آماری تاسف بار از مصرف لبنیات در ایران

به گزارش مجله مستانه، دکتر زهرا عبداللهی، مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت براساس آخرین آمار های وزارت بهداشت هر ایرانی روزانه 190 گرم لبنیات در روز مصرف می کند که اگر این آمار را سالانه محاسبه کنیم سرانه سالانه مصرف لبنیات در کشورمان نزدیک به 70 کیلوگرم است.

آماری تاسف بار از مصرف لبنیات در ایران

به گزارش ایران، وی افزود: این آمار پایین ناشی از عدم فرهنگ سازی در کشور است به طوری که بزرگسالان عادت به مصرف شیر ندارند، از طرف دیگر از دهه 90 به بعد افزایش قیمت لبنیات در کشور سبب کاهش مصرف در کشور شد.

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به کاهش شدید مصرف شیر طی سالیان اخیر گفت: شیوع بیماری کرونا و افزایش قیمت لبنیات در دو سال اخیر سبب شد که 30 درصد از مصرف شیر در کشور کاسته شود، با وجود این با توجه به افزایش قیمت 50 تا 60 درصدی شیر در سال جاری انتظار می رود مصرف شیر با کاهش بیشتری روبه رو شود.

دکتر عبداللهی شرح داد: به صورت کلی مصرف شیر، ماست و پنیر حالا دیگر از سفره دهک های پایین جامعه حذف شده است که این امر سبب کوتاه قدی، کمبود کلسیم، کم خونی و سوء تغذیه بچه ها در بین مردم جامعه خواهد شد.

در همین خصوص همچنین دکتر وحید مفید، رئیس مرکز رشد و نوآوری انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: عدد دقیقی درخصوص سرانه مصرف لبنیات در کشور وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر برخی ها آمار تولید لبنیات را بر میزان جمعیت کشور تقسیم می کنند و عدد حاصله را به عنوان سرانه مصرف لبنیات در کشور در نظر می گیرند با این حال خود این آمار تولید لبنیات در کشور نیز دقیق نیست، از طرف دیگر میزان صادرات و ضایعات لبنیات در آن دیده نمی شود.

رئیس مرکز رشد و نوآوری انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور اظهار کرد: افزایش قیمت لبنیات در طول سالیان گذشته و عدم فرهنگ سازی در کشور سبب کاهش شدید مصرف لبنیات در کشور شده است.

مصرف لبنیات در کشور های دیگر و میانگین جهانی

آمار ها نشان می دهد به طور میانگین مصرف سرانه [سالانه]جهانی شیر 150کیلوگرم و حتی در برخی کشور های اروپایی این میزان مصرف، برای هر نفر فراتر از 300کیلوگرم است به طوری که مردم کشور هلند سالانه 520کیلوگرم سرانه مصرف شیر و لبنیات دارند، در حالی که طبق گزارش سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) استاندارد جهانی سرانه مصرف شیر و لبنیات برای هر فرد باید 300 کیلوگرم در سال باشد که ایران از این استاندارد بسیار عقب است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 1885

به "آماری تاسف بار از مصرف لبنیات در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آماری تاسف بار از مصرف لبنیات در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید