نورپردازی خانه کوچک چگونه باید باشد؟

به گزارش مجله مستانه، در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم که نورپردازی منزل نقلی خود را به چه نحوی انجام دهیم تا علاوه بر زیبایی به تمایز میان طرح ما و دیگران هم بیانجامد؟

نورپردازی خانه کوچک چگونه باید باشد؟

به گزارش، خانه های کوچک همواره چالش های مخصوص به خود را در زمنیه دکوراسیون، چیدمان و… داشته اند. نورپزدازی این خانه های نقلی هم یکی از این مسائل و چالش هاست که در این مطلب به آن پرداخته ایم.

در ادامه با ما و نورپردازی خانه کوچک همراه باشید تا ببینیم که نورپردازی منزل نقلی خود را به چه نحوی انجام دهیم تا علاوه بر زیبایی به تمایز میان طرح ما و دیگران هم بیانجامد؟

اندازه نسبت رسیدگی به امورات خانه های کوچک و هزینه های آن ها متناسب با سطح درآمدی افراد بوده به همین علت تقاضا برای چنین خانه هایی رو به افزایش است. اکنون که بیشتر افراد جامعه چنین شرایطی را برای زندگی خود انتخاب نموده اند، همگام با آن ها صنعت مد و دکوراسیون هم همراه آن ها شده تا در این راستا راهکار های جذابی را به آن ها پیشنهاد دهد.

در زمینه های مختلف راه چاره های متنوعی ارائه شده است و مردم هم با استقبال از این موارد، مشوقانی برای رشد و توسعه آنان شده اند. با اینکه خانه ها کوچک شده اند، اما این کوکی علت بر این نیست که در این نوع فضا ها خلاقیت های ما در طراحی منازلمان دچار محدودیت شود.

اگر چه در مواردی مانند استفاده از مبلمان خاص و عظیمتر از دسترس ما خارج شده اند، اما در عوض گزینه های بسیاری شکل می گیرند که نباید به سادگی از کنار آن ها عبور کرد. طراحی روشنایی منزل و نورپردازی خانه یکی از این موارد به شمار میرود.

چنین کاری که شاید تا به امروز کم اهمیت بوده و در فکر شما معنی خاصی نداشته است می تواند تحولی عظیم در خانه و در پی آن باعث ایجاد احساسی خوب و خاص در منزل شما شود. پیش از آن که در خصوص طراحی سیستم نورپردازی خانه کوچک شما به طرح موضوع بپردازیم به سراغ روش های افزایش حدبیشتری نور در خانه خواهیم رفت.

یکی از روش ها در نورپردازی، چراغ های خطی است، در این چراغ های آویز، چندین لامپ در کنار یکدیگر به یک منبع متصل الکتریسیته هستند. این نوع ایده نورپردازی محبوب، برای فضای کوچک بسیار مناسب است. با این روش می توانید قسمت خاصی از فضا، که بیشترین احتیاج به نور را دارد روشن کنید. بیشترین کاربرد آن بالای جزیره آشپزخانه یا میز ناهارخوری است.

بهتر است با از بین بردن سطوح غیرضروری مانند دیوار های پارتیشن، راستا نور را مسدود نکنیم. نور طبیعی خورشید می تواند نور کافی را برای روشنایی فضا در اختیار خانه قرار دهد و نتیجه فوق العاده، به خصوص در فضا های کوچک ایجاد کند.

می توانید به راحتی در صبح و بعد از ظهر روشنایی مطلوب در فضا خود داشته باشید. هر چه سایه ها کمتر، فضای کوچک اتاق، عظیم تر، روشن تر و گسترده تر به نظر می رسد. بهتر است در خانه های کوچک استفاده از پنجره های وسیع به حدبیشتر برسد. همچنین، پرده ها باید با دقت انتخاب شوند تا آنجا که می توان نازک باشند، تا به راحتی نور از پشت آن به داخل اتاق نفوذ کند.

یکی از ترفند های هوشمندانه در نورپردازی فضا های کوچک، استفاده از وسایل روشنایی کوچک است. یک چراغ آویز عظیم باعث می شود فضای اتاق کوچک، پر و شلوغ دیده شود. در عوض نوع کوچک آن، می تواند فضای بیشتری را بدون کاهش عملکرد روشنایی بخشد. چراغ آویز کریستالی یا سنتی برای خانه ای با فضای کم اصلاً مناسب نیست.

روش دیگر برای نورپردازی، استفاده از هالوژن های سقفی است؛ که برترین گزینه برای فضا های جمع و جور با سقف کوتاه است، فضای کمی را اشغال می نماید و فضا را کاملاً روشن کند. در این روش، چراغ به سقف نصب می شود و از سقف به اسم منبع نور بهره می برد. این نوع نور کاملاً مدرن و به روز است و بین طراحان محبوبیت خاصی دارد. هدف از استفاده از هالوژن های سقفی علاوه بر ایجاد جلوه بصری، افزایش حس و حال خوب در فضا است. برای رسیدن به این هدف، آن را با چراغ آویز های تزئینی و آباژور رومیزی ترکیب کنید تا فضای اتاق متعادل و دل پذیرتر شود.

بیشتر طراحان موافق هستند که شما به بیش از یک منبع نور در اتاق احتیاج دارید. همچنین برای جلوگیری از هرگونه خستگی، که در اثر استفاده از یک وسیله ثابت ایجاد می شود، این روش گزینه خوبی است. وسایل نور خود را به گونه ای در فضا قرار دهید که کل فضا را روشن کند و هیچ گوشه تاریکی باقی نماند. شما می توانید در طراحی خود نور های سقفی، دیواری و کف را با هم ترکیب کنید. سعی کنید از هر نور متناسب با احتیاج و عملکرد آن بهره ببرید.

با در نظر گرفتن اینکه این محیط مدت زمان زیادی پذیرای افراد در خانه است، به همین علت باید جذابیت آن رعایت شده و خللی در کارایی آن به وجود نیاید. همچنین وجود نور کافی و مناسب برای آشپزخانه از ضروریات اولیه چنین مکانی است که باید در ابتدای طراحی و ساخت دکوراسیون آن این موارد لحاظ شود.

برای این بخش نور روز به صورت معدود و شاید بدون آن به پیش رود هر چند وجود پنجره و نورگیر هم از الزامات طراحی است. با این وجود نور مصنوعی در آشپزخانه کاربرد بیشتری دارد. ابزار های پخش نور اگرچه در طی زمان پیشرفت نموده و دچار تحولاتی شده اند، اما در کارایی آن ها ضعفی به وجود نیامده است.

هر چه لوازم نورپردازی جدیدتری بهره ببرید، کارایی بهتر و بیشتری نصیب آشپزخانه شما خواهد شد و هزینه های تحمیلی هم به طور قابل قبولی کاهش پیدا خواهد نمود. لامپ های ال ای دی و نوردهنده های اس ام دی که به تازگی وارد بازار لوازم الکتریکی شده اند ضمن مصرف پایین جریان برق، چندین برابر موارد مشابه خود روشنایی می بخشند.

از قابلیت های دیگر آن ها ایجاد تنوع و توانایی پیاده سازی به حالت های دلخواه است. لامپ های نواری و رشته ای است ام دی که نوری تخت و یک دست فراوری می نمایند از جمله دوست داشتنی ترین چشمه های نوری هستند که در زیر قاب کابینت های اشپزخانه، بالای تاج آشپزخانه و کابینت ها و همین طور در قسمت مخفی گچبری ها یا سقف های طرح دار جای می گیرند و نور غیر مستقیم فراوری می نمایند.

نور های هالوژنی هم از جمله نور های مورد اقبالی هستند که به فضا حالت لوکس ترس می دهند و در نورپردازی خانه کوچک شما تغییرات عظیمی پدید می آورند. این نوع نورپردازی ها به مواردی دیگری احتیاج دارند تا بتوانند توانایی های خود را عرضه نمایند. از جمله یاری نماینده ها به چنین نورپردازی، استفاده از دکور های شیشه ای یا فلزی است که با پخش و شکست نور در فضای خانه چشم ها را به خود خیره خواهد نمود.

نور مرکزی آشپزخانه هم باید به نحوی باشد که تمام محیط را روشن نموده و نور واقعی به محیط برساند. اهمیت وجود نظافت در آشپزخانه و روشنایی کافی برای انجان مواردی، چون پخت و پز باعث می شود خانم ها در نورپردازی آشپزخانه حساس تر از سایر مکان ها باشند.

ترکیب نور آشپزخانه متأثر از سبک طراحی و چیدمان دکوراسیون آن است. برای مثال در محیط مدرن ترکیب نور سفید و زرد بسیار پسندیده و قابل توجه خواهد بود. در خصوص دکوراسیون روستیک، اما باید از نور زرد استفاده کرد، همانطور که در دکوراسیون به سبک مینیمال به جز رنگ سفید رنگ دیگری برای آن قابل تصور نیست.

هر چند موارد ذکر شده در آشپزخانه با سلیقه طراح و مخاطب آماده استفاده خواهد بود، اما بر اساس اصول رنگ و طرح در خانه و اصول ست کردن رنگ ها با هم، این نکات اعتبار هنری به فضا خواهد بخشید.

منبع:ساعد نیوز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1645

به "نورپردازی خانه کوچک چگونه باید باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نورپردازی خانه کوچک چگونه باید باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید