جلسه فوق العاده اعضای شورا با حناچی برای آنالیز بودجه در پساکرونا

به گزارش مجله مستانه، رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران از برگزاری جلسه فوق العاده اعضای شورای شهر تهران با شهردار تهران برای آنالیز شرایط بودجه ای شهرداری تهران در شرایط کرونایی اطلاع داد.

جلسه فوق العاده اعضای شورا با حناچی برای آنالیز بودجه در پساکرونا

به گزارش مجله مستانه به نقل از ایسنا، مجید فراهانی در خصوص شرایط شهرداری تهران در روزهای کرونایی پایتخت با بیان اینکه شاهد کاهش درآمدهای شهرداری از یک سمت و از سویی دیگر بالا رفتن تصاعدی هزینه های شهرداری در این شرایط هستیم، گفت: برای شهرداری تهران بودجه 30 هزار میلیارد تومانی و برای شرکت و سازمان های وابسته بودجه 10 هزار میلیارد تومانی به تصویب رسیده است؛ اما در این شرایط، حوزه های مالی شهرداری با کاهش جدی درآمد و عدم تحقق درآمدهای شهری روبرو هستند.

وی با بیان اینکه درآمدهای شهرداری از محل شهرسازی، ارزش اضافه نموده و درآمدهای شرکت ها و سازمان ها به شدت کاهش یافته است، ادامه داد: این کاهش درآمد در حالی است که هزینه های شهرداری و اداره شهر، مدام در حال افزایش است و موازنه میان درآمد و هزینه ها به هم خورده است.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران، اضافه نمود: درآمدهای شهرداری تهران در حوزه شهرسازی کاهش جدی داشته است؛ هرچند که افزایش قیمت مصالح، وجود مسکن مازاد در پایتخت و همچنین وجود بازارهای فعال موازی همچون سکه، ارز، طلا و... سبب شده که گرایش مردم به ساخت و ساز کمتر گردد و شاهد انقباض تقاضا در حوزه مسکن هستیم.

فراهانی با بیان اینکه از سویی دیگر اقتصاد کشور نیز متأثر از شرایط کرونایی شده، به گونه ای که به نظر نمی رسد درآمد 5000 میلیارد تومانی شهرداری از محل ارزش اضافه نموده وصول گردد، ادامه داد: به دلیل کاهش فراوری ملی و بیکاری، شاهد انقباض بازار هستیم که این مسئله مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد شهری نیز اثرگذار است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به کاهش درآمد شرکت ها و سازمان های شهرداری در پی شیوع کرونا گفت: اماکن ورزشی، تفریحی و گردشگری شهرداری تهران که درآمدزا بودند در این مدت تعطیل شدند که درآمدهای شهرداری کاهش یافته اما هزینه ها همچون پرداخت حقوق و... ادامه دارد.

وی با بیان اینکه برای اداره شهر تهران همچون پرداخت حقوق، جمع آوری پسماند و رفت و روب، ماهانه نیازمند 1300 تا 1500 میلیارد تومان هستیم؛ اما بنا بر آخرین پیگیری، شهرداری در مدت شیوع کرونا تنها 200 میلیارد تومان درآمد داشته است، اضافه نمود: تاثیرات کرونا در کاهش درآمدهای شهرداری تهران عمیق است و برای جبران این کمبودات کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران از همان ابتدا با برگزاری جلسات متعدد، در صدد معین راهکارهایی بود که خوشبختانه تصمیماتی اتخاذ شده که در جلسه آینده شورای شهر این تصمیمات در قالب لایحه دو فوریت در صحن علنی ارائه می گردد.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران توضیح داد: فارغ از اینکه کرونا چه زمانی در کشور مهار گردد، معتقدم که اثرات مالی آن تا سالها بر اقتصاد شهری باقی می ماند.

وی با اشاره به پیشنهادات کمیسیون بودجه برای افزایش درآمدهای شهرداری تهران به جلسه فوق العاده این کمیسیون با حناچی شهردار تهران طی چند روز آینده اشاره نمود و گفت: تأمین درآمدهای اضطراری با ارائه سیاست تشویقی دریافت پروانه، استفاده ازظرفیت صندوق توسعه ملی در رایزنی با دولت، کاهش هزینه ها در سطح و سطوح مدیریتی شهرداری، فعال کردن سرمایه گذاری در شهرداری و ... از جمله موضوعاتی است که در این پیشنهادات دیده شده است که باید در صحن علنی شورا آنالیز گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 806

به "جلسه فوق العاده اعضای شورا با حناچی برای آنالیز بودجه در پساکرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلسه فوق العاده اعضای شورا با حناچی برای آنالیز بودجه در پساکرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید