چگونه با هر نوع بدنی می توان به تناسب اندام رسید؟

به گزارش مجله مستانه، خبرنگاران/البرز آمادگی جسمانی یعنی داشتن قلب، عروق خونی، ریه و عضلاتی سالم که فرد بتواند به بهترین نحو، کارها و وظایف محوله اش را انجام داده و با شور و نشاط در فعالیت های ورزشی و تفریحات سالم شرکت کند.

چگونه با هر نوع بدنی می توان به تناسب اندام رسید؟

باید توجه داشت این تعریف شامل عامه مردم می شود. اما زمانی که صحبت از بخش ورزشی و ورزشکار در میان باشد، عواملی چون تغذیه مناسب و کافی، نوع کار، میزان استراحت، نداشتن اضطراب و فشارهای عصبی بسیار با اهمیت بوده و نمی توان نقش آنها را در برنامه یک ورزشکار نادیده انگاشت؛ برای آشنایی بیشتر با این رشته ورزشی گفت وگویی با مرتضی نعمتی متخصص ورزش داشتیم که در ادامه می خوانید.

مرتضی نعمتی در گفت و گو با خبرنگاران در مورد آمادگی جسمانی (physical fitness) و اهمیت آن در بهبود کیفیت زندگی گفت: آمادگی جسمانی اصطلاحی با مفاهیم وسیع است که بیان یک تعریف دقیق از آن کار ساده ای نیست و تعریف آن از نظر متخصصی با متخصص دیگر متفاوت است؛ آمادگی جسمانی به عنوانِ سلامت جسمانی و متعاقب آن، سلامت روانی تعریف می شود. دانشکده طب ورزش آمریکا (American college of sports medicine) آمادگی جسمانی را این چنین تعرف می کند: توانایی انجام فعالیت های روزانه به طور مؤثر و کارآمد با نهایت انرژی و بدون خستگی زودرس، داشتن انرژی لازم برای پرداختن به فعالیت های تفریحی و اوقات فراغت، مقاومت در برابر بیماری های ناشی از کم تحرکی، و عملکرد مناسب در موقعیت های اورژانسی.

نعمتی ادامه داد: عقل سالم در بدن سالم است از ضرب المثل های معروف در زبان های گوناگون جهان از جمله در زبان فارسی است، بی شک کشورهای توسعه یافته اهمیت جمله عقل سالم در بدن سالم را به نحو احسن دریافته اند که امروز شاهد توسعه همه جانبۀ آنها در عرصه های سیاست، اقتصاد، اجتماع، صنعت و غیره هستیم.

وی گفت: بنابراین آمادگی جسمانی تنها به معنای داشتن بدن متناسب و فیت نیست، بلکه به معنای داشتن استقامت قلبی- تنفسی، استقامت عضلانی، سیستم ایمنی قوی، و از همه مهمتر حس رضایت و لذت بردن از زندگی و تعادل روانیست.

وی در ادامه با بیان اینکه تمامی افراد جامعه می توانند به رشته آمادگی جسمانی بپردازند، گفت: ما از طیف های مختلف جامعه مراجعه داریم. از گروه های ویژه و خاص تا ورزشکاران حرفه ای و قهرمان. افرادی که دارای ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی هستند، افراد مبتلا به کمر درد و بیماری های مفصلی. افراد کم توان جسمی مانند سالمندان و معلولان؛ البته عمده مراجعین مرکز ما اشخاصی هستند که از اضافه وزن رنج میبرند. این افراد درد درجه اول با یک برنامه ورزشی علمی و منظم و در درجه بعدی با یک برنامه غذایی در ظرف کمترین زمان به تناسب دست پیدا می کنند.

نعمتی در پاسخ به اینکه ابتکار و خلاقیت شما به عنوان یک متخصص ورزش آمادگی جسمانی در این رشته چه بوده است اظهار کرد: نخست اینکه ورزش مبتنی بر علم باشد به همین دلیل همیشه تلاش کرده ام که ورزش را مبتنی بر آخرین متدها و مقالات علمی ارائه کنم. در کلاس ها با استفاده از پاورپوینت آناتومی و بیومکانیک قسمت های مختلف بدن را به افراد شرح می دهم تا درک بهتری نسبت به بدن خود پیدا کنند و با آگاهی و مراقبت های بیشتری از اندام های خود استفاده کنند.

وی افزود: دوم مشاوره ورزشی است؛ نیاز انسان به راهنمایی و مشورت با دیگران در تصمیم گیری، انتخاب و به کارگیری راه حل های مناسب در زندگی، بر کسی پوشیده نیست. مسلماً چنین مشاوره ها و راهنمایی هایی کمک شایانی در انجام اقدامات درست و مناسب او خواهد داشت و از خطا رفتن راه ها و تصمیمات انتخابی جلوگیری خواهد کرد. بیشتر عدم موفقیت ها، شکست و در نیمه راه ماندن ها، ناشی از عدم داشتن اطلاعات کافی در زمینه موضوع و انجام انتخاب های نادرست است. از این رو، چنان چه انجام مشاوره در زمینه های مختلف، مثل مشاوره ازدواج، مشاوره در شرایط بحرانی، مشاوره شغلی و غیره اهمیت دارد، در زمینه ورزشی نیز حائز اهمیت فراوان است.

این متخصص ورزشی هدف از مشاوره ورزشی، شناخت توانایی ها و استعدادهای بدنی، روانی، عاطفی، اجتماعی، اخلاقی افراد و کمک به رشد همه جانبه آنها و پیشگیری از ابتلای آنان به مسائل جسمانی و بیماری دانست و گفت: مشاوران و کارشناسان ورزش سعی می کنند با توجه به فاکتورهای آنتروپومتریکی، بیومکانیکی، فیزیولوژیکی و روانشناختی ورزش متناسب با افراد را توصیه کنند.

نعمتی سومین موضوع با اهمیت را استفاده از متخصصان و کارشناسان علوم ورزشی عنوان و شرح داد: کسی می تواند طبابت کند که درس پزشکی خوانده باشد. کسی می تواند وکالت کند که در دانشگاه درس حقوق خوانده باشد. اما در ایران و در مورد ورزش این جهت به درستی طی نمی شود. یعنی هر شخصی که اراده کند حتی بدون داشتن تخصص می تواند باشگاه ورزشی تاسیس کند و به مربیگری بپرازد. بنده از همان ابتدا تمامی پرسنل باشگاه را از تحصیلکردگان علوم ورزشی گزینش کردم.

وی با اشاره به اهمیت حضور پزشک و کارشناس تغذیه مقیم در باشگاه به عنوان موضوع چهارم گفت: ترکیب علوم ورزشی و پزشکی در توسعه سلامت جامعه بسیار کمک کننده است. در جامعه ما تنها بر درمان و دارو تاکید می شود. در صورتی که در تمامی کشورهای توسعه یافته به این مهم پی برده اند که ورزش بهترین داروست. بنابرین تصمیم گرفتم که متخصصین علوم ورزشی و پزشکی را زیر یک سقف جمع کنم تا همزمان به ارتقای سطح سلامت جامعه بکوشند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو به اهمیت تناسب اندام در طول مراحل مختلف زندگی به خصوص دوران پیری اشاره و گفت: پس از پیری و بیماری هیچ چیز به اندازۀ هیکل بد ما را بیزار نمی سازد. حتی زیباترین صورت ها نیز نمی توانند زشتی هیکل را جبران کند. درواقع زشت ترین صورت ها همراه با هیکلی زیبا قابل قبول تر است. یک هیکل زیبا هر عیبی را جبران می کند و به ما لذت می بخشد.

نعمتی افزود: جمله فوق از فیلسوف مشهور آرتور شوپنهاور در مورد تناسب اندام تأمل برانگیز است. ما اساساً با بدنمان خود را به دیگران می شناسانیم و جسم ما بازتابی از طرز تفکرماست. اهمیت تناسب اندام به قدری گسترده است که نمی تواند به حد کافی توسط متخصصان بیان شود. شما به عنوان یک معلم، وکیل، کارمند، و به طور کل یک فردی از اجتماع، نیاز دارید که لباستان جذاب و خوش پوش به نظر آید.

این متخصص ورزشی اظهار کرد: به طور حتم آمادگی جسمانی و تناسب اندام موضوعاتی هستند که بارها و بارها از طرق مختلف مطالبی را درباره اهمیت آنها شنیده ایم و یا خوانده ایم. در واقع میلیون ها تن در سراسر جهان به روش ها و شکل های مختلف ورزش می کنند، با این وجود بیشتر مردم به سوی بی تحرکی و کم تحرکی پیش می فرایند. به طور کلی شرکت مردان در فعالیت های جسمانی بیشتر از زنان است. با این حال بسکمک از مبانی و عقاید سنتی در مورد ورزش زنان کنار گذاشته شده و شمار زنانی که در فعالیت های ورزشی شرکت می کنند؛ بیشتر شده است.

وی ادامه داد: نتایج مطالعات نشان می دهد همچنان که افراد بالغ به آگاهی بیشتری درباره اهمیت آمادگی جسمانی دست می یابند، برای رسیدن به آن بیشتر تلاش می کنند. در حال حاضر با وجود اطلاعات فراوان و ارزنده، انسان دریافته که پرداختن به ورزش منظم و مداوم ضرورتی برای زندگی سالم به شمار می رود.

نعمتی شرح داد: قابل توجه است که در جوامع امروزی تحرک بچه ها به طور هشدار دهنده ای کاهش یافته است. اغلب بچه ها اوقات فراغت خود را صرف تلویزیون، کامپیوتر و موبایل می کنند، کمتر به فعالیت جسمانی می پردازند و به همین دلیل دچار چاقی و بیماری های ناشی از آن می شوند.

وی با بیان اینکه افزایش طول عمر یکی از حیاتی ترین فوائد حفظ آمادگی جسمانی است گفت: درحالی که هیچ چیز طول عمر را تضمین نمی کند، ثابت شده است که یک سبک زندگی پرتحرک و با نشاط می تواند سهم بزرگی برای رسیدن به این هدف داشته باشد. قلب شما از طریق تمرینات کاردیو قوی شده و از طرفی همین تمرینات به شما کمک می کنند تا در نتیجه سوزاندن کالری وزن کم کنید. با تقویت سیستم قلبی- عروقی خود می توانید کارهای روزانه تان را بدون خستگی و به آسانی انجام دهید. وقتی بدن آماده ای نداشته باشیم کارهای ساده ای مثل خم شدن برای بغل دریافت بچه و یا برداشتن یک کتاب از روی قفسه می توانند به طور بالقوه موجب صدمه دیدن ما شوند. هنگامی که عضلات ظریف بدن، مخصوصاً عضلات پشت و گردن، به طور منظم تحت تمرینات ورزشی قرار نداشته باشند به راحتی صدمه پذیر می شوند. وقتی این عضلات صدمه ببینند به زمانی طولانی برای بهبودی نیاز دارند.

وی افزود: اگر مجبور باشید در خیابان دنبال یک تاکسی بدوید، با قلب و پاهایی که به دویدن عادت کرده اند خیلی راحت تر می توانید این کار را انجام دهید.

نمتی در انتها شرح داد: داشتن یک بدن آماده و فیت هدفی است که بسکمک از افراد تنها خواب رسیدن به آن را می بینند. حقیقت این است که صرف نظر از اینکه شما در چه مرحله ای از آمادگی جسمانی هستید و یا چه نوع بدنی دارید، می توانید آمادگی جسمانی و تناسب اندام خود را بهبود بخشید؛ ابتدا با یک متخصص ورزش مشورت کنید و با راهنمایی او یک هدف قابل دسترسی مشخص کنید، به یک باشگاهِ آمادگی جسمانی مراجعه نمایید، و به هیچکس یا هیچ چیز اجازه ندهید سد راهتان شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 615

به "چگونه با هر نوع بدنی می توان به تناسب اندام رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با هر نوع بدنی می توان به تناسب اندام رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید