نتایج طرح برق مجانی تا دو ماه دیگر تعیین می گردد

به گزارش مجله مستانه، تهران (پانا) - وزیر نیرو با اشاره به همکاری فوق العاده دولت با طرح برق امید می گوید انتظار می رود طی دو ماه آینده بتوانیم گزارش کمی و مبتنی بر ارقام از نتایج حاصل شده و تغییر رفتار مردم ارایه دهیم.

نتایج طرح برق مجانی تا دو ماه دیگر تعیین می گردد

رضا اردکانیان در آیین شروع بهره برداری از طرح برق امید، شروع بهره مندی مردم از طرح برق امید را اعلام و اصلاح مصرف را به عنوان اصلی ترین وجه این طرح ملی که سنگ بنای اصلاح رفتار مصرفی در سایر بخشهاست، مورد تاکید قرار داد و از تصویب این طرح از سوی هیات دولت اطلاع داد که هیات تطبیق قوانین مجلس شورای اسلامی نیز بدون ذکر ایراد قانونی، بر این طرح صحه گذاشته و سرشروع زنجیره ای از تحولات اصلاح مصرف انرژی از جمله بحث قیمت، اقتصاد برق و پایایی است.

وی تأکید کرد: اصلاح مصرف باعث می گردد جامعه ای با تاب آوری بالاتر داشته باشیم و پایداری جامعه و آسایش مردم تنظیم گردد بنابراین باید سهم و نقش خود را در این فرصتی که به ما داده شده و اصلی ترین اتفاق عرصه انرژی کشور محسوب می گردد، بدانیم و نسبت به آن پاسخگو باشیم.

وزیر نیرو اظهار کرد: اعتقاد داریم اصلاح مصرف باید از واحد خانواده شروع گردد که تأثیر خود را بر سایر بخش های مصرف نیز خواهد گذاشت و باید توجه کنیم اگر مسایل و ملاحظات آن به خوبی دیده نگردد، اصلاح مصرف در سایر بخشها نیز با صعوبت رو به رو خواهد شد.

وی تغییر ریل و جابه جایی از یک پارادایم مدیریتی و نظام ارزشی که پیش از این میزان بالای پیک تابستان را ملاک قرار می داد، حایز اهمیت دانست و جایگزینی نظام ارزش مبتنی بر اصلاح مصرف را مورد تاکید قرار داد که در این تحول، فراوری و عرضه برق صرفاً شاخص برازندگی مدیریتی تلقی نمی گردد بلکه آنچه شرکت ها در اصلاح مصرف انرژی مردم انجام می دهند، شاخص شایستگی و برازندگی مدیریتی است و صنعت برق باید این تغییر ریل را بدون آنکه مردم احساس نارضایتی نمایند، انجام دهد که کار بزرگی است و در کارنامه مدیریتی مدیران این صنعت ثبت و ضبط می گردد.

وزیر نیرو توضیح داد: ما می خواهیم پفراینده قطوری را به نام اصلاح مصرف باز کنیم که ان شاءالله در همین دولت آثار و برکات این طرح، خود را نشان می دهد و تضمینی برای اصلاح اقتصاد برق و پایداری عرضه انرژی در کشور خواهد بود.

وی اضافه نمود: باید عادات بد مصرفی در آب و انرژی کنار گذاشته گردد تا بتوانیم با مصرف صحیح، عرضه بیشتر فراوری و کالا را رقم بزنیم. بنابراین اصلی ترین محور اصلاح مصرف است که از اول آبان شروع می گردد و باید تمرکز کار، برنامه ریزی و اقداماتمان روی گروه هدف که بخش پرمصرفهاست متمرکز گردد و طراحی ها، تبلیغات، شناسایی ها و اطلاع رسانی ها معطوف به این گروه از مشترکان باشد.

اردکانیان اصلاح مصرف 4 میلیون و 400 هزار مشترک پرمصرف را هدف اصلی این طرح برشمرد و لزوم توجیه مشترکان پرمصرف نسبت به نتایج مصرف بی رویه و ارایه راهکارهای اصلاح مصرف به آنها را مورد تأکید قرار داد.

وزیر نیرو اضافه نمود: باید ثقل توجه، برنامه ریزی و اقداماتمان روی مشترکان پر مصرف متمرکز گردد و جامعه به درستی احساس کند ما منافع مالی و پاسخگویی به تامین برق مشترکان را در کوچک شدن این گروه دنبال می کنیم.

اردکانیان با اشاره به جلسات منظم ستاد برق امید و پایبندی شرکت های توزیع به دستورالعمل های این ستاد اضافه نمود: این میدان، میدان رقابت ونوآوری هم هست و ستاد برق امید باید رقابت شرکت های توزیع در این عرصه را لحاظ کند و ضمن رعایت خطوط اصلی این طرح از سوی شرکت ها، نوآوری های خاص هر منطقه و استان مد نظر قرار بگیرد.

وزیر نیرو سرعت بخشی به فرایند عملیاتی شدن پنلهای خورشیدی در طرح برق امید را حایز اهمیت و تضمینی بر پابرجایی این طرح عنوان نمود که باید طی 2 ماه آینده بخشی از مشترکان به آن تجهیز شوند.

اردکانیان توضیح داد: مصلحت و پایداری کار ما بر این اساس است که مشترک به طور شفاف از چرایی و چگونگی مصرف، محاسبه قبض برق و نتیجه ادامه فرایند مصرف خود مطلع گردد و این یک کار جمعی است که شرکت ها باید همانند برنامه 099 به آن بپردازند.

وی اضافه نمود: برق امید، طرح بزرگی است که گام اول آن بسیار اهمیت دارد و اگر این گام را صحیح و اصولی برداریم، شما مدیران صنعت برق در پی ریزی این بنای ارزشمند سهیم خواهید بود و گزارش عملکرد شرکت ها نیز از نزدیک پایش و به دولت تقدیم می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1165

به "نتایج طرح برق مجانی تا دو ماه دیگر تعیین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج طرح برق مجانی تا دو ماه دیگر تعیین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید