9 نکته درباره درباره ماده تاریک؛ مرموزترین ماده کیهان

به گزارش مجله مستانه، ماده تاریک یکی از اسرارآمیزترین چیزهای کیهان است. این ماده برخلاف تمامی چیزهایی که می شناسیم نور را به خود جذب نمی کند. گفته می شود که حدود 83 درصد کیهان از این ماده تشکیل شده است. چیزهای کمی در این مورد این ماده می دانیم و ابهامات ما در مورد چنین چیزی بسیار زیاد است. در ادامه آنچه از این ماده را می دانیم بیان می کنیم.

9 نکته درباره درباره ماده تاریک؛ مرموزترین ماده کیهان

1- نظریه ماده تاریک در نجوم به ماده ای فرضی گفته می شود که اثرات آن بر اجسام مرئی مانند کهکشان، ستاره ها و سایر اجسام آسمانی وجود دارد اما به دلیل اینکه از خود نور یا امواج الکترومغناطیسی منتشر یا بازتاب نمی کند، امکان دیدن آن وجود ندارد. به همین دلیل در علم نجوم به مسئله ای رازآلود و مبهم تبدیل شده است.

2- انسان ها، زمین، تمام سیارات، خورشید و هر چیزی که در کیهان وجود دارد و نور را ساطع یا جذب می کند؛ یک ششم جرم کیهان را تشکیل می دهد. پنج ششم به جای مانده از کیهان را ماده سیاه تشکیل می دهد. برخی مطالعات می گویند که ماده تاریک ممکن از پیش از بیگ بنگ نیز وجود داشته باشد.

3- ماده تاریک ماده ای عادی و قابل تشخیص نیست و برای ما واضح است که ماده تاریک ستاره مرده، گاز، ذرات گردوغبار یا سیاه چاله نیست. این ماده نمی تواند توده مشخصی داشته باشد و در نسبت با سرعت نور، ذراتی که این ماده را تشکیل می دهند احتمالاً بسیار آرام حرکت می کند و یا اصلاً حرکت نمی کند. شواهد علمی به ما می گوید که این ماده یا باید بسیار سنگین باشد یا بسیار کند و بدون حرکت؛ درنتیجه احتمالاً باید سرد باشد.

4- اولین بار در سال 1932، ستاره شناس هلندی، ژان اورت سرعت مدار کهکشان راه شیری را اندازه گیری کرد نتایج او نشان داد که سرعت مدار این کهکشان با اندازه مادۀ موجود در کهکشان نمی خواند درنتیجه این فرض مطرح شد که حتماً باید مادۀ دیگری وجود داشته باشد که سرعت بر سرعت مدار کهکشان تا این حد اثرگذار است.

5- تصور می شود که این ماده عجیب وغریب نوعی ریز ذره اتمی باشد که فعل وانفعالاتش از طریق الکترومغناطیس نیست و حتی فاقد نیروهای ضعیف و قوی هسته ای است. حتی این مسئله طرح شده است که ماده تاریک پنج برابر بیشتر از اتم های معمول موجود در کهکشان باشد؛ به عبارت دیگر ماده تاریک 5 برابر بیشتر از همه کهکشان ها در کیهان وجود دارد. دارای نیروی گرانش است و اثراتی دارد ولی قابل اندازه گیری و قابل دیدن نیست. این پنج ششم به جای مانده احتمالاً باید ماده تاریک باشد.

در این زمینه بخوانید:

10 عنصر تشکیل دهنده کیهان را بشناسید

سیاه چاله ای که مواد داغ به فضا پرتاب می کند

6- وجود چنین ماده ای هنوز کاملاً به اثبات نرسیده است. ماده تاریک هنوز یک فرضیه است و اگر درست باشد باید بتوان پیش بینی های درست و اندازه گیری های دقیقی از آن داشت. اما با این وجود در علم ستاره شناسی نظریه مهم و ارزشمندی است.

7- اگر ماده تاریک وجود داشته باشد باید طی یک فرایند به وجود آمده باشد و این فرایند باید با سایر مواد موجود در کیهان تعامل داشته باشد. اما این فرایند هرچه هست حالا دیگر هیچ تعاملی با دیگر مواد موجود در کیهان ندارد. وقتی این ماده با مواد دیگر تعامل ندارد یعنی هیچ نشانه ای هم نمی توان از آن داشت. آنچه می دانیم اثرات گرانشی این ماده است اما چون نور را به خود جذب نمی کند و فعل وانفعالات مشخصی هم ندارد در عمل ابزاری برای سنجش و مشاهده آن هم نداریم.

8- اثرات ماده تاریک در کوچک ترین کهکشان ها بیشتر است. قوانین گرانش برای تمامی مواد یکسان هستند. اما نیروی الکترومغناطیسی فقط بر مواد طبیعی عمل می کنند و در مورد چیزی مثل ماده تاریک صدق نمی کنند. وقتی یک انفجار بزرگ رخ می دهد امواج الکترومغناطیسی از ماده تاریک عبور می کنند و به مواد طبیعی ای که می شناسیم جذب می شوند. در کهکشان های کوچک وقتی انفجاری رخ می دهد مواد عادی موجود در کهکشان به حجم بیشتری به بیرون پرتاب می شوند و ماده تاریک در کهکشان باقی می ماند چون تحت تأثیر امواج نیست.

9- ماده تاریک در مکان هایی که ماده طبیعی حاضر نیست اثرات گرانشی ایجاد می کند. وقتی دو گروه یا خوشه کهکشانی با یکدیگر برخورد می کنند گرم می شوند و اشعه ایکس در این فرایند تولید می شود. این فرایند تراکم و در هم شکستن ماده طبیعی را به ما نشان می دهد که خیلی بیشتر از چیزی است که در ستاره ها یا کهکشان های منفرد دیده می شود. اما سیگنال هایی از این اجرام دریافت می شود نشان می دهد که بیشترین جرم در جایی است که نقطه برخورد دو کهکشان نیست. و این یعنی یک نیروی گرانشی بزرگ تر وجود دارد که باید ماده سیاه باشد.

منبع: livescience و Forbes

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1757

به "9 نکته درباره درباره ماده تاریک؛ مرموزترین ماده کیهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 نکته درباره درباره ماده تاریک؛ مرموزترین ماده کیهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید