چین: برنامه آزمایش بمب اتمی آمریکا ثبات و نظم جهانی را به خطر می اندازد

به گزارش مجله مستانه، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، آمریکا باید برنامه آزمایش بمب اتمی خود را کنار بگذارد، زیرا چنین اقداماتی ثبات و نظم جهانی را برهم می زنند.

چین: برنامه آزمایش بمب اتمی آمریکا ثبات و نظم جهانی را به خطر می اندازد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله مستانه، دولت چین روز دوشنبه از آمریکا خواست به تعهدات بین المللی خود متعهد مانده و برنامه آزمایش بمب اتمی را لغو کند.

به نوشته خبرگزاری تاس، هوآ چون یینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: اصرار داریم که آمریکا باید به تعهداتش عمل نموده و آزمایش های اتمی را متوقف کند. امیدواریم که این کشور حرف جامعه بین الملل را بشنود.

این دیپلمات چینی اضافه کرد: آمریکا باید برنامه هایی که می توانند ثبات و نظم راهبردی دنیا را تضعیف نمایند، کنار بگذارد. آمریکا باید در همکاری های بین المللی مشارکت کند تا از خلع سلاح و منع اشاعه سلاح های کشتار جمعی اطمینان حاصل گردد.

حدود دو هفته پیش روزنامه واشنگتن پست نوشت، دولت آمریکا میخواهد برای اولین بار از سال 1992 دست به آزمایش بمب اتمی بزند. مقامات آمریکایی در توجیه این برنامه، چین و روسیه را به انجام آزمایش بمب های اتمی با قدرت انفجار پایین متهم نموده اند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در چهال سال گذشته، خروج از معاهدات بین المللی متعددی از جمله توافق هسته ای ایران، معاهده آسمان باز و معاهدات تسلیحاتی با روسیه را در کارنامه خود دارد.

پیش از این نیز ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص گفته بود: ما قویا درباره گزارش ها (در مورد احتمال آزمایش هسته ای جدید آمریکا) نگران هستیم. پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای، ستون مهم سیستم کنترل تسلیحات اتمی بین المللی است و اگرچه هنوز وارد فاز اجرایی نشده اما ممنوعیت انجام آزمایش اتمی، به یک هنجار بین المللی تبدیل شده است.

پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای که در 10 سپتامبر 1996 (20 شهریور 1375) به عنوان یک معاهده چندجانبه به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید، کشورهای عضو را از هرگونه انفجار هسته ای در هر مکانی تحت قلمرو یا کنترل کشور عضو منع می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 931

به "چین: برنامه آزمایش بمب اتمی آمریکا ثبات و نظم جهانی را به خطر می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: برنامه آزمایش بمب اتمی آمریکا ثبات و نظم جهانی را به خطر می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید