20 درصد کل تسهیلات بانکی باید به بخش مسکن اختصاص یابد

به گزارش مجله مستانه، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: برای حل مسائل بخش مسکن، احتیاج است حداقل سالانه 20 درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها، مربوط به بخش مسکن باشد.

20 درصد کل تسهیلات بانکی باید به بخش مسکن اختصاص یابد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره لزوم تخصیص سالانه حداقل 20 درصد از تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش مسکن گفت: بر اساس طرح جامع مسکن، سالانه 1 میلیون واحد مسکونی در کشور باید ساخته گردد. در حال حاضر سالانه کمتر از 400 هزار واحد مسکونی توسط مردم ساخته می گردد که جوابگوی احتیاج کشور نیست.

وی ادامه داد: ازجمله مهمترین ابزارهای حمایت از ساخت مسکن در کشور، تسهیلات اقتصادی تخصیصی به این بخش است. بر اساس گزارش بانک مرکزی در سال 1399 تنها 5 درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک مربوط به بخش مسکن بوده که خیلی کم است. از این میزان، سهم تسهیلات ساخت مسکن زیر 1 درصد بوده است.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه سهم بخش مسکن از کل تسهیلات پرداختی بانک ها باید افزایش یابد، گفت: معتقدیم برای حمایت از بخش مسکن، احتیاج است حداقل سالانه 20 درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها، مربوط به بخش مسکن باشد. بانک ها طی چندین سال گذشته نسبت به این موضوع بی تفاوت بوده اند و تسهیلات خود را به سایر بخش ها داده اند. تسهیلات مربوط به بخش مسکن هم بیشتر در قالب وام خرید بوده است. به عبارتی نظام بانکی کشور هیچ گونه حمایتی برای ساخت مسکن انجام نداده است.

وی در ادامه اضافه نمود: مجلس شورای اسلامی به دنبال این است تا سهم بخش مسکن از کل تسهیلات پرداختی بانک ها به 20 درصد برسد. نظام بانکی کشور باید به این سمت حرکت کند. در غیر این صورت همچنان شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود. بر اساس محاسبات کارشناسی صورت گرفته، پرداخت 20 درصد از تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش مسکن امکان پذیر و عملیاتی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه گفت: باید بدانیم مشکل مسکن زمانی حل خواهد شد که فراوری و ساخت آن افزایش یابد. براساس طرح جامع باید 1 میلیون واحد مسکونی ساخته گردد که به اعتقاد بنده این عدد باید حداقل 1 میلیون و 600 هزار واحد باشد. نظام بانکی کشور هم باید با ارائه تسهیلات لازم، زمینه تحقق این امر را فراهم کند.

شاکری توضیح داد: پرداخت تسهیلات به بخش مسکن، زمینه ساز کاهش تورم بازار مسکن و تورم عمومی کشور خواهد شد. مسکن پیشران اقتصاد کشور است. اگر ساخت و ساز مسکن در کشور رونق بگیرد، اقتصاد کشور رونق خواهد گرفت و اشتغال زیادی هم ایجاد می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1438

به "20 درصد کل تسهیلات بانکی باید به بخش مسکن اختصاص یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 درصد کل تسهیلات بانکی باید به بخش مسکن اختصاص یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید