معرفی انواع لوله صنعتی

به گزارش مجله مستانه، مهم ترین و اصلی ترین قطعه در پروژه های صنعتی، لوله ها هستند. لوله ها برای جا به جایی و انتقال سیالات استفاده می شوند. برای این کاربرد در گونه های مختلفی ساخته می شوند و از هر نوع لوله می توان در پروژه های مختلفی استفاده کرد. به طور کلی می توان گفت که لوله ها تیوب یا استوانه ای بلند هستند که در بیشتر مواقع از فلز، بتن و پلاستیک برای ساخت آنها استفاده می شود. هر کدام از این لوله ها با جنس های مختلف را می توان با توجه به موادی که قصد جا به جا کردنشان را داریم، استفاده کنیم.

معرفی انواع لوله صنعتی

در کل می توان گفت که از لوله صنعتی برای انتقال مایعات، گازها یا ذرات ریز استفاده کرد. ذکر این نکته الزامی است که در تمام سیستم های لوله کشی صنعتی علاوه بر لوله ها که قطعات اصلی محسوب می شوند از قطعات صنعتی دیگری هم استفاده می کنند. برای خرید لوله صنعتی باید به موارد بسیار زیادی توجه کنید که از جمله آنها می توان به جنس، اندازه و نوع لوله اشاره کرد.

برای مثال در بیشتر مواقع برای انتقال سیالات نفتی و گازی از لوله های فولادی استفاده می کنند ولیکن برای کاربردهای مهندسی لوله های چدنی، سیمانی، پلاستیکی و … گزینه مناسب تری خواهند بود. لوله ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که در اینجا قصد داریم دو نوع لوله بدون درز یا مانیسمان و لوله درزدار جوشی را معرفی کنیم.

خرید لوله بدون درز یا مانیسمان

یکی از رایج ترین و پرکاربردترین لوله های صنعتی، لوله بدون درز (مانیسمان) است که می توان از آن در سایر پروژه های لوله کشی صنعتی استفاده کرد. این نوع لوله صنعتی به seamless هم معروف هستند و با این نام هم شناخته می شوند. برای ساخت این نوع لوله ها از روش های ساخت متفاوتی استفاده می کنند و طراحی ساخت آنها با انواع دیگر لوله ها متفاوت خواهد بود. برخی از مراحل ساخت در تولید سایر لوله های صنعتی شبیه به هم است ولی با توجه به نوع لوله ها می توان گفت که برخی از مراحل متفاوت است.

برای ساخت سایر لوله های صنعتی از فولاد خام استفاده می کنند. البته بستگی به نوع و جنس لوله هم خواهد داشت. در مرحله ابتدایی فولاد خام را به شمش گرم یا نوار تخت که شکل ابتدایی برای شروع کار است تبدیل می کنند. سپس شمش فولاد گرم را به لوله های بدون درز تبدیل نموده یا با رساندن لبه های نوار فولادی تخت به یکدیگر و اتصال آنها با یک نوار جوش، این نوع لوله ها را می سازند. این تنها یک دیدگاه کلی در رابطه با ساخت لوله بدون درز است. دقت کنید که برای ساخت لوله مانیسمان از روش های مختلفی استفاده می کنند. از جمله این روش ها می توان به فرآیند دستگاه سنبه کاری، فرآیند دستگاه نورد توپی، فرآیند اکستروژن اشاره کرد.

لوله فولادی بدون درز از محبوب ترین انواع لوله های صنعتی در این نوع محسوب می شوند. برای ساخت این لوله ها از شمش فولادی استفاده می کنند. در نهایت ذکر این نکته الزامی است که لوله های فولادی بدون درز در دو نوع لوله های فولادی بدون درز به صورت سرد و گرم تقسیم می شوند.

خرید لوله درزدار جوشی

لوله های درزدار جوشی، یکی دیگر از انواع لوله های صنعتی هستند که کاربرد بسیار زیادی در این زمینه دارند. همانطور که از نام آنها مشخص است این لوله ها با استفاده از جوش دادن مورد استفاده قرار می گیرند و برای نصب آنها نیاز به دستگاه ها و لوازم خاصی خواهیم داشت. مراحل ساخت این لوله ها با انواع دیگر لوله های صنعتی تقریبا شبیه به یکدیگر است و تفاوت خاصی ندارد. ولیکن با توجه به نوع لوله می توان گفت که در برخی از قسمت ها در ساخت انواع لوله تفاوت هایی مشاهده می شود.

لوله های درزدار جوشی با استفاده از روش های مختلفی ساخته می شوند که از جمله این روش ها می توان به جوشکاری مقاومت الکتریکی، جوشکاری قوسی غوطه ور، جوشکاری جرقه ای الکتریکی و در نهایت فرآیند جوشکاری روی هم اشاره کرد. در فرآیند جوشکاری مقاومت الکتریکی، با درآوردن ورقه صاف فولادی به شکل استوانه ای لوله ها تولید می شوند. سپس جریان از دو لبه استوانه عبور داده می شود. این فرآیند را ادامه می دهند تا فولاد گرم شود و به حدی از گرما برسد که لبه ها به یکدیگر متصل شوند. این تنها یکی از روش های تولید لوله های درزدار جوشی است و روش های دیگری هم برای ساخت این لوله ها وجود خواهد داشت.

دقت کنید می توان به جای استفاده از لوله های درزدارجوشی، لوله بدون درز را استفاده کرد ولی استفاده از این لوله ها به صورت برعکس ممکن نخواهد بود. برای خرید لوله های صنعتی در انواع مختلف با قیمت عالی می توانید از طریق پتروسا، تامین کننده و وارد کننده تجیهزات نفت، گاز و پتروشیمی اقدام کنید. انواع قطعات صنعتی مربوط به پروژه های لوله کشی صنعتی در پتروسا تولید شده و عرضه می شود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1361

به "معرفی انواع لوله صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی انواع لوله صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید