وزارت نیرو پشتیبان طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور است

به گزارش مجله مستانه، معاون آب و آبفا وزیر نیرو گفت: وزارت نیرو پشتیبانی های لازم را از طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور انجام خواهد داد.

وزارت نیرو پشتیبان طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور است

به گزارش خبرنگار از ، قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفا وزیر نیرو در نشست مشترک استانداران استان های شرق کشور با مدیران وزارت نیرو که با موضوع آنالیز طرح انتقال آب از سواحل چابهار برگزار گردید، گفت: علاوه بر وجود 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور، از 609 دشت ایران، 405 دشت ممنوعه است و شرایط برای تامین آب سخت شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر 10 هزار روستا در کشور هنوز آب پایدار ندارند و آبرسانی به این روستا ها از طریق قنوات یا از طریق تانکر انجام می گیرد و لازمه حل آن مدیریت مصرف آب است.

معاون آب و آبفا وزیر نیرو با بیان اینکه 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می گردد، گفت: پارسال دولت در مصوبه ای مقرر کرد که به غیر از گیلان و مازندران در هیچ استان دیگری برنج کشت نگردد، اما شاهد هستیم سال جاری میزان برنج کاری در استان های دیگر دو درصد افزایش داشته است.

تقی زاده با اشاره به اقدامات انجام گرفته برای کلید زدن طرح انتقال آب به شرق کشور، اضافه نمود: خوشبختانه استاندار خراسان رضوی برای اجرای طرح انتقال آب از سواحل چابهار، کار مطالعه طرح را به دانشگاه سپرده اند که قابل تقدیر است.

او با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب کریدور شرق کشور نیست، ادامه داد: راه هایی نظیر استفاده از پساب و بازچرخانی آب به همراه مدیریت مصرف یاری شایانی به مسئله تامین آب می نماید.

بازار آب برای نخستین بار در خراسان رضوی راه اندازی می گردد

معاون آب و آبفا وزیر نیرو با بیان اینکه بازار آب برای نخستین بار در خراسان رضوی راه اندازی خواهد شد، ادامه داد: در مجموع برای 3 استان شرق کشور میزان برداشت آب از سواحل چابهار یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب مشخص شده است که مسئولیت تخصیص آب استحصالی با مدیران عامل آب منطقه ای استان ها خواهد بود.

تقی زاده با بیان اینکه وزارت نیرو در تخصیص آب انتقال یافته از سواحل چابهار به شرق کشور دخالت نخواهد کرد، اضافه نمود: ما صرفا در حوزه پشتیبانی، حمایت های لازم را از این طرح انجام خواهیم داد و امیدواریم در کمترین زمان ممکن اجرایی گردد.

پشتیبانی فراکسیون کریدور شرق کشور مجلس از طرح انتقال آب

امیرحسین قاضی زاده هاشمی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست گفت: اجرای طرح انتقال آب یک فرصت طلایی برای توسعه و آبادانی شرق کشور به شمار می رود و امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد بهره برداری از این طرح باشیم.

او توضیح داد: در کنار طرح انتقال آب از سواحل چابهار، موضوع تملک زمین در راستا انتقال آب نیز اهمیت زیادی دارد و باید پیگیری های لازم در این زمینه انجام گردد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: فراکسیون کریدور شرق کشور مجلس شورای اسلامی حتما این پروژه را به همراه موضوع توسعه شرق کشور مورد پشتیبانی و حمایت قرار خواهد داد.

/ف.ش

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 281

به "وزارت نیرو پشتیبان طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت نیرو پشتیبان طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید