آفتاب پرست 16 میلیمتری !!!

به گزارش مجله مستانه، ایسنا: محققان پیروز شدند چهار گونه نو از آفتاب پرست های بسیار ریز را در مقدار نوک کبریت در جنگل های ماداگاسکار کشف نمایند.

آفتاب پرست 16 میلیمتری !!!

گونه های تازه کشف شده که Brookesia micra نامگذاری شده اند، از خانواده آفتاب پرستان (Chameleon) هستند. میزان آفتاب پرست های جنس نر از نوک بینی تا انتهای بدن به استثنای دم 16 میلی متر و میزان دو جنس نر و ماده از نوک بینی تا انتهای دم تنها 30 میلی متر است که آنها را در زمره کوچکترین موجودات دنیا قرار می دهد.

به گفته فرانک گلاو سرپرست تیم تحقیقاتی موزه تاریخ طبیعی مونیخ، تا کنون گونه های مختلفی از خزندگان از جمله مارمولک در جنگل های ماداگاسکار کشف شده اند، اما گونه های اخیر بسیار خاص هستند.

تد تاونسند از محققان دانشگاه ایالتی سن دیه گو آزمایشات ژنتیکی را بر روی گونه های کشف شده شروع نموده است. وی معتقد است، گونه های فعلی آفتاب پرستان بر خلاف اجداد کوچک و نامرئی خود احتمالا در جنگل های ماداگاسکار تکامل یافته و به میزان فعلی و تنوع رنگی پوست رسیده اند.

هر چهار گونه در طول روز بسیار فعال و در طول شب کاملا بی حرکت هستند که شناسایی آنها را بر روی برگ درختان سخت می نماید.

محققان هشدار داده اند که دو گونه از این مارمولک های کوچک به علت از دست دادن زیستگاه طبیعی و جنگل زدایی در ماداگاسکار در معرض خطر انقراض قرار دارند.

منبع: برترین ها
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1627

به "آفتاب پرست 16 میلیمتری !!!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آفتاب پرست 16 میلیمتری !!!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید