گلایه از دریافت اقساط وام دانشجویی در زمان کرونا، صندوق رفاه: قسطی که پرداخت شده عودت داده نمی گردد

به گزارش مجله مستانه، قبل از اعلام فرصت تنفس 3 ماهه برای پرداخت اقساط وام های قرض الحسنه، بعضی دانشجویان اقدام به پرداخت اقساط خود نموده اند که بنابر اعلام صندوق رفاه، امکان انتقال اقساط پرداخت شده به ماه های بعد وجود ندارد و پرداختی ها به حساب وام گیرنده منظور شده است.

گلایه از دریافت اقساط وام دانشجویی در زمان کرونا، صندوق رفاه: قسطی که پرداخت شده عودت داده نمی گردد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله مستانه، پس از گذشت بیش از یک ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور و اختلال در کسب و کارها، صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم هم راستا با بسیاری از صندوق های قرض الحسنه از تعویق سه ماهه اقساط بانکی اطلاع داد و در تاریخ یازده فروردین 1399 گفت که سررسید تسهیلات دانشجویی دانش آموختگان از ابتدای اسفند ماه 1398 تا سرانجام اردیبهشت ماه 1399 به مدت 3 ماه تمدید خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه، صندوق رفاه دانشجویان این امکان را به دانش آموختگانی که در حال پرداخت اقساط بانکی هستند، داد تا در ماه های اسفند 98، فروردین و اردیبهشت 99 از پرداخت اقساط بانکی معاف شوند و مجدداً پرداخت اقساط بانکی را از خردادماه از سر بگیرند.

با سرانجام یافتن این مهلت سه ماهه، الیاس منیری، معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم به رسانه ها گفت: صندوق رفاه به دلیل شرایط خاص کشور و شیوع بیماری کرونا، به دانش آموختگان مهلت سه ماهه برای پرداخت اقساط وام ها داده بود که از ابتدای خرداد ماه این مهلت به سرانجام رسیده و پیگیری های صندوق رفاه برای پرداخت این اقساط شروع شده است.

گلایه یک دانش آموخته از دریافت اقساط وام توسط صندوق رفاه

در این باره، یکی از دانش آموختگان مقطع دکتری دانشگاه تهران که در حال حاضر در حال پرداخت اقساط وام خود است به خبرنگار، گفت: موعد اقساط وام دانشجویی بنده نهم هرماه است و بنده همیشه متعهد بوده ام رأس موعد مقرر قسط وام خود را واریز کنم. به همین دلیل نهم اسفندماه و نهم فروردین ماه با مراجعه به سایت صندوق رفاه اقساط وام دانشجویی خودم را واریز کردم.

وی اضافه کرد: وقتی نهم اردیبهشت ماه برای پرداخت قسط این ماه به سایت مراجعه کردم، متوجه شدم که امکان پرداخت قسط در این ماه به واسطه اجرای تصمیم صندوق مبنی بر تعویق 3 ماهه اقساط در دوران شیوع ویروس کرونا وجود ندارد و اقساط پرداختی اسفند و فروردین نیز به ماه های خرداد و تیر منتقل شده است. این یعنی شروع مجدد اقساط بنده بر اساس اطلاعاتی که سامانه در اردیبهشت ماه در اختیار من قرار داد، ماه مرداد اعلام شده بود.

این دانش آموخته دکتری ادامه داد: وقتی خردادماه برای اطلاع از آخرین شرایط بدهی ام به سایت صندوق مراجعه کردم، متوجه شدم نه تنها تمهیدات کرونایی برای بنده حذف شده بلکه قسط اردیبهشت بنده نیز به عنوان بدهکار ثبت شده است. این مسئله باعث شد تا موضوع را به وسیله کارشناسان صندوق پیگیری کنم.

وی اضافه کرد: کارشناسان صندوق در پاسخ به چرایی این مشکل به بنده گفتند، تغییراتی که در اردیبهشت ماه روی سایت اعمال کردیم باعث به هم ریختگی سیستم ما شد و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که کسانی که تا اکنون اقساط شان را واریز نموده اند را از شمول تهمیدات کرونایی خارج کنیم. این کارشناس عیناً در پاسخ به پیگیری های بنده و اینکه شرایط جدید عادلانه نیست، گفتند مشکل خودتان است می خواستید اقساط را واریز نکنید. حالا دیگر اردیبهشت را واریز نکنید و از قسط خرداد دوباره پرداخت ها را شروع کنید.

این دانش آموخته در بخش سرانجامی صحبت هایش گفت: امروز وقتی برای پرداخت قسط خردادماه اقدام کردم، پس از واریز قسط، سامانه به صورت اتوماتیک پرداخت بنده را به ماه قبل یعنی اردیبهشت انتقال داد و این یعنی نه تنها دوماه پرداختی بنده پیش از اطلاع از تمهیدات کرونایی صندوق به تعویق نیافتاد، بلکه واریزی ماه خرداد بنده نیز به ماه اردیبهشت منتقل شد و عملاً صندوق تمهیدات کرونایی خود را به صورت کامل و بی اشکال اجرایی ننموده است.

پیگیری خبرنگار از مسوول مربوط

خبرنگار این موضوع را از صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، پیگیری نموده است.

الیاس منیری، معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی مجله مستانه درباره گلایه این دانشجو، گفت: امکان انتقال اقساط پرداخت شده به ماه های بعد وجود ندارد و پرداختی ها به حساب وام گیرنده منظور شده است. افرادی که قسط خود را پرداخت نموده اند دیگر اقساط آنها بر سر جای خود نشسته است. اگر افراد قسط خود را پرداخت نمی کردند مشمول 3 ماه فرصت بودند و جریمه دیرکرد نمی شدند. درباره وام های قرض الحسنه بانک ها هم روال کار به این شکل است.

وی در پاسخ به گفته دانشجویان درباره پرداخت قسط اردیبهشت ماه هم، گفت: دو قسط ابتدایی که فرد پرداخت نموده سر جای خود نشسته و اگر قسط مربوط به ماه اردیبهشت ماه را پرداخت ننموده باشد مشمول جریمه و دیرکرد نمی گردد و وام او یک قسط به تعویق می افتد.

معاون امور دانشجویان صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در پاسخ به اینکه دانشجوی سابق گفته بود فرجه های 3 ماهه صندوق رفاه برای تعویق بازپرداخت وام ها عملیاتی نشده، تاکید نمود: همه تصمیم های اعلام شده عملیاتی شده است و در این باره خیال دانشجویان و فارغ التحصیلان راحت باشد.

وی یادآور شد: فرجه تنفس در بازپرداخت ها وام ها به دلیل کرونا، تا سرانجام اردیبهشت ماه بود و قسط ماه خرداد باید سر وقت پرداخت گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 926

به "گلایه از دریافت اقساط وام دانشجویی در زمان کرونا، صندوق رفاه: قسطی که پرداخت شده عودت داده نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلایه از دریافت اقساط وام دانشجویی در زمان کرونا، صندوق رفاه: قسطی که پرداخت شده عودت داده نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید