شرکت هواپیمایی پویا؛از جدیدترین ایرلاین های ایران، عکس

به گزارش مجله مستانه، شرکت هواپیمایی پویا در زمینه حمل و نقل بار فعالیت می نماید و به تازگی در زمینه حمل و نقل مسافران هم آغاز به کار نموده است. با این که نام پویا در زمینه مسافربری برای مردم جدید است اما اسم و رسم این شرکت برای شرکت های واردات و صادرات که در این زمینه فعال هستند، به خاطر ارائه خدمات خوب و مناسب شناخته شده است. ما امروز می خواهیم تا همه چیز را درباره پیشینه، حوزه های فعالیت و در کل هر اطلاعاتی که درباره این ایرلاین وجود دارد را مورد آنالیز قرار دهیم.

شرکت هواپیمایی پویا؛از جدیدترین ایرلاین های ایران، عکس

همانطور که در بالا گفته شد، هواپیمایی پویا ایر پویا ایر از جوانترین عضوهای خانواده عظیم ایرلاین های ایران است که در سال 2008 تاسیس شد. قطب اصلی شرکت هواپیمایی پویا ایر در فرودگاه مهرآباد تهران است. ایرلاین پویا ایر که در ابتدا با نام پارس ایر کارگو شناخته می شد، در زمینه حمل ونقل بار به صورت بین المللی فعال بود و وظیفه حمل بار به 5 قاره جهان را داشت. پس از آن نام خود را به یاس ایر تغییر داد و خاتمه در سال 2012 نام پویا ایر را برای خود برگزید.

هدف اصلی پویا ایر حمل بارهای سنگین در مسافت های طولانی است، به طوریکه حمل انواع بار از جمله محموله های عظیم، حیوانات زنده، و انواع کالاها را به 5 قاره جهان بر عهده دارد. اما در کنار حمل بار این شرکت هواپیمایی تعدادی از هواپیماهای خود را تغییر داده تا قابلیت جابجایی مسافر نیز داشته باشند. هواپیماهای پویا ایر با داشتن محیطی عالی و جایگاه های راحت و تاشو و بسته های خدماتی مخصوص قابلیت جابجایی 52 مسافر را دارند. از دیگر خدمات این شرکت هواپیمایی می توان به ایرتاکسی اشاره نمود. این قابلیت از تابستان سال 1396 به خدمات پویا ایر اضافه شد. هواپیماهای این بخش قابلیت جابجایی 17 مسافر را دارند و برای سفرهای خانوادگی بسیار مناسب هستند.

تاریخچه شرکت هواپیمایی پویا

فعالیت های شرکت هواپیمایی پویا که آن را به عنوان پویا ایر هم می شناسند، در زمینه حمل بار و ایر تاکسی است که آن را هم در حدود مرزهای داخلی و هم به شکل بین المللی انجام می دهد. کارگو پویا، فعالیت خود را در سطح 5 قاره زمین گسترش داده و به بیشتر مقصدها؛ پرواز می نماید. این شرکت هواپیمایی در سال 1387 تاسیس شده و نامش در بین هواپیمایی های فعال ایران قرار گرفته است. از ابتدای گشایش این شرکت، اساس کاری آن بر اساس حمل و نقل بار بوده و هست اما شرکت هواپیمایی پویا به تازگی در زمینه حمل و نقل مسافربری هم فعال شده است. مرکز اصلی فعالیت این شرکت در فرودگاه مهرآباد است اما دیگر قطب های پروازی این ایرلاین در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)، فرودگاه بین المللی مشهد و همچنین فرودگاه بین المللی شیراز قرار گرفته است. با این که این شرکت به تازگی فعالیت های مسافربری انجام می دهد اما توانسته رضایت مسافرین را در راستاهای نه چندان زیاد خود در زمینه مسافربری سطح قابل قبولی به دست بیاورد.

لوگو شرکت هواپیمایی پویا

و اما اگر بخواهیم تا فعالیت های این شرکت را در زمینه حوزه اصلی کاریش آنالیز کنیم باید بگوییم که این کارگو یکی از حرفه ای ترین ایرلاین ها است که می تواند در راستاهای بسیار طولانی، بارهای بسیار سنگین و یا حتی با شرایط خاص و ویژه را جا به جا نماید. ضمناً برای شرکت هواپیمایی پویا این امکان وجود دارد که حیوانات زنده را با امکانات و شرایط ویژه جا به جا نمایند. یکی از دیگر زمینه های فعالیت این شرکت، در زمینه ارائه جت تجاری است. با بیزینس جت (business jet) می توان افراد و یا گروهی متشکل از افراد به صورت ویژه جا به جا نمود.

از آن جایی که در ایران گروه های محدودی وجود دارند که می توانند اقدام به ارائه جت های خصوصی بنمایند، پویا ایر یکی از شرکت هایی است که این خدمات را ارائه می دهد. یکی از جدیدترین خدماتی که این شرکت به نسبت دیگر خدماتش در سال 1396 به تازگی ارائه داده، به وجود آوردن خط ایرتاکسی است که بر اساس آن این شرکت با استفاده از هواپیماهایی با ظرفیت کم سرنشین و البته با دریافت هزینه ای کم، مسافران را جا به جا می نماید. اولین راستا این ایرلاین به مقصد هرمزگان بوده است. این هواپیما قابلیت حمل 2 خدمه پرواز و 17 مسافر را در خود دارد. ناوگان حمل و نقل این شرکت دارای ظرفیت 10 تن بار را دارد.

ناوگان مسافربری هواپیمایی پویا ایر

هواپیماهای ناوگان مسافربری هواپیمایی پویا ایر قادر اند تا فاصله 2750 کیلومتری به جابجایی 52 مسافر بپردازند و در صورت حمل بار می توانند تا 10 تن بار را در فاصله 950 کیلومتری حمل نمایند. حدبیشتر سرعت پرواز این جت ها به 700 کیلومتر در ساعت می رسد و در خصوص فضای داخلی آن ها می توان گفت که داخل کابین ناوگان مسافربری شرکت هواپیمایی پویا بسیار تمیز و عالی است و دارای جایگاه های تاشو می باشد. خدمه پروازی مجرب و خوش برخورد دارد و سفری امن برای مسافران فراهم می نمایند. در هواپیماهای مسافربری پویا ایر چهار درب خروجی ورودی دارد. چنان چه بلیط هواپیما پویا را از شرکت هواپیمایی پویا ایر خریداری کنید، به توصیه های مهمانداران گوش فرا دهید و در مواقع اضطراری از دستورالعمل هایشان پیروی کنید. این درب های خروج برای زمانی هستند که یک امر اورژانسی در هواپیما پیش بیاید. در این گونه مواقع مسافران با هدایت مهمانداران از درب های خروج خارج می شوند. تعداد خدمه هواپیماهای Jet VIP پویا ایر 5 نفر می باشد. 44 نفر مسافر می توانندبه خرید بلیط هواپیمایی پویا اقدام نمایند.

ایرتاکسی شرکت هواپیمایی پویا ایر

شرکت هواپیمایی پویا ایر با داشتن دو فروند هواپیمای 17 نفره توانست شرایط را برای ایرتاکسی در سال 1396 فراهم نماید. این شرکت اولین پرواز های ایرتاکسی خود را از هرمزگان انجام داد. این ایرتاکسی ها به عنوان پایلوت در مناطق جنوبی ایران مشغول خواهند شد.

این ناوگان بهترین گزینه برای مسافرت های هوایی خانوادگی است و برای افرادی که قصد دارند با خانواده خود به سفر رفته و بلیط تهیه نمایند تجربه بسیار لذت بخشی خواهد بود. تعداد هواپیماهای این ناوگان 2 فروند است که هرکدام توانایی حمل 17 مسافر را دارند. برای تهیه و خرید بلیط هواپیمایی پویا می توانید به نمایندگان فروش مجاز این شرکت مراجعه نمایید.

ناوگان باربری شرکت هواپیمایی پویا

اصلی ترین هدف شرکت پویا ایر، باربری هوایی است. شرکت هواپیمایی پویا ایر دارای یکی از مجهزترین ناوگان های باربری در بین تمام شرکت های هواپیمایی موجود است. هدف اصلی این ناوگان جابجایی محموله های سنگین در مسافت های طولانی می باشد. شرکت هواپیمایی پویا ایر بار های سنگین از جمله محموله های عظیم و حتی حیوانات زنده را در بین قاره جهان جابه جا می نماید. خدمه ناوگان باربری شرکت هواپیمایی پویا ایر 6 نفر می باشد.

بیزینس جت پویا ایرلاین

هواپیمایی بسیار لوکس با طراحی داخل کابین بسیار شیک و مجهز که برای جابجایی مسافران VIP استفاده می شود. خدمه این هواپیما فقط شامل خلبان و یاری خلبان می شود و ظرفیت مسافران این هواپیما 10 نفر می باشد.گفتنی است که حدبیشتر سرعت این ناوگان تا 870 کیلومتر بر ساعت می رسد.

کلاس های پروازی هواپیمایی پویا ایر

فرست کلاس هواپیمایی پویا ایر

این سطح از کلاس های پروازی دارای سطح رفاهی و امکانات بسیار بالاتری از بقیه کلاس های پروازی است و مورد استفاده اشخاص مهم و افرادی است که بلیط این سطح را خریداری می نمایند در قسمتی جداگانه از بقیه سطوح قرار می گیرند و طبعا بدلیل امکانات بیشتر دارای هزینه بیشتری نیز هستند. از امکانات متنوع این سطح می توان به اتاقک اختصاصی، مبل و جایگاه، اینترنت، کامپیوتر و سرویس بهداشتی اختصاصی اشاره نمود. برای افرادی که آسایش و امکانات مهمترین فاکتور خرید بلیط هواپیمایی پویا ایر است، پرواز های فرست کلاس هواپیمایی پویا ایر بهترین گزینه است.

بیزینس کلاس هواپیمایی پویا ایر این سطح بندی امکانات مناسبی در اختیار مسافران قرار می دهد. جایگاه های جادار و راحت با امکانات صوتی و تصویری از ویژگی های مناسب این سطح می باشد. قیمت بلیط کلاس تجاری هواپیمایی پویا ایر از فرست کلاس هواپیمایی پویا ایر پایین تر و از کلاس پروازی مالی هواپیمایی پویا ایر بالاتر است.

کلاس اکونومی هواپیمایی پویا ایر در این کلاس پروازی امکانات رفاهی معمولی و پایه در اختیار مسافران قرار می گیرد. همچنین شما با خرید بلیط هواپیمایی پویا ایر کلاس مالی تنها از یک جایگاه برخوردار خواهید بود و قیمت این سطح نیز پایین تر از دیگر سطوح پروازی قرار گرفته است. معمولا کلاس پروازی مالی در تمام شرکت های هواپیمایی موجود است.

معرفی تعدادی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی پویا ایر

هواپیمای توربوفن An-74 پویا ایر

اولین پرواز خود را در سال 1977 انجام داد. این هواپیما یک هواپیمای سبک ترابری چند منظوره است که برای عمل در مناطق قطبی طراحی شده است. این هواپیما که برای جایگزینی An-26های قدیمی طراحی شده است، برای حمل بار، تجهیزات و مسافر در فواصل کوتاه و متوسط استفاده می شود و قابلیت پرواز در تمامی شرایط آب و هوایی از 60- تا 45+ درجه سانتیگراد و در هر ارتفاعی از قطب شمال تا مناطق کوهستانی را دارا می باشد. هواپیمای An-74 می تواند در تمامی اوقات سال در روز یا شب در راستاهای محلی یا بین المللی مورد استفاده قرار گیرد. این هواپیما قابلیت نشست و برخاست در باندهای کوتاه و از روی زمینهای پر از سنگریزه، یخی و یا پوشیده از برف را دارد.

* دهانه بال: 98/31 متر

* نسبت منظری بال: 3/10

* طول کلی: 07/28 متر

* ارتفاع: 75/8 متر

* وزن با بیشترین سوخت (بدون بار): 13200 کیلوگرم

* بیشترین وزن برخاست: 34800 کیلوگرم

* بیشترین سرعت در ارتفاع 10100 متری: 700 کیلومتر در ساعت

* برد با بیشترین سوخت و 800 کیلوگرم بار مفید: 4400 کیلومتر

ایلیوشینایل-76 پویا ایر

یک هواپیمای جت چهارموتوره ترابری ساخت شرکت هواپیماسازی ایلیوشین در کشور روسیه است. این هواپیما برای شرایط سخت طراحی شده است و توانایی خیز و فرود را در فاصله کوتاه و زمین های ناهموار در هر گونه شرایط نامساعد جوی دارد.

مدل هایی از این هواپیما برای سوخت رسانی هوایی، هشدار پیش هنگام هوابرد (آواکس) و همچنین عملیات آتش نشانی هوایی به کار می رود.

راستاهای شرکت هواپیمایی پویا ایر

راستاهای شرکت هواپیمایی پویا ایر علاوه بر سفرهای داخلی شامل انواع سفرهای خارجی به 5 قاره مختلف در انواع سفرهای باربری و مسافرتی می باشد و هرروزه به تعداد راستا های آن اضافه می شود.

نکته بسیار مهمی که باید در ارتباط با پویا ایرلاین در نظر گرفته شود ناوگان بسیار مجهز و پیشرفته آن است که مورد تائید بسیاری از استانداردهای بین المللی می باشد و همچنین مورد دیگری که شرکت هواپیمایی پویا ایر را از سایر شرکت های هواپیمایی متمایز می نماید پروازهای منظم و بدون تاخیر آن است.

پروازهای پرتردد داخلی پویا ایر

پرواز پوبا یزد-تهران و بالعکس

پرواز پوبا تهران-بندرعباس

پرواز پوبا تهران-مشهد

پرواز پوبا تهران-شیراز

پرواز پوبا تهران-گرگان

حقوق مسافرین در پرواز پویا ایر

هرگونه اعمال تبعیض بین مسافران خلاف قانون است و باید تمام مسافران از خدمات شرکت هواپیمایی پویا ایر به طور یکسان بهره ببرند.

رفتارهای توهین آمیز و غیر متعارف از سوی مسافران و یا کارمندان پرواز پویا ایر که باعث بروز شرایط ناهنجاری در محیط های پروازی اعم از ترمینال، فرودگاه و یا داخل هواپیما پویا ایر شود خلاف قانون است و پیگیرد قانونی دارد.

مسافر بیمار در دوره پس از عمل جراحی و یا دوران نقاهت از قاعده مسافرین توانخواه مستثنی هستند و تابع مقررات حمل بیمار شرکت حمل نماینده خواهند بود.

شرکت های هواپیمائی و دفاتر نمایندگی فروش بلیت موظف هستند، بلیت مسافر را با مشخصات کامل اعم از شرایط و ضوابط بلیت صادره، قیمت نهائی (بهای پایه، عوارض، قواعد ابطال و هزینه های اضافی)، نام شرکت حمل نماینده و سایر اطلاعات ضروری به مسافر ارائه نمایند.

در صورت بروز تاخیر در انجام پرواز پویا ایر بر اساس ساعت پرواز مندرج در بلیط هواپیمایی پویا ایر مسافر، اقدامات ذیل می بایست توسط شرکت هواپیمایی پویا ایر انجام شود.

درصورت تأخیر بیش از یکساعت و کمتر از دو ساعت از پرواز پویا ایر، از مسافران پذیرائی نوع اوّل بعمل خواهد آمد و ارائه این پذیرائی مشروط به وجود زمان کافی جهت پذیرایی و عدم افزایش تأخیر بیشتر می باشد و اگر تاخیر بین 2 تا 4 ساعت باشد بایستی:

o انجام پذیرائی مناسب حداقل نوع اول با توجه به امکانات فرودگاهی

o فراهم نمودن امکان برقراری ارتباط تلفنی جهت اطلاع رسانی

o تغییر پرواز پویا ایر در صورت درخواست مسافر و امکان انجام آن

o انجام اقدامات لازم جهت اعزام با سایر شرکت های هواپیمائی (در صورت درخواست مسافر) و در صورت وجود پرواز در همان راستا ویا انتقال به مقصد نهائی ازطریق راستاهای جایگزین (بجز راستا درج شده دربلیط هواپیما پویا ایر) استرداد کامل وجه بلیط هواپیمایی پویا در صورت انصراف مسافر از ادامه پرواز

در نهایت برای تاخیرهای بیش از 4 ساعت در پرواز پویا ایر، شرکت هواپیمایی پویا ایر موظف است علاوه بر رعایت مفاد بند ب، نسبت به جبران خسارت به میزان مربوطه اقدام نماید.

مسافردر صورت فقدان و یا آسیب دیدگی چمدان و بار همراه، لازم است بلافاصله قبل از ترک فرودگاه گزارش و لیست محتویات آن را به شرکت هواپیمایی پویا ایره ارائه فرمایند.

در صورت نبود و یا آسیب دیدگی چمدان و بار همراه، شرکت هواپیمایی پویا ایر براساس دستورالعمل پیگیری، جستجو و یا جبران خسارت خود وفق پیمان ورشو که در سال 1364 به تصویب مجلس نیز رسیده است موظف به تأمین رضایت مسافران هواپیمایی پویا ایر است.

در صورتی که پروازدرمکانی به غیرازمقصد مسافر و یا نقطه میانی در پروازهای اتصالی مندرج در بلیط هواپیمایی پویا ایر توقف نماید شرکت هواپیمایی پویا ایر موظف است که : مسافر را به مقصد پرواز منتقل نماید و یا ضمن پرداخت هزینه بلیط هواپیما پویا و خسارات به مبدا بازگرداند.

در صورت تأخیر در تحویل چمدان و بار همراه، لازم است مسافران حدبیشتر ظرف مدت 21 روز نسبت به اعلام مراتب بصورت کتبی به شرکت حمل نماینده اقدام نمایند.

در صورتیکه به رغم داشتن بلیت تأیید شده، شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافر به لحاظ محدودیت های شرکت حمل نماینده اعم از بازرگانی، فنی ویا عملیاتی امتناع نماید، در اینصورت شرکت حمل نماینده موظف به استرداد وجه و همچنین ارائه یک بلیت رایگان مشابه از لحاظ راستا و کلاس پروازی به مسافر می باشد.

شرایط خاص مسافر توان خواه می بایست در زمان خرید بلیط بلیط هواپیما پویا و حدبیشتر تا 48 ساعت قبل از پرواز پویا به شرکت هواپیمایی پویا ایر اعلام شود. لازم است، مسافر جهت آگاهی از چگونگی این خدمات با دفتر شرکت هواپیمایی پویا ایر تماس حاصل فرمایند.

به جهت تأمین تسهیلات رفاهی و ایمنی مسافرین توان خواه، شرکت هواپیمایی پویا ایر در چارچوب دستورالعمل های تخصصی مربوطه، اقدامات لازم را در ارائه خدمات مناسب و رایگان معمول خواهد کرد.

شرکت هواپیمایی پویا ایر موظف هستند، جرائم مقرر در این دستورالعمل را براساس امکانات موجود در قالب پرداختهای اعم از الکترونیک، اعتباری، حواله و… به نحوی که از سوی مسافرین قابل بهره برداری جهت ابتیاع بلیط هواپیما پویا در راستا دلخواه داخلی باشد، با ذکرمبلغ تحویل مسافرین نماید.

نکاتی در خصوص بار مسافران در شرکت هواپیمایی پویا ایر

1-حمل کالای خطرناک در هواپیما پویا ایر

کالاهای خطرناک به اقلام و مواردی گفته می شود که سلامت و ایمنی مسافران یا هواپیما را به مخاطره می اندازد. حمل اینگونه اقلام با توجه به دستورالعمل های سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و و انجمن شرکت های هواپیمایی (IATA) بوده و حمل این اقلام در داخل جامه دان و یا کیف دستی مسافرین اکیدا ًممنوع است.

چند نمونه از این اقلام خطرناک عبارتند از:

*مواد منفجره و لوازم آتش بازی

*گازهای تحت فشار، آتش زا و غیره - لوازم سفری (از قبیل گاز سفری)

*سیلندرهای گاز تحت فشار و سوخت فندک

*گازهای فوق سرد شده - نیتروژن مایع

*مایعات آتش زا - رنگ، تینر، محلول ها، آستون، انواع پاک نماینده ها، آب بند، درزگیر و رزین ها و چسب ها

*جامدات - مواد آتش زا و کبریت

*مواد اکسید نماینده و اکسید شونده از قبیل سفیدنماینده ها و پاک نماینده ها

*مولدهای اکسیژن شیمیایی، بادنماینده های کیسه های هوا، واحدهای کیسه هوا

*دی اکسید کربن (یخ خشک)، اکسیژن مایع سرد شده

*لوازم اطفای حریق

*چسب ها

*آلات صنعتی از قبیل فشارسنج، کلیدهای جیوه ای، لوازم یکسو نماینده

*آرسنیک، سموم دفع آفات نباتی، گاز اشک آور

*هرنوع چراغ قوه

*مواد عفونی - مواد حامل ویروس و باکتری که انسان و حیوان را تحت تاثیر قرار می دهند .

*مواد رادیواکتیو - آلاتی که دارای منبع رادیواکتیو جهت تحقیقات ایزوتوپ های رادیواکتیو می باشند .

*مواد سمی و مسموم

2- حمل حیوان در هواپیما پویا ایر

بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشور، ورود هرگونه حیوان زنده به داخل کابین هواپیما پویا ایر ممنوع است.حمل حیوان زنده باید به وسیله انبار بار هواپیما و براساس مقررات یاتا صورت گیرد و علاوه بر آن، قوانین دولت کشورهای مقصد و ترانزیت باید مد نظر قرار گرفته شود. همچنین حمل حیوانات زنده مستلزم پرداخت هزینه است.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1408

به "شرکت هواپیمایی پویا؛از جدیدترین ایرلاین های ایران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت هواپیمایی پویا؛از جدیدترین ایرلاین های ایران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید