حیات فرازمینی ها روی اَبَر زمین ها

به گزارش مجله مستانه، ستاره گلیس 887 نیز از خورشید ما کم سوتر و کوچک تر است، که یعنی سیارات آن می توانند بسیار بیشتر به آن نزدیک شوند، اما احتمالا هنوز شرایط حیات روی آن ها مهیا باشد.

حیات فرازمینی ها روی اَبَر زمین ها

این سیاره ها می توانند بهترین فرصت برای کشف زندگی در خارج از منظومه شمسی باشند

به گفته دانشمندان مجموعه ای از ابرزمین ها پیدا شده اند که دور یکی از ستاره های نزدیک ما در حال چرخش هستند. دانشمندانی که آن ها را کشف نموده اند، می گویند که این سیاره ها می توانند بهترین فرصت برای کشف زندگی در خارج از منظومه شمسی باشند.

این مجموعه سیاره به دور ستاره گلیس 887 می چرخند که روشن ترین ستاره کوتوله قرمز در آسمان است و حدود 11 سال نوری با ما فاصله دارد.

این ابرزمین های تازه کشف شده، حجم و چگالی بیشتری از زمین دارند، ولی از سیاره های بزرگ گازی منظومه شمسی، اورانوس و نپتون، بسیار کوچک تر هستند. این سیارات هدف کلیدی جدید برای کشف زندگی در دنیا های دیگر خواهند بود.

نکته مهم تر این است که سیارات جدیدا کشف شده در منطقه قابل سکونت کهکشان واقع شده اند که نه خیلی سرد و نه خیلی گرم برای تشکیل آب در حالت مایع است و می توانند سیاراتی سنگی باشند.

ستاره مذکور با استفاده از جست وجوگر هارپس (جست وجوگر سرعت شعاعی سیارات با دقت بالا) پیدا شد که در رصدخانه جنوبی اروپایی در شیلی واقع است و در آن فضاشناسان سازمان ردداتز، سیارات در چرخش پیرامون ستاره کوتوله قرمز را دنبال کردند.

آن ها از روشی که به نام تکان خوردن داپلر مشهور است استفاده کردند تا سیارات در چرخش به دور ستاره را تشخیص دهند. در این روش فضاشناسان می توانند با زیر نظر دریافت کوچک ترین حرکت ستاره که به خاطر کشش نیروی جاذبه سیارات پیرامون آن رخ می دهد، از محیط اطراف آن باخبر شوند.

آن ها دریافتند که ظاهرا این ستاره سیاراتی را در چرخش به دور خود دارد که هر سال آنها، چیزی حدود 9.3 و 21.8 روز بر روی زمین طول می کشد؛ یعنی سیارات این ستاره با سرعتی خیلی بیشتر از سیارات منظومه شمسی، حتی سریع تر از عطارد، به دور ستاره خود می چرخند.

ستاره گلیس 887 نیز از خورشید ما کم سوتر و کوچک تر است، که یعنی سیارات آن می توانند بسیار بیشتر به آن نزدیک شوند، اما احتمالا هنوز شرایط حیات روی آن ها مهیا باشد.

فضاشناسان همچنین به این نتیجه رسیدند که ستاره کوتوله قرمز از خورشید ما کمتر فعال است. اگر گلیس 887 به اندازه خورشید ما فعال بود، احتمالا جو تشکیل یافته به دور سیاره ها پیرامون خود را پس می زد، ولی شرایط غیرفعال و آرام آن باعث شده است سیارات پیرامونش بتوانند جو خود را حفظ نمایند که دلالتی دیگر بر احتمال وجود حیات بر آن ها دارد.

نکته مهم دیگر این است که میزان درخشش این ستاره تقریبا در طول زمان ثابت باقی می ماند. این ویژگی بدان معنی است که آسان تر می توان جو آن منظومه را با فناوری هایی نظیر تلسکوپ فضایی جیمز وب تشخیص داد، چرا که این تلسکوپ می تواند ترکیب جو منظومه ها را از راه دور بو بکشد.

این تلسکوپ به عنوان جایگزین تلسکوپ فضایی هابل در نظر گرفته شده است، ولی تا به امروز آغاز استفاده از آن چندین بار به تعویق افتاده است. فضاشناسان امیدوار هستند بتوانند از این تلسکوپ در تحقیقات خود از این دنیا تازه کشف شده بهره جویند که به آن ها اجازه می دهد از فاصله ای تقریبا نزدیک آن را آنالیز نمایند.

ساندرا جفرز، از دانشگاه گوتینگن و نویسنده اصلی تحقیق، گفت: این سیاره ها بهترین امکان مطالعه جزئیاتی بیشتر را، از جمله امکان جستجو برای حیات در خارج از منظومه شمسی، برای ما فراهم آورده اند.

تحقیق جدید، در مقاله ای با نام یک منظومه چند سیاره ای از ابرزمین هایی که به دور درخشان ترین ستاره کوتوله قرمز، جی جی 887 در چرخش هستند، در نشریه علمی ساینس منتشر شده است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 978

به "حیات فرازمینی ها روی اَبَر زمین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات فرازمینی ها روی اَبَر زمین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید