سفر ناگهانی فرمانده سنتکام به سوریه و انتقال 100 خانوار از اردوگاه الهول به عراق

به گزارش مجله مستانه، در پی سفر از پیش اعلام نشده فرمانده تروریست های سنتکام به عراق و سپس سوریه، منابع مطلع از قصد بغداد برای بازگرداندن 100 خانواده عراقی از اردوگاه الهول در هفته آینده خبر دادند.

سفر ناگهانی فرمانده سنتکام به سوریه و انتقال 100 خانوار از اردوگاه الهول به عراق

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، گفته می گردد که دولت عراق برای نخستین بار می خواهد 100 خانواده عراقی را از یکی از اردوگاه های سوریه به کشور بازگرداند. امری که با استقبال مقامات آمریکایی همراه شده و آنها این اقدام را نشانه امیدوارنماینده ای برای بازگشت هزاران نفر از این اردوگاه به کشورشان می دانند.

فرانک مک کنزی فرمانده تروریست های آمریکایی در منطقه در سفر ناگهانی روز آدینه (دیروز - 21 می) به سوریه، از انتقال خانواده های حاضر در اردوگاه الهول واقع در شمال شرق سوریه به کشورشان ابراز خشنودی کرد پس از آن که بارها درباره جوانان افراطی حاضر در این اردوگاه که نسل آینده جنگجویان خطرناک را تشکیل می دهند، هشدار داده بود.

به نوشته آسوشیتدپرس وی در جمع خبرنگاران همراهش در سفر به سوریه گفت: این اقدام، گام نخست از فرایند بازگرداندن (پناهندگان به وطنشان) به شمار می رود و من گمان می کنم که این امر کلید کم شدن شمار افراد حاضر در اردوگاه الهول و بالطبع سایر اردوگاه ها در بخش های مختلف منطقه باشد.

یک مقام مسئول بلندپایه آمریکایی در این خصوص می گوید: انتقال افراد از اردوگاه الهول یکی از پرونده های مورد مناقشه میان دولتهای آمریکا و عراق در جریان کوشش های آنها برای بازترسیم روابط دیپلماتیک و نظامی آینده میان آنها است.

وی که خواست نامش فاش نگردد، در حاشیه نشستی که پنج شنبه پیش در جریان حضور ناگهانی مک کنزی در بغداد برگزار گردید، این موضوع را طرح کرد.

مقامات عراقی پیشتر درباره طرح هایی برای بازگرداندن شهروندان خود به کشور سخن گفته بودند اما این امر را پیگیری نمی کردند امری که موجب تردید درباره برنامه بازگرداندن شماری از این خانواده ها از الهول در هفته آینده شده است که آیا این امر، گام نخست برای تغییر شرایط در این اردوگاه است یا این اقدام تنها برای یک بار صورت می گیرد.

عباس صروط عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، در مورد خطرات بازگشت خانواده های حاضر در اردوگاه الهول به عراق به پایگاه خبری المعلومه گفت: اردوگاه الهول یک مشکل امنیتی پیچیده است و به دلیل افکار افراطی خانواده های حاضر در این اردوگاه، یک تهدید مستقیم برای عراق به شمار می رود. هرگونه کوشش برای بازگشت این خانواده ها به داخل کشور، سه خطر همزمان را با خود دارد. مخالفت گسترده مردمی، نگرانی از انتقال تفکر افراطی و ایجاد یک نقطه داغ درگیری دیگر در عراق.

وی اضافه نمود: موضع مناطق آزادشده از دست داعش، نظیر نینوی طی روزهای گذشته کاملا روشن شده است و آنها مخالف بازگشت خانواده ها حاضر در اردوگاه الهول به هر مکانی که زمانی در آن دست به خونریزی و اشغال زده اند، هستند. تصمیم بازگشت این خانواده ها به عراق مسائل و پیامدهای وحشتناکی را به همراه خواهد داشت زیرا با مخالفت شدید مردم عراق همراه است.

اردوگاه الهول، در 15 کیلومتری مرزهای مشترک سوریه و عراق واقع شده و بزرگترین اردوگاه عناصر داعش در عراق و سوریه محسوب می گردد که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) وابسته به آمریکا، قرار گرفته است.

در درگیری های نیروهای کرد وابسته به آمریکا برای بازپس گیری آخرین منطقه تحت کنترل داعش، هزاران نفر از اعضای داعش از صحنه این درگیری فرار کردند عناصر دستگیر شده داعش به مراکز بازداشت انتقال یافتند اما خانواده های آنها به الهول منتقل شدند.

گزارش های موجود بیانگر وفاداری شدید بخشی از ساکنان این اردوگاه به ایدئولوژی داعش است و همین امر بازگرداندن این بستگان داعش را به کشورهای اصلیشان سخت می سازد. زیرا افکار افراطی آنها، تهدید بالقوه ای برای کشورهای آنها به شمار می رود. به همین دلیل است که بسیاری از ناظران، پتانسیل موجود در این اردوگاه را برای احیای مجدد داعش مناسب توصیف می نمایند.

در اردوگاه الهول، نزدیک به 70 هزار نفر زندگی می نمایند که اغلب آنها کودک و زن هستند گفته می گردد که نزدیک نیمی از آنها عراقی هستند. اداره این اردوگاه، طی گزارشی که اوایل مهرماه گذشته منتشر شد، تایید کرد که در این اردوگاه نزدیک به 40 هزار زن و کودک داعشی از 53 کشور دنیا به سر می برند. کشورهای اروپایی با بازگشت این اتباع خود به دلیل خطراتی که برای امنیت این کشورها دارند، مخالفت می نمایند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1528

به "سفر ناگهانی فرمانده سنتکام به سوریه و انتقال 100 خانوار از اردوگاه الهول به عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر ناگهانی فرمانده سنتکام به سوریه و انتقال 100 خانوار از اردوگاه الهول به عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید