شعله های عبرت آموز آتش بازار تبریز، زنگ خطری برای قم

به گزارش مجله مستانه، عبرتست آن قصه ای جان مر ترا…؟!، یک اتصال برای شعله ور کردن بازار تبریز کافی بود. جرقه ای که نیمه اردیبهشت ماه، آتشی هولناک را به جان عظیم ترین بازار ثبت شده مسقف دنیا در لیست آثار یونسکو انداخت و پس از جولان چند ساعته به بیش از 120 واحد صنفی خسارت های سنگینی وارد کرد. حادثه ای که می توانست در هر بازار دیگری در سراسر کشور از جمله بازار کهنه قم رخ دهد. حادثه ای که می تواند عبرتی باشد تا به شرایط ایمنی بازار ناایمن قم سرو سامان داد.

شعله های عبرت آموز آتش بازار تبریز، زنگ خطری برای قم

بازار قدیم قم که قدمت آن به دوره صفویه و قاجاریه باز می گردد، در اواخر سال 1376 به ثبت ملی میراث فرهنگی رسید و از سال 1380 تا به امروز، پنج دوره بازسازی در آن اجرایی شده است. ایجاد طاق های فرو ریخته، سبک سازی، حذف الحاق ها، استحکام بخشی، سفید کاری، آجر فرش بخشی از این بازسازی ها بوده است. اما کابل های در هم تنیده که ردی از خود در تمام در و دیوار بازار به جا گذاشته اند نشان می دهد که شرایط ایمنی این بازار چندان مناسب نیست.

معاون میراث فرهنگی قم از در کمین خطر بودن وقوع آتش سوزی برای بازار قم خبر می دهد و مدیر عامل آتش نشانی قم شرایط ایمنی بازار کهنه این شهر را بسیار نگران نماینده می داند.

بعلاوه تیمچه عظیم بازار قم به اسم عظیمترین سقف ضربی ایران، شاهکار معماری دوران قاجار و یکی از بی نظیرترین آثار معماری کشور که از نظر وسعت، هنر معماری و تزئینات، از جمله بناهای منحصر به فرد به تعداد می رود و بخش از بازار کهنه را شامل می گردد که خطر آتش سوزی به علت ایمنی پایین آن را تهدید می نماید.

نخستین طرح ایمنی بازار کشور به وسیله آتش نشانی قم تدوین و پس از تصویب به وسیله سازمان شهرداری های کشور، برای اجرا به شهرداری های سراسر کشور ابلاغ می گردد. اما این طرح در قم به اسم شهر ابداع نماینده این طرح به علت عدم استقبال اصناف و هیأت امنای بازارهای قم تا کنون اجرایی نشده است.

ایمن سازی بازارهای قم نیازمند همکاری اصناف است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به آتش سوزی بازار تبریز و ضرورت توجه به ایمن سازی بازارهای قم گفت: ایمن سازی بازارهای قم نیازمند همکاری اصناف است که با وجود جلسات متعدد تا به امروز همکاری مناسبی در این زمینه نداشته اند.

محسن اوروجی اضافه کرد: در راستای ایمنی سازی پاساژها، مجتمع های تجاری و بازار قدیمی قم، جلسات متعددی با حضور اصناف قم در کارگروه آتش نشانی قم برگزار شده است و در این راستای دستورالعملی در استان تدوین و به اسم الگویی در کشور مطرح شد ولی تا کنون همکاری خوبی برای اجرای این دستوالعمل به وسیله واحدهای صنفی قم انجام نشده است.

وی با بیان اینکه باید مدیران مجتمع های تجاری استان نسبت به ارتقای ایمنی این اماکن اقدام عملی نمایند، ادامه داد: با وجود پیگیری های سازمان آتش نشانی قم برای نصب شیرهای اطفا حریق دراین مکان ها به علت اینکه اهمیت این موضوع در زمان بروز حادثه به وسیله واحدهای صنفی درک نشده این پیگیری ها به نتیجه دلخواه نرسیده است.

احتمال تکرار آتش سوزی بازار تبریز در سایر بازارهای کشور از جمله قم وجود دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم ادامه داد: هیأت امنای مجتمع های تجاری باید علاوه بر هزینه های جاری، برای ارتقای امنیت در این اماکن هم هزینه نمایند تا شرایط ایمنی این مجتمع های تجاری به سطح استاندارد ارتقا یابد و این موضوع باید با همکاری خود واحدهای صنفی مستقر در پاساژها رقم بخورد.

اوروجی با اشاره به احتمال تکرار آتش سوزی بازار تبریز در سایر مجتمع های تجاری در کشور گفت: آتش سوزی در بازار قدیم تبریز که در آن خسارت های سنگینی به واحدهای صنفی مستقر در آن وارد کرد، تچربه سختی است که باید از آن برای ارتقای بازارها و مجتمع های تجاری به ویژه بازارهای قدیم استفاده کرد.

وی ادامه داد: آمادگی کامل برای انجام دوره های آموزشی و بعلاوه ارتقای ایمنی مجتمع های تجاری در حوزه سیاست گذاری با استفاده از ظرفیت واحدهای صنفی قم در استان وجود دارد ولی لازمه آن اعلام همکاری اصناف است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم گفت: آموزش واحدهای صنفی، ساماندهی شرایط برق مجتمع ها و بازارهای تجاری، ایجاد گروه های ایمنی با استفاده از ظرفیت واحدهای صنفی مستقر در آن و بعلاوه همکاری و تأمین زیرساخت های ایمنی به وسیله هیأت امنای این مجتمع ها از جمله اقدام هایی است که برای ارتقای سطح ایمنی بازارهای استان باید انجام داد.

بازار کهنه قم با خطر بالقوه آتش سوزی روبرو است

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم اشاره ای به بازار کهنه قم و با بیان اینکه بازار فوق الذکر با خطر بالقوه آتش سوزی روبرو است گفت: 4 میلیارد ریال از محل اعتبارات بازآفرینی ستاد بحران استان برای کف سازی و ساماندهی تأسیسات برقی بازار کهنه و بازار چهار سوق در نظر گرفته شده است.

شاهین ایل بیگی اضافه کرد: ساماندهی تأسیسات برق بازارکهنه قم تیمچه بازار و پاساژ حجت که دارای ارزش تاریخی می باشد به منظور جلوگیری از آتش سوزی احتمالی لازم است.

وی ادامه داد: عدم ایمن سازی مناسب مسئله ای است که بسیاری از بازارهای تاریخی کشور از جمله بازار کهنه قم را تهدید می نماید به گونه ای که این بازار، تیمچه بازار و پاساژ حجت با خطر بالقوه آتش سوزی روبرو است.

ایل بیگی، با اشاره به حادثه آتش سوزی بازار قدیم تبریز ادامه داد: این موضوع زنگ هشداری است تا مانع از تکرار چنین حوادثی در سایر بازارهای تاریخی کشور شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم ادامه داد: تا به امروز جلسات متعددی با هیأت مدیره بازار، تیمچه، بازار کهنه و پاساژ حجت به منظور رعایت اصول ایمنی و ضرورت ایمن سازی این مکان های تاریخی انجام داده ایم.

ایل بیگی با اشاره به پیگیری های اجرا شده برای آنالیز کارشناسانه شرایط ایمنی بازار کهنه قم اضافه کرد: در بعضی از این مکان های تاریخی از جمله پاساژ حجت شاهد حجم بسیار زیاد کابل و سیم برق هستیم که به علت مجاورت این کابل ها با تیمچه ارزشمند و تاریخی بازار قم، نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد.

تصویب کف سازی و جداره سازی بازار چهار سوق و بازار تاریخی قم

ایل بیگی با تاکید بر آمادگی این اداره کل برای امضای تفاهم نامه طرح مشارکت در حفاظت و بازسازی آثار تاریخی با هیأت امنای بازارها و مکان های تاریخی استان ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی قم این آمادگی را دارد که بدون چشم داشت، در قالب این طرح، 50 درصد هزینه بازسازی، ساماندهی، تزئینات چوبی و الحاق های آثار تاریخی را به صورت بلاعوض پرداخت کند.

وی با اشاره به تصویب کف سازی و جداره سازی بازار چهار سوق و بازار تاریخی قم در شورای فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان گفت: با اجرای این طرح علاوه بر کف سازی و جداره سازی، با ایجاد کانال های تأسیسات، تأسیسات شبکه برق موجود در بازار هم در قالب این طرح، انجام می گردد.

وی ساماندهی گذرهای تاریخی را از دیگر برنامه های در دستور کار این اداره کل دانست و ادامه داد: هشت گذر تاریخی با تأمین اعتبار 3 میلیارد و 500 میلیون ریال در سال گذشته بهسازی، کف سازی و بدنه سازی شدند، ضمن اینکه اداره میراث فرهنگی سال گذشته خود 3 میلیارد و 500 میلیون ریال برای بازسازی، کف سازی و ساماندهی تأسیسات بعضی با ایجاد کانال تأسیسات در بافت تاریخی هزینه نموده است.

شرایط ایمنی بازارهای قم نگران نماینده است

مدیرعامل سازمان آتش نشانی قم، هم شرایط ایمنی بازارهای این شهر را بسیار نگران نماینده دانست و گفت: طرح ایمنی بازارها برای نخستین بار در کشور به وسیله آتش نشانی قم تدوین و با تصویب آن در سازمان های شهرداری ها و ابلاغ آن به کل کشور، تا به امروز در این استان اجرایی نشده است.

عباس جعفری با اشاره به حادثه آتش سوزی بازار قدیم تبریز و آسیب گسترده به این بازار ادامه داد: تهدیدات جدی در بازار قدیم نسبت به حوادث احتمالی وجود دارد و این بازار از شرایط مناسبی از نظر ایمنی برخوردار نیست ضمن اینکه اقدام ات ناایمن بسیاری زیادی هم در آن در حال اجرا است که ممکن است این اقدام ها منجر به حادثه گردد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی قم با تاکید براینکه متأسفانه بسیاری از واحدهای صنفی از حداقل تجهیزات اطفا حریق بی بهره هستند، گفت: بسیاری از کپسول های اطفا حریق موجود در واحدهای صنفی هم به علت گذشت تاریخ مصرف و عدم شارژ مجدد در مل موقع حوادث به کار نمی آیند.

قم مبدع طرح امنیت بازارها در کشور است ولی این طرح در این شهر اجرایی نشد

جعفری، با اشاره به تدوین طرح ایمنی بازارها به وسیله سازمان آتش نشانی قم اضافه کرد: با توجه به اهمیت ساماندهی و ارتقای شرایط ایمنی بازارها، این موضوع در دستور کار نهاده شد و با بازدیدها و مطالعات کارشناسی اجرا شده، این طرح در قم تدوین و به سازمان شهرداری های کشور پیشنهاد داده شد.

وی ادامه داد: این طرح پس از تصویب به وسیله سازمان شهرداری های کشور برای اجرا به شهرداری های سراسر کشور ابلاغ شد که متأسفانه تا به امروز در سطح بازاری های استان اجرایی نشده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی قم، با انتقاد از عدم همکاری اصناف و هیأت مدیره بازارهای قم بویژه بازار قدیم این شهر برای اجرای طرح ارتقای ایمنی بازارها اضافه کرد: با وجود این طرح به هیأت امنای بازارهای استان ابلاغ شده است ولی یبه علت اینکه اهمیت ارتقای ایمنی بازارها برای اصناف به خوبی درک نشده اقدام مؤثری دراین زمینه انجام نشده است.

وی با تاکید براینه تأمین و ارتقای ایمنی بازار در مقابل حوادث غیر مترقبه از جمله آتش سوزی نیازمند مشارکت همه دستگاه ها و اصناف است، گفت: سازمان آتش نسانی قم آمادگی دارد تا مشاوره، خدمات و بازدیدهای دوره ای از بازارها را به صورت رایگان انجام دهد.

وی گفت: در صورتی که دستورالعمل تدوین شده برای ارتقای ایمنی بازارها در قم اجرایی گردد، به طور قطع شاهد ارتقای چشم گیر ایمنی این مکان ها در برابر حوادث اضطراری از جمله آتش سوزی خواهیم بود.

جعفری ادامه داد: ساماندهی تأسیسات زیرساختی از جمله کابل ها برق و لوله های گاز، توجه به اصلاح عبور و مرور در بازارها، بازنگری در چینش انبارها، نصب، به روزرسانی و به کارگیری سیستم های اطفا حریق و بعلاوه آموزش اصناف و بازاریان از جمله سرفصل های مهم برای ارتقای شرایط ایمنی بازارهای قم است.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1635

به "شعله های عبرت آموز آتش بازار تبریز، زنگ خطری برای قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعله های عبرت آموز آتش بازار تبریز، زنگ خطری برای قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید