چرا آمریکایی ها باید زبان چینی و دیگر زبان ها را یاد بگیرند؟

به گزارش مجله مستانه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مقاله ای برای پایگاه خبری نیوزویک، از اهمیت یادگیری زبان های خارجی برای دیپلمات ها و عموم مردم آمریکا در دنیاِ پرآشوب کنونی سخن گفته است. وی در این رابطه می نویسد:

چرا آمریکایی ها باید زبان چینی و دیگر زبان ها را یاد بگیرند؟

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در دهه 1950 میلادی، در مراحل اولیه جنگ سرد، دولت دوایت آیزنهاور برنامه هایی را تعریف و ایجاد کرد تا هزاران پروفسور، تحلیلگر، و سیاست ساز آمریکایی، زبان روسی را فرا بگیرند و در این زمینه به مهارت برسند. چند دهه بعد، پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر، ایالات متحده اقدام به ارائه ابتکار آموزش زبان های خارجی در راستای تامین منافع ملی آمریکا کرد که بر اساس آن، دانش آموزان و دانشجویان آمریکایی این امکان را می یافتند تا در زبان عربی، آموزش ببیند و به آن مسلط شوند.

به گزارش خبرنگاران، در هر دو مورد مذکور، ایالات متحده آمریکا به این درک رسیده بود که کسب تخصص در زمینه زبان های خارجی، موضوعی حیاتی و لازم در زمینه فهم و درک نیات دیگر ملت هاست و این مساله در نوع خود می تواند به آمریکا یاری کند تا به نحو بهتری، اهداف و منافع خود را در خارج از مرزهایش پیگیری کند.

در شرایط فعلی نیز، با توجه به اینکه دولت دونالد جی ترامپ، عمیقا با تهدید های فزاینده ای از جانب حزب کمونیست چین و همچنین جمهوری اسلامی ایران رو به رو است، ما بایستی الگویی که پیش از این در آمریکا حاکم بوده را دنبال کنیم و به زبانِ این کشورها، جهت فهم هر چه بیشتر و بهتر آن ها، مسلط شویم. درست به همین دلیل است که من در دوره تصدی خود در وزارت خارجه، سعی نموده ام تا یادگیری زبان ماندارین (چینی) و همچنین دیگر زبان ها نظیر عربی، هندی، روسی و البته فارسی، رشد قابل توجهی داشته باشد.

انجام سرمایه گذاری های کم هزینه در زمینه یادگیری زبان های خارجی، به آمریکا یاری خواهد نمود تا دستاورد های قابل توجهی را در آینده کسب کند. اینکه ما (آمریکا)، زبان و مردم دیگر کشور هایی را که مدام با آن ها در ارتباط هستیم، بدانیم و بفهمیم، یاری زیادی به ما خواهد نمود تا دامنه نفوذ و تسلط خود را بر آن ها افزایش دهیم و از تهدیدات آن ها بر علیه خود، به نحو قابل توجهی بکاهیم. این مساله همچنین می تواند فضا هایی که امکان همکاری را برای آمریکا فراهم می نمایند (با دیگر کشورها) به ما بشناساند و دانش بهتر و بیشتری را از سیاست داخلی کشور های دیگر به ما منتقل کند. اضافه بر این، توسعه و گسترش یادگیری زبان های خارجی، به آمریکا یاری خواهد نمود تا با کشور های دوست، روابط خود را افزایش دهد و احساسات مشترک خود با آن ها را نیز قویا تقویت کند. امری که می تواند در موثر و مفید بودن هر چه بیشتر روابط دوجانبه، کاملا راهگشا باشد.

دیپلمات های ما اغلب زمانی به وزارت خارجه می پیوندند که به یک یا چند زبان خارجی مسلط باشند. بعضی از آن ها همچنین قبل از پیوستن به وزارت خارجه آمریکا، در مرکز خدمات خارجی ما، زبان های خارجی بیشتری را فرا می گیرند و سپس راهی ماموریت های دیپلماتیک خود می شوند. با این همه، باز هم فقط تعداد کمی، مهارت های زبانی خود را به نحو قابل قبولی حفظ نموده و ارتقا می بخشند. بسیاری از دیپلمات های ما، به دلایل مختلف نظیر محدودیت های زمانی، مشغله کاری، و تغییر مکرر محل خدمت خود، از دستیابی به مراحل عالی تسلط به یک زبان خارجی، باز می مانند.

درست به همین دلیل است که دولت رئیس جمهور ترامپ، بار دیگر بر آموزش زبان برای دیپلمات های آمریکایی و همچنین عموم جامعه آمریکا تمرکز نموده است. برای مثال در وزارت امور خارجه آمریکا، ما سخت در تلاشیم تا شرایط لازم را برای یادگیری زبان ماندارین توسط دیپلمات ها و دانشجویان آمریکایی فراهم سازیم و در این زمینه، مشوق های لازم را نیز ارائه کنیم. دولت ترامپ سعی نموده که به دیپلمات های خود این سیگنال را بفرستد که می توانند زبان های خارجی را یاد بگیرند و در عین حال، مزایای شغلیشان را نیز از دست ندهند و توبیخ نیز نشوند.

اضافه بر این، جهت دسترسی آسان تر شهروندان آمریکایی به برنامه های آموزش زبانی که دولت آمریکا آن ها را ارائه می نماید، وزارت خارجه آمریکا یک وب سایت جدید را به تازگی ایجاد نموده که در آن لیست برنامه ها و تسهیلاتی که دولت آمریکا برای یادگیری زبان های خارجی ارائه می نماید، ذکر شده است. من از تمامی مردم آمریکا می خواهم که به وب سایتِ Languages.State.Gov سر بزنند و از برنامه های آموزش زبان دولت آمریکا که با اهداف و علایق آن ها سازگار است، مطلع شوند. وزارت خارجه آمریکا برنامه های زیادی را برای توسعه و گسترش هر چه بیشتر دستورکار آموزش زبان های خارجی در برنامه دارد که در آینده به آن ها اشاره خواهد نمود.

در انتها، من از کنگره آمریکا می خواهم که قوانینی را به تصویب برساند که زمینه را برای آموزش و یادگیری هر چه بیشتر زبان های خارجی هموار سازد. من امید دارم که سناتور ها و نمایندگان آمریکایی، همه و همه، اهمیت این مساله را درک نمایند و به صورت متحد در راستای اهداف و منافع ملی آمریکا حرکت نمایند.

در یک دنیا پر از خطر، آمریکا بایستی رویِ شیوه ها و اشکال مختلف تاثیرگذاری سرمایه گذاری کند. از قدرت مالی گرفته تا قدرت نظامی. یکی از اشکال قدرت که بایستی عمیقا به آن توجه کنیم و پیش از این اغلب مورد بی توجهی بوده، این است که زبانِ دوستان، رقبا و دشمنان خود را فرا بگیریم. زبانی که با آن فکر می نمایند و طرح ها و ایده های خود را دنبال می نمایند. در این راستا، هیچ زمانی برای تلف کردن وجود ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1137

به "چرا آمریکایی ها باید زبان چینی و دیگر زبان ها را یاد بگیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمریکایی ها باید زبان چینی و دیگر زبان ها را یاد بگیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید