90 میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی موزه مسجد سلیمان اختصاص یافت

به گزارش مجله مستانه، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر گشته، 90 میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی موزه مسجد سلیمان اختصاص یافت.

90 میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی موزه مسجد سلیمان اختصاص یافت

محمد حسین ارسطوزاده با بیان اینکه بنای موزه و محوطه باستان کلگه زرین در مجاورت آن، مکمل مختصات در نظر گرفته شده برای شهر موزه مسجد سلیمان خواهد بود، اضافه نمود: ایجاد طرح محتوایی و بازسازی موزه نیز شروع شده است.

وی اضافه نمود: بخشی از این موزه پس از راه اندازی به نمایش آثار باستانی اختصاص خواهد یافت و بخشی دیگر نیز بازگو کننده تاریخ و تاریخچه شهر مسجد سلیمان خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان با بیان اینکه شهر مسجد سلیمان دارای پیشینه ای غنی و مملوء از آثار و محوطه های تاریخی است، اضافه نمود: این شهر از زمان پیدایش و اکتشاف نفت مورد توجه خاص به عنوان سکونتگاه بوده و بسیاری از تأسیسات و مستحدثات صنعت نفت و لوازم سکونت در این منطقه نیز از زمان اکتشاف نفت ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه وجود نفت و تأمین نیازمندی ها و تخصص هایی که در صنعت نفت شکل گرفت، اقوام مختلف از سراسر کشور را در این شهرستان گردهم آورد، گفت: این در حالی است که فرهنگ غالب این شهر بختیاری و از این بابت از غنای فرهنگی منحصر بفردی برخوردار است.

ارسطوزاده ادامه داد: در این میان، موزه مسجد سلیمان با سابقه طولانی از لوازم این شهر فرهنگی محسوب می گردد و در قالب شهر موزه مسجد سلیمان، این فضا نقش تداعی کننده و تجلی دهنده فرهنگ و پیشینه مسجد سلیمان را می تواند داشته باشد.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی و صنعتی مسجد سلیمان نیز در ادامه عنوان نمود: در موزه مسجد سلیمان که در محل سابق موزه مردم شناسی راه اندازی خواهد شد، قرار است همه اشیائی که در کاوش های باستان شناسان، حفاری های رسمی و غیرقانونی کشف شده است و در حال حاضر بیشتر این اشیاء در موزه های دیگر شهرها قرار دارند، به این موزه منتقل شوند.

ایوب سلطانی اضافه نمود: اکنون مخزن امن این موزه ساخته شده و طرح محتوایی نیز به وسیله مشاور درحال انجام است که شامل گالری اشیاء، کارگاه بازسازی، مخزن امن، گالری مشاهیر و مرکز آموزش خواهد بود.

سلطانی ابراز امیدواری کرد تا پیش از انتها سال موزه مسجد سلیمان راه اندازی گردد.

وی در ادامه از شروع طرح ساماندهی محوطه تاریخی سر مسجد اطلاع داد و گفت: طرح ساماندهی این محوطه با اعتبار 20 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی و با طراحی و نظارت پایگاه منظر فرهنگی و صنعتی مسجد سلیمان شروع به کار نموده است.

مدیر پایگاه منظر فرهنگی و صنعتی مسجد سلیمان توضیح داد: این طرح شامل روشنایی محوطه، اتاق حفاظت، مانیتورینگ، بهسازی و ایجاد ده چشمه سرویس بهداشتی، مسیرهای گردشگری و اتاق معرفی اثر است.

وی یادآور شد: فاز نخست این طرح که شامل بازسازی و ساماندهی پلکان جنوبی و شمالی که دو سال پیش بر اثر سیل تخریب شده بودند، به صورت کامل انجام شد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 شهریور 1402 بروزرسانی: 21 شهریور 1402 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2167

به "90 میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی موزه مسجد سلیمان اختصاص یافت" امتیاز دهید

3 کاربر به "90 میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی موزه مسجد سلیمان اختصاص یافت" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 میلیارد ریال اعتبار برای راه اندازی موزه مسجد سلیمان اختصاص یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید