تست تاثیر والدین بر شخصیت؛ آیا شخصیت ارثی است یا اکتسابی؟

به گزارش مجله مستانه، تست تاثیر والدین بر شخصیت فرزندانشان، دانش شما را در پاسخ به این سوال که شخصیت شما ارثی است یا آن را کسب نموده اید می سنجد. پاسخ به این تست و خواندن توضیحات آن درستی باور شما در خصوص ارثی بودن یا اکتسابی بودن شخصیتتان را به چالش می کشد.

تست تاثیر والدین بر شخصیت؛ آیا شخصیت ارثی است یا اکتسابی؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - در زمینه هایی از قبیل رفتار های اجتماعی، ابراز وجود و خوش بینی چگونه خودتان را با پدر و مادرتان مقایسه می کنید؟ اگر خودتان را خیلی شبیه آن ها بدانید، ممکن است بگویید که شخصیت آن ها به شما ارث رسیده است. اما سوای عوامل وراثتی تجربه خود شما روی شخصیت شما تاثیر گذاشته است. قرن هاست که در برابر سوالی قرار گرفته ایم؛ اینکه طبیعت و تربیت، کدام یک روی رشد و اعتلای انسان تاثیر بیشتری می گذارد؟

طبیعت یا تربیت؟

این سوال به خصوص با چاپ کتاب داروین در سال 1859 به اوج خود رسید. او معتقد بود که عوامل ارثی نقش مشخص نماینده ای روی شخصیت و منش انسان دارد. معتقد بود که انسان ها خصوصیات وراثتی خود را به فرزندان شان منتقل می سازند.

سال ها بعد واتسون رفتارگرا در دانشگاه جانز هاپکینز گفت که شخصیت و منش انسان بیش از آن که ارثی باشد اکتسابی است. او مدعی شد اگر چند نوزاد سالم با زمینه های خانوادگی متفاوت به او بدهند، او می تواند قول بدهد که از همه آن ها دکتر، حقوق دان، گدا و یا سارق بسازد.

اطلاعات ما درباره ژن ها نسبت به سال های قبل بسیار وسیع تر شده است. در حال حاضر می توانیم با مطالعه دوقلو های تک تخمکی ای که در خانواده یا کشور های متفاوت عظیم شده اند به تشابهات شخصیتی آن ها در عظیمسالی پی ببریم. ضمناً مطالعات تطبیقی روی یتیم ها و خانواده های پذیرنده فرزند اطلاعات فراوانی در این مورد داده است که برخی از نتایج آن را در پرسشنامه زیر می بینید.

تست آنلاین تاثیر والدین بر شخصیت فرزندان

⇓⇓⇓

تست تاثیر والدین بر شخصیت (سوالات بصورت تشریحی)

فکر می کنید تا چه اندازه از پدر و مادر خود ارث برده اید؟ با تکمیل پرسشنامه زیر به این موضوع پی می برید. به ازای هر جواب غلط هم به خودتان یک امتیاز بدهید:

1- اندیشه ها و باور های مادری فاقد احساس امنیت خاطر، می تواند روی شخصیت فرزندش تاثیر بگذارد.

درست غلط

2- اشخاص با میل به پرخاشگری متولد می شوند.

درست غلط

3- ما توانمندی هایمان را در زمینه های هنر، موسیقی و ورزش به ارث می بریم.

درست غلط

4- روان پریشی و جنون ناشی از ژن ها هستند.

درست غلط

5- بیزاری از مارها، خفاش ها، حشرات موذی و ... غریزی است.

درست غلط

6- اگر بستگان نزدیک با هم ازدواج نمایند، فرزندانی رشد نیافته خواهند داشت.

درست غلط

7- اینکه من چقدر هیجانی یا عاطفی هستم، بستگی به ویژگی هایی دارد که از پدر و مادرم به ارث برده ام.

درست غلط

8- رقابت جو بودن موضوعی مربوط به ژن انسان هاست.

درست غلط

9- دختر ها بیشتر از مادرشان به ارث می برند تا از پدرشان.

درست غلط

10- ممکن است گرایش به الکل پدرمان را به ارث ببریم.

درست غلط

تفسیر نتایج

امتیاز 1 تا 5: ممکن است بر این باور باشید که آنچه دارید ارثی است. توجه داشته باشید اینکه در کجا عظیم شدید و چگونه عظیم شدید هم در ویژگی های شخصیتی شما نقش دارد.

امتیاز 6 به بالا: شما درباره اینکه از پدر و مادرتان چقدر ارث برده اید اطلاعات خوبی دارید.

شرحات تست

بر اساس قرائن و شواهد تجربه های زندگی ما روی شخصیت مان بیشترین تاثیر را می گذارند. در ادامه در خصوص 10 پرسش بالا شرح می دهیم:

1- احساس عدم امنیت خاطر مادر در دوران بارداری احتمالا روی شخصیت فرزندش تاثیری بر جا نمی گذارد. اما احساس وجد، افسردگی یا هراس مادر ممکن است موقتا روی فیزیولوژی جنین او اثر بگذارد.

2- ما ژن پرخاشگری نداریم. تجربه در جامعه است که شخص را پرخاشگر می نماید.

3- ممکن است فیزیولوژی ای که ما را در رسیدن به سطوح بالای هنری کمک بدهد به ارث ببریم، اما در تمامی جنبه های هنری آموزش و تعلیم نقش اول را بازی می نماید.

4- برخی از بیماری های ذهنی و روانی زمینه موروثی دارند. (برای مثال برخی از دشواری های روانی یا روان پریشی)، اما بخش اعظم بیماری های روانی در اثر تجارب زندگی شکل می گیرند.

5- هراس های ویژه ما به ارث نمی رسند. بلکه اطرافیان آن ها را به ما آموزش می دهند.

6- ثابت نشده است که اگر دو خویشاوند نزدیک با هم ازدواج نمایند کودک شان رشد نیافته است.

7- این موضوع که هیجانی یا عاطفی بودن ما از والدین ما به ما ارث می رسد در خصوص حیوانات صدق می نماید، اما در انسان ها مصداق ندارد.

8- رقابت جو بودن را در فرهنگ و اجتماع کسب می کنیم نه به وسیله ژن ها.

9- کودک همواره با والد هم جنس خود این همانی را ندارد. اگر دختری رفتارش بیشتر شبیه مادرش است علت اصلی اش ممکن است این باشد که بیشتر با مادر خود بوده تا با پدرش.

10- گرایش به الکل به شکل وراثتی منتقل نمی گردد.

آیا هنوز هم فکر می کنید شخصیت تان از پدر و مادرتان به شما ارث رسیده است؟ به نظر خودتان اگر با همین پدر و مادر در یک جامعه دیگر متولد شده بودید شخصیت دیگری پیدا نمی کردید؟

منبع: setare.com
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1348

به "تست تاثیر والدین بر شخصیت؛ آیا شخصیت ارثی است یا اکتسابی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست تاثیر والدین بر شخصیت؛ آیا شخصیت ارثی است یا اکتسابی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید