران بهتر است یا دبی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید