گورستان هفتادملا شاهکاری در دل کوه

به گزارش مجله مستانه، قبرستان تاریخی هفتادملا در روستای روپس از بخش لادیز شهرستان میرجاوه واقع شده و این قبرستان با مساحت 500 مترمربع در دل کوهی کم ارتفاع از دامنه های شمالی تفتان قرار گرفته است.

گورستان هفتادملا شاهکاری در دل کوه

با توجه به قرار دریافت این گورستان در دل کوه، این اثر از گزند باد، باران و حتی نور خورشید نیز در امان است، این گورستان از لحاظ انتخاب محل، نوع تدفین و استفاده از سازه های به کار برده شده برای تزیین بسیار منحصربفرد است به گونه ای که برخی از گورها به صورت پلکانی و طبقه ای هستند و برخی به صورت ساده و بدون تزیین و یا نامنظم ساخته شده اند.

حدود 250 گور تاریخی در این گورستان وجود دارد که غالباً چهار طرف قبر با سنگ بالا آورده شده و روی آن را با تخته سنگ هایی پوشانده است، سپس بر روی تخته سنگ با آجر و ملاط گچ حجمی پلکانی ساخته اند.

سنگ فرش و جداره سازی راستا گردشگری هفتادملا

مجتبی میرحسینی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در مورد زیرساخت های گردشگری در راستا این اثر تاریخی اظهار کرد: راستا دسترسی به این قبرستان از زاهدان به سمت میرجاوه، روستای گردشگری تمین و سپس روستاهای تمیز، جش و نهایتا روپس و هفتادملا است.

او گفت: برای بهبود راستا دسترسی به هفتادملا در سال های گذشته کوشش هایی اجرا شده و مقرر است با همکاری دهیاری، مردم روستا و مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان نسبت به سنگ فرش و جداره سازی راستا با هدف افزایش رضایت گردشگران و بازدیدکنندگان اقدامات هدفمند اجرایی گردد.

میرحسینی بیان نمود: سنگ فرش و جداره سازی راستا گردشگری هفتادملا با مشارکت دهیاری و جامعه محلی از اقداماتی است که به زودی در روستای هفتادملا انجام خواهد شد.

او گفت: صدور مجوز اولین اقامتگاه بوم گردی و پیگیری برای تکمیل کمربند گردشگری تفتان از دیگر اقدامات در حال اجرا در محدوده این اثر است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در شرایط فعلی، پویایی اقتصاد روستایی در سایه گردشگری روستایی محقق شدنی است با این تفاسیر در منطقه گردشگری تفتان و روستاهای موجود در دامنه تفتان از جمله هفتادملا نه تنها آب و هوای مناسب، چشم انداز و مناظر زیبا، کوهستان های چشم نواز را می توان به نظاره نشست، بلکه ظرفیت های گردشگری دیگری چون زنده بودن صنایع دستی، بازی های محلی، غذاهای سنتی، لباس و زبان محلی را نیز در این مناطق شاهد هستیم.

بازسازی نمای بیرونی گورها

عبدالله کُرد رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میرجاوه نیز در رابطه با اقداماتی که برای حفظ این اثر تاریخی اجرا شده، اظهار کرد: این اثر در هجدهم اردیبهشت ماه سال 1380 با شماره ثبت 3826 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

او گفت: پس از آن در سال 1387 نمای بیرونی گورها مورد بازسازی و بازسازی قرار دریافتد.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میرجاوه اضافه کرد: حصار و فنس کشی حریم اثر به منظور جلوگیری از ورود احشام بر روی قبرها نیز اجرا شده است.

کرد گفت: احداث پل دسترسی بر روی رودخانه، ساخت قسمتی از راستا راه دسترسی به صورت پلکانی و همچنین نصب تابلوی معرفی اثر نیز اجرا شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1389

به "گورستان هفتادملا شاهکاری در دل کوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورستان هفتادملا شاهکاری در دل کوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید