راهنمایان گردشگری بهترین محافظان آثار تاریخی هستند

به گزارش مجله مستانه، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از اجرای هم زمان 4هزار پروژه مرمتی در اقصی نقاط کشور اطلاع داد.

راهنمایان گردشگری بهترین محافظان آثار تاریخی هستند

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور امروز یکشنبه 13 مرداد 98 در کارگاه آموزشی راهنمایان گردشگری که در کاروانسرای شاه عباسی بیستون در استان کرمانشاه برگزار گردید، گفت: مفتخر و خرسندیم که از 4هزار پروژه مرمتی که در کشور در حال اجرا است تعداد 3هزار پروژه توسط بخش خصوصی اجرا می گردد.

او در ادامه از احداث یک موزه در هر هفته در کشور اطلاع داد و اضافه نمود: بیش از نیمی از این موزه ها توسط بخش خصوصی راه اندازی می گردد.

طالبیان در ادامه با بیان این که میراث گران بهای کشور احتیاج به معرفی درست و صحیح دارد، توضیح داد: جلب مشارکت اجتماعی و شناخت مخاطبان در معرفی آثار بسیار اهمیت دارد.

او در ادامه راهنمایان گردشگری را بهترین محافظان آثار تاریخی دانست و اعلام کرد: سامان دهی گردشگران در مجموعه ها و ایجاد یک تعادل منطقی بین حفاظت و معرفی آثار باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون میراث فرهنگی کشور بیستون را مرکز کوریدور ساسانی و هخامنشی دانست و تأکید کرد: این جهت تاریخی ارزشمند مورد توجه سازمان میراث فرهنگی است.

معرفی آثار تاریخی ایران، برنامه اتحادیه اروپا

سوتان سوتکوفسکی سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران نیز در این جلسه گفت: این کارگاه های آموزشی با موضوعات متعدد حوزه گردشگری با هدف ارتقای کیفیت راهنمایان گردشگران سایت های دنیای با حضور اساتید مجرب در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری به مدت پنج روز با هزینه اتحادیه اروپا برگزار می گردد.

او در ادامه ایران را از نظر فرهنگی و آثار تاریخی و مناظر زیبای طبیعی بسیار غنی و ارزشمند دانست و گفت: متاسفانه توریست های بین المللی از آثار فرهنگی و تاریخی ایران اطلاعات کمی دارند و یکی از برنامه های اتحادیه اروپا معرفی و محافظت از آثار تاریخی جاده ابریشم و ایران است که به عنوان میراث دنیای به این آثار نگریسته می گردد.

سوتکوفسکی همچنین راهنمایان گردشگری را اولین سفیرانی دانست که با ارتقای کیفیت راهنمایان گردشگری می توانند به احترام متقابل و گفت و گو بین کشورها تبدیل شوند.

او محافظت از آثار تاریخی و فرهنگی را در چارچوب توسعه پایدار مناطق محلی، ملی و منطقه ای دانست و گفت: آثار فرهنگی و تاریخی منشأ ثروت برای جوامع هستند و این ثروت لزوما به معنای اشتغال زایی نیست بلکه یک نیروی قوی هویتی، انسجامی و اجتماعی هر محله است.

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: یونسکو در کنار ایران است و با ترویج تعامل معنی دار و ترویج مخاطبان به دنبال ارتقای کیفیت اصول دنیاگردی، تورها و آموزش مهارت های گردشگری و رفتارهای راهنمایان گردشگری است.

او در سرانجام بر نقش آفرینی توسعه پایدار سازمان یونسکو با استفاده از ظرفیت و پتانسیل جوامع محلی از نظر آموزش راهنمایان گردشگری تاکید نمود.

معرفی آثار ثبت دنیای ایران به گردشگران دنیا

فرهاد عزیزی مدیرکل دفاتر امور پایگاه های دنیای نیز در این مراسم گفت: در این کارگاه آموزشی توانمندسازی تخصصی راهنمایان گردشگری برای معرفی آثار برجسته کشور به گردشگران دنیای مدنظر است که برای جذب گردشگران می توانند نقش اساسی داشته باشند.

او در ادامه اضافه نمود: تاکنون در کشور 24 اثر دنیای ثبت شده که از مزایای متنوع بودن و پراکندگی این آثار در سراسر کشور است که ظرفیت خوبی برای جذب گردشگر در پیش روی کشور قرار داده است.

عزیزی در ادامه بیان داشت: این کارگاه آموزشی در سایت دنیای بیستون به مدت پنج روز با استفاده از اساتید دنیای برگزار می گردد، که یکی از اهداف آن ایجاد رونق مالی و توسعه پایدار با استفاده از جذب گردشگران دنیای است.

امید قادری مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه نیز یکی از نقایص گردشگری استان را آموزش ندیدن راهنمایان گردشگری و آشنا نبودن آنان با آثار تاریخی، فرهنگی و هنری استان دانست و گفت: اگر بخواهیم در همایش دنیای گردشگری 2020 پیروز باشیم باید در راستای آموزش راهنمایان گردشگری زیاد کار کنیم.

او در ادامه با تقدیر از هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه گفت: در امسال توجه به صنعت گردشگری استان اولویت پیدا نموده که جای تقدیر است و استان ما در زمینه های زیادی پتانسیل جذب گردشگر را دارد.

برنامه ریزی برای افزایش ضریب اقامت گردشگران

مهرداد سالاری معاون عمرانی استانداری کرمانشاه نیز گفت: باید در کنار اماکن تاریخی به فکر راه اندازی اماکن تفریحی رفاهی مانند راه اندازی بازار صنایع دستی، کافی شاپ ها و گروه های موسیقی و غیره باشیم تا گردشگران وقتی به دیار ما می آیند لذت ببرند و جذب شوند.

او در ادامه یکی از مسائل حوزه گردشگری استان را تلفیق نبودن حوزه صنایع دستی، برنامه های فرهنگی با گردشگری دانست و گفت: باید این سه حوزه در کنار هر ابنیه تاریخی و مکان معروف استان باید همزمان حضور داشته باشد تا وقتی گردشگر از این اماکن بازدید می نماید با صنایع دستی نیز آشنا گردد خریداری نمایند و فرهنگ جامعه نیز به آنها منتقل گردد.

سالاری در بخش دیگری از سخنان خود بر مشارکت مردم و نهادهای مردم نهاد برای جذب و حفظ آثار تاریخی تاکید نمود و گفت: منابع مالی دولتی برای فراهم کردن زیرساخت ها و حفاظت از تمام آثار تاریخی محدود است و باید با سیاست گذاری های درست از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد.

او بیان داشت: فاصله شهرهای کرمانشاه از ورودی شهر کنگاور تا خسروی هر کدام 30 کیلومتر است هر کدام به اندازه سفر یک کاروان است که نشان از سابقه طولانی این استان در طول تاریخ بشریت است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه در ادامه به هم نوازی موسیقی تنبور این دیار، پایکوبی کردی و آیین های عزا و عروسی کرمانشاه را نشان از فرهنگ اجتماعی قوی این دیار برشمرد و بیان داشت: کرمانشاه پر از فرهنگ غنی اجتماعی است که می توان از این فرهنگ غنی در راستای حفظ آثار تاریخی استفاده کنیم.

او در ادامه آموزش صحیح و درست راهنمایان گردشگر را برای جذب گردشگر و معرفی استان به کشور و دنیا بسیار با اهمیت دانست و ابراز امیداوری کرد از این کارگاه های آموزشی برای پرورش راهنماییان و چگونه رفتار برای جذب گردشگر را استان استفاده بهره خوبی برای میزبانی همایش دنیای گردشگری دنیای 2020 ببریم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 201

به "راهنمایان گردشگری بهترین محافظان آثار تاریخی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمایان گردشگری بهترین محافظان آثار تاریخی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید