کشف باورنکردنی دانشمندان درباره مغز شگفت انگیز کلاغ ها

به گزارش مجله مستانه، زومیت نوشت: توانایی کلاغ ها در استفاده از استدلال آماری، این پرندگان باهوش را به یکی از همشهری های سازگار انسان در دنیای پیشرفته امروزی تبدیل نموده است.

کشف باورنکردنی دانشمندان درباره مغز شگفت انگیز کلاغ ها

کلاغ ها و غراب ها که درمجموع با عنوان کلاغان (Corvids) شناخته می شوند، چه در بازی و مراسم تدفین و چه در تقلید صدا، توجه همگان را به هوش غیرمنتظره خود جلب نموده اند. به لطف تحقیقات اخیر محققان دانشگاه توبینگن، درک ما از قابلیت های این پرندگان باهوش در حال افزایش است و می دانیم که کلاغ ها می توانند استدلال آماری انجام دهند. این یافته شگفت انگیز به دانشمندان یاری می نماید تا تکامل هوش را بهتر درک نمایند.

درحال حاضر، کلاغ ها با جمعیتی بالغ بر 27 میلیون، تقریباً در سراسر ایالات متحده آمریکا به چشم می خورند و لحن صدای آن ها بسته به نوع ارتباطشان با یکدیگر فرق دارد. در کلاغ ها مغز قدامی که در انسان ها با استدلال آماری و تحلیلی مرتبط است، باتوجه به مقدار این پرندگان حجم بزرگی دارد.

پرنده شناسان و رفتارشناسان حیوانات به لطف این ویژگی ها پیروز شده اند کلاغ هایی را شناسایی نمایند که فعالیت های هوشمندانه مختلفی را انجام می دهند؛ مانند استفاده از شاخه درختان به عنوان ابزاری برای استخراج حشرات از تنه درخت. بعضی از کارشناسان حتی معتقدند که کلاغ ها و غراب ها هوشی معادل یک کودک 7 ساله دارند. کلاغان علاوه بر استفاده از ابزار، می توانند توابع ریاضی اساسی مانند جمع و تقریق را نیز انجام دهند.

به گفته دکتر کائلی سویفت، پژوهشگر رفتارشناسی پرندگان در دانشگاه واشنگتن، هوش ریاضی و قابلیت هایی مانند درک حساب، تفکر انتزاعی، مهارت عددی و بازنمایی نمادین در تعداد کمی از حیوانات دیده شده است. دانشمندان در آزمایشگاه نشان داده اند که کلاغ ها علاوه بر داشتن تفکر انتزاعی و توانایی عددی پیچیده ، هنگام تصمیم گیری نیز توجه دقیقی از خود نشان می دهند. جانستون و تیمش در جدیدترین آزمون خود، استدلال آماری کلاغ های را آنالیز و آزمایش کردند.

استدلال آماری

به گفته جانستون، تعلیمات بسیاری برای مطالعات مربوط به کلاغ ها انجام می گردد؛ زیرا محققان نمی توانند از کلاغ ها سؤال شفاهی نمایند و انتظار پاسخ داشته باشند. باتوجه به این موضوع، آن ها درست مانند آموزش هر کار پیچیده دیگری، با نسخه ساده آغاز می نمایند و با افزایش مهارت های آزمودنی، پیچیدگی را گام به گام افزایش می دهند.

جانستون و تیمش کار خود را با آموزش دو کلاغ آغاز کردند. آن ها این دو کلاغ را آموزش دادند تا برای به دست آوردن خوراکی های دلخواه خود، به صفحه نمایش لمسی نوک بزنند. محققان با انجام این کار، مفهوم احتمال را برای کلاغ ها روشن کردند و به آن ها آموزش دادند که هربار ضربه زدن به صفحه، به دریافت پاداش ختم نمی گردد.

آموزش های پژوهشگران باعث شد تا کلاغ ها جفت های منحصربه فرد تصاویر و احتمال دریافت پاداش را یاد بگیرند. این پرندگان به سرعت دریافتند که هریک از تصاویر موجود را با احتمال دریافت پاداش متفاوتی مرتبط نمایند.

در آزمایش اخیر محققان، دو کلاغ باید از میان دو تصویری که هرکدام از آن ها با احتمال پاداش مختلفی همراه بود، یکی را انتخاب می کردند. به گفته جانستون، کلاغ ها در این آزمایش باید کمیت های نسبتاً انتزاعی را یاد می گرفتند و آن ها را با نمادهای انتزاعی مرتبط می کردند و درنهایت از ترکیب این اطلاعات برای به حداکثررساندن پاداش بهره می بردند. محققان پس از بیش از 10 روز آموزش و 5 هزار آزمون دریافتند که این دو کلاغ به انتخاب احتمال پاداش بالاتر ادامه دادند که این موضوع توانایی آن ها در استفاده از استنتاج آماری را نشان می داد.

استنتاج آماری شامل استفاده از اطلاعات محدود برای نتیجه گیری و تصمیم گیری در موقعیتی خاص است. مردم روزانه بدون اینکه خود متوجه باشند، از استنتاج آماری استفاده می نمایند؛ مانند تصمیم گیری برای انتخاب کافه ای که بیشترین تعداد صندلی را برای دورهمی محبت آمیز آن ها دارد. کلاغ ها هم به طور مشابه ارتباط بین تصاویر روی صفحه نمایش و احتمال پاداش را به خاطر داشتند و از این موضوع برای اطمینان از دریافت بیشترین پاداش در اغلب مواقع استفاده کردند.

جانستون و تیمش برای آزمایش مجدد کلاغ ها یک ماه صبر کردند. کلاغ ها پس از یک ماه، حتی بدون تمرین هم توانستند احتمال پاداش را به خاطر بیاورند و هربار بیشترین عدد را انتخاب نمایند. توانایی کلاغ ها در استدلال آماری در هر شرایطی و برای اطمینان از دریافت پاداش، محققان را شگفت زده کرد.

نگاه کلی به هوش کلاغ ها

کلاغ ها جزو معدود حیواناتی هستند که به علت هوش زیاد خود توانسته اند با زندگی شهرنشینی سازگار شوند. این پرندگان اغلب از سازه های مصنوعی مانند پل ها به عنوان مکان هایی برای گرم نگه داشتن خود در زمستان استفاده می نمایند. این رفتار باعث شده است تا بوم شناسان شهری کلاغ ها را در دسته استثمارگران طبقه بندی نمایند؛ زیرا آن ها علاوه بر تحمل انسان ها، در محیط های شهری رشد هم می نمایند.

جانستون و همکارانش به این نتیجه رسیدند که بخشی از بهره برداری کلاغ ها از زندگی شهری احتمالاً به توانایی آن ها در استفاده از استدلال آماری مربوط می گردد. به گفته جانستون، کلاغ های وحشی ممکن است از استدلال آماری برای رفتارهای بوم شناختی خود استفاده نموده و احتمالات آماری را در جست وجوی مکان های مختلف برای پیداکردن غذا در نظر گرفته باشند.

مطالعه بیشتر هوش کلاغ ها نشان می دهد که درک عمومی از این پرندگان همچنان در حال تغییر است. ازنظر تاریخی، کلاغ ها و غراب ها نماد مرگ بوده اند. به گفته سوئیفت، بعضی از مردم همیشه در پی برقراری ارتباط با کلاغ ها هستند. این در حالی است که تعدادی دیگر این پرندگان را به چشم آفات می بینند و همیشه در انتظار فرصتی برای کنترل آن ها هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2169

به "کشف باورنکردنی دانشمندان درباره مغز شگفت انگیز کلاغ ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف باورنکردنی دانشمندان درباره مغز شگفت انگیز کلاغ ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید