مخالفت اشتاین مایر با توقف پروژه نورد استریم 2 در واکنش به تشدید مناقشات با روسیه

به گزارش مجله مستانه، رئیس جمهور آلمان با ایده توقف پروژه گازی نورد استریم 2 به عنوان واکنشی به برخوردهای مسکو با آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین مخالفت کرد.

مخالفت اشتاین مایر با توقف پروژه نورد استریم 2 در واکنش به تشدید مناقشات با روسیه

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان ضمن درخواست از مسکو برای آزادی آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین در عین حال با توقف پروژه گازی نورد استریم 2 به عنوان واکنشی به این اقدام کرملین مخالفت کرد.

اشتاین مایر انتقاد شدیدی به حکم زندانی صادر شده علیه آلکسی ناوالنی وارد کرده و گفت: روسیه در حال نقض تعهداتی است برای حمایت از حقوق بشر در قوانین بین المللی و ملی منعقد شده است.

وی دستگیری و زندانی کردن ناوالنی را هیچ ربطی به مسئله حاکمیت قانون در این کشور ندانسته و گفت: ناوالنی باید فورا و بدون پیش شرط آزاد شود.

ناوالنی روز سه شنبه در دادگاهی در روسیه به سه سال و نیم حبس محکوم شد.

اشتاین مایر در عین حال از پیشبرد پروژه گازی نورد استریم 2 حمایت کرده و گفت: بعد از وخیم شدن پایدار مناسبات بین روسیه و اروپا در سال های اخیر مناسبات انرژی تقریبا آخرین پل بین طرفین است.

وی تاکید کرد که هر دو طرف باید به این مسئله فکر کنند که آیا این پل باید کاملا و بدون در نظر دریافت جایگزین تخریب شود؟

اشتاین مایر همچنین گفت: به اعتقاد من شکستن پل ها علامت قدرت نیست. چگونه قرار است ما روی شرایطی که آن را غیر قابل قبول می دانیم تاثیر بگذاریم وقتی که آخرین ارتباطات را قطع می کنیم؟

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم بالاخره روز گذشته توانست فرانسه را برای پیشبرد پروژه گازی نورد استریم 2 متقاعد کند.

امانوئل ماکرون، رئس جمهور فرانسه بعد از یک ویدئو کنفرانس با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بالاخره به پیشبرد پروژه گازی نورد استریم 2 از طرف آلمان اعتقاد پیدا کرد.

صدر اعظم آلمان هم به شدت به دستگیری آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین در روسیه و سرکوب اعتراضات طرفداران آن انتقاد وارد می کند، اما در عین حال نمی خواهد پروژه گازی نورد استریم 2 را با این مسئله مرتبط کند.

وی مناقشات بر سر ناوالنی با روسیه را از نظر آلمان بی تاثیر بر پروژه گازی نورد استریم 2 عنوان کرده و گفت که علی رغم اختلافات با مسکو بر سر مسئله ناوالنی مذاکرات با روسیه نباید متوقف شود.

بعد از بازداشت آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین در مسکو بحث ها درباره لزوم اجرا و یا متوقف کردن پروژه گازی نورد استریم 2 در اتحادیه اروپا بالا گرفته است.

اجرای پروژه خط لوله گازی نورد استریم 2 به ارزش بیش از 9 میلیارد یورو و با طول 1200 کیلومتر که از یک سال پیش و در پی اعمال تحریم ها علیه روسیه متوقف شده بود، در اوایل ماه دسامبر 2020 از سر گرفته شده است.

بر اساس اطلاعات شرکت انرژِی گازپروم روسیه به عنوان سرمایه گذار اصلی این پروژه گازی 94 درصد این خط لوله تا به حال آماده شده است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم اخیرا اعلام کرده که آلمان با وجود انتقاد آمریکا همچنان به پروژه گازی نورد استریم 2 پایبند می ماند چرا که در اینجا مسئله امنیت تامین انرژی برای دولت آلمان مطرح است و در ضمنً این یک پروژه اقتصادی است.

اتریش هم اعلام کرده که نمی خواهد ساخت پروژه نورد استریم 2 را با مسئله دستگیری ناوالنی در روسیه مرتبط کند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

بعد از اقدام روسیه در اخراج سه دیپلمات اروپایی از روسیه در روز جمعه بحث ها برای اعمال تحریم ها علیه روسیه بالا گرفته است.رئیس دموکرات مسیحی ها در مجلس اروپا هم خواستار واکنش آشکار به این مسئله شده است. .

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه طی بیانیه ای 3 دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی را که در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از آلکسی ناوالنی حضور داشته اند را عنصر نامطلوب خواند و از اخراج آنها از خاک روسیه خبر داد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

در بیانیه وزرات خارجه روسیه در خصوص اخراج این دیپلمات ها تصریح شده است: طرف روسی انتظار دارد که در آینده کنندگی های دیپلماتیک پادشاهی سوئد، جمهوری لهستان و جمهوری فدرال آلمان و کارکنان آنها از هنجارها و قوانین بین المللی به طور کامل تبعیت کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1399

به "مخالفت اشتاین مایر با توقف پروژه نورد استریم 2 در واکنش به تشدید مناقشات با روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت اشتاین مایر با توقف پروژه نورد استریم 2 در واکنش به تشدید مناقشات با روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید