تخصیص زمین جایگزین تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن می گردد؟

به گزارش مجله مستانه، در حالی که قرار بود دولت 100 هزار واحد نهضت ملی مسکن را تا انتها شهریور به متقاضیان تحویل دهد، شاهد هستیم که تحویل زمین به افراد جای تحویل بعضی واحدها را گرفته است.

تخصیص زمین جایگزین تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن می گردد؟

بازار مسکن این روزها چشم انتظار اجرایی شدن وعده و وعید های مسئولان دولتی است ، بازاری که قرار است با ساخت 4 میلیون واحد مسکونی به سمت رونق و ثبات قیمتی حرکت کند.

پیش از این اعلام شده بود که تا انتها تابستان بخشی از واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به اتمام رسیده و بهره برداری می گردد اما هنوز خبری از افتتاح پروژه های نهضت ملی مسکن نیست.

مقرر شده بود که دولت در طول 4سال ،4 میلیون واحد مسکونی در شهرهای مختلف بسازد و با توجه به ثبت نام متقاضیان و تامین زمین در شهرهای مختلف این واحدها را ساخته و به متقاضیان تحویل دهد. طبق آخرین وعده هم قرار بود 100 هزار واحد مسکونی در هفته دولت به بهره برداری برسد اما به نظر می رسد این واحدها هنوز کامل نشده و طبق شنیده ها از وزارت راه وشهرسازی حدود 60 هزار واحد تا چند هفته آینده به بهره برداری می رسد.

براساس این گزارش بخشی از این واحدها به اتمام رسیده مربوط به پروژه های مسکن ملی است که در دولت قبل در قالب ساخت 400 هزار واحد مسکونی کلنگ زنی شده بود که هم اکنون تعدادی از این واحدها در شهرهای مختلف به مرحله اجرایی و بهره برداری رسیده است.

آقای رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی می گوید: 60 تا 70 درصد هزینه سبد خانوار ها مربوط به مسکن است و امروز در کشور حدود هشت میلیون مستاجر داریم، اما با این وجود در حوزه عرضه و تقاضای مسکن با یک عقب ماندگی جدی نیز روبرو هستیم و این مساله می تواند برای کشور ایجاد خطر کند.

وزیر راه و شهرسازی گفته است : باید برای تامین مسکن مردم فکر اساسی و جدی کنیم، مسکن جزو ضروریات بسیار جدی مردم است، نمی توان انتظار داشت که جوان ما بدون داشتن مسکن تشکیل خانواده دهد و اگر هم تشکیل دهد از هم می پاشد چرا که جایی برای زندگی کردن ندارد.

او می گوید: دولت و مجلس مزیت هایی اختصاص داده و امکاناتی را پیش بینی نموده اند و می توان با بهره گیری از این مزیت ها و امکانات و با اجرای طرح نهضت ملی مسکن شرایطی ایجاد کرد که مردم صاحب خانه شوند.

قاسمی گفت: در مسکن مهر که کار بسیار بزرگی هم بود، کل زمینی که دولت به آن اختصاص داد، برای یک میلیون واحد بود و برای سه میلیون واحد دیگر مردم زمین تامین کردند، اما در طرح نهضت ملی مسکن دولت می خواهد برای هر چهار میلیون واحد، زمین تامین کند و این کار را هم خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: کار بزرگی که مجلس به همین دلیل انجام داد این بود که 20 درصد تسهیلات بانک ها را به مسکن اختصاص داد و اگر غیر از این باشد مسکنی هم ساخته نخواهد شد. بعلاوه در پی این هستیم که سهم بانک ها را از 400 میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن افزایش دهیم تا سهم آورده مردم کمتر گردد.

او گفت: باید در شهر هایی که امکان آن وجود دارد زمین در اختیار مردم قرار دهیم تا خودشان با استفاده از تسهیلاتی که دریافت می نمایند اقدام به ساخت نمایند و اولویت نیز با ساخت واحد های ویلایی یک طبقه و بعد از آن 2 طبقه است.

به نظر می رسد ساخت خانه های ویلایی یا اختصاص زمین به سازندگان و متقاضیان، جایگزین تحویل تعدادی از واحدها به متقاضیان شده است چراکه پیش از این اعلام می شد که واحدها ساخته و تحویل داده خواهد شد اما این روزها به جای تحویل واحدها، بحث تحویل زمین از زبان مسئولان شنیده می گردد.

در همین رابطه ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه سازان اعلام نموده است که تجربه قبلی از اختصاص زمین به متقاضیان در دولت های گذشته وجود داشته است.

اومی گوید: بازار مسکن این روزها احتیاجمند تامین و فراوری مسکن است تا از رکودی که در آن قرار گرفته است خارج گردد.

بعلاوه خشایار باقر پور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران به خبرنگاران اعلام نموده است که واحدهای نهضت ملی مسکن تا یک سال ونیم آینده دیگر در بازار اثر گذار نخواهد بود و دولت تنها با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی و تعاونی ها می تواند از رکود تورمی که در آن قرار گرفته است خارج گردد.

براساس این گزارش هم اکنون در بعضی استان های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، زنجان و قزوین ساخت و ساز ها آغاز شده و بعضا پیشرفت های خوبی نیز داشته اند و در استان فارس و شهر شیراز نیز با تامین زمین مورد احتیاج شاهد شتاب گرفتن روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن هستیم اما دولت باید در کنار اجرای این طرح ها به فکر استفاده از توان بخش خصوصی و بعلاوه تامین به موقع مصالح ساختمانی باشد تا شاهد اجرایی شدن هرچه سریعتر این طرح در کشور و در نتیجه کاهش مدت زمان انتظار برای خانه دار شدن متقاضیان باشیم.

خبرنگاران مالی راه و شهرسازی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1401 بروزرسانی: 6 مهر 1401 گردآورنده: mastanehtoline.ir شناسه مطلب: 2022

به "تخصیص زمین جایگزین تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخصیص زمین جایگزین تحویل واحدهای نهضت ملی مسکن می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید